KRONIKA SZKOŁY OKIEM JOANNY O SZKOLE LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Nasza szkoła przystąpiła do programu rządowego „Laboratoria przyszłości”.

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna, mająca na celu stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Inicjatywa ta realizowana jest przy wsparciu przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych  w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe, dzięki któremu pozyskaliśmy drukarkę 3D oraz filamenty, zestawy do budowy robotów, mikrokontrolery, stacje lutowniczą, zestaw wirtualnych gogli ClassVR wraz z licencją dostępu do portalu wirtualnych lekcji, sprzęt audiowizualny (mikroporty, statyw, mikrofon kierunkowy, aparat fotograficzny, gimbal).

Nowoczesny sprzęt, który otrzymaliśmy, uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, zajęć świetlicowych oraz pozalekcyjnych. Dzięki temu zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Na lekcjach i zajęciach uczniowie  będą mogli uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.

Październik 2022

Uczniowie zapoznali się z zasadami działania drukarki 3D. W ramach ćwiczeń praktycznych wydrukowali figury geometryczne, które wykorzystują w czasie lekcji z matematyki.

Listopad 2022

W naszej szkole podczas akademii z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości używaliśmy sprzętu zakupionego w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości. Podczas uroczystości uczeń klasy VIII robił zdjęcia oraz nagrywał kolegów tańczących poloneza. Nagrane zostało także wspólne odśpiewanie hymnu.

Grudzień 2022

Grudzień minął nam na budowaniu różnych urządzeń i postaci z klocków Lego Eductaion Spike. Uczniowie korzystali z nich na lekcjach informatyki oraz zajęć rozwijających. W trakcie trwania tych zajęć uczniowie pracowali z instrukcją. Dzięki temu mogli rozwijać umiejętność czytania ze zrozumieniem i wykorzystania wiedzy w praktyce.

Styczeń 2023

Podczas styczniowych lekcji informatyki uczniowie klasy VIII budowali pojazdy oraz programowali ich ruchy w aplikacji. Dzięki tym zajęciom poznali podstawy programowania.

Luty 2023

Kolejny miesiąc minął nam na poznawaniu długopisów 3D. Uczniowie klas VI i VII mogli poznać w jaki sposób działa długopis i jak prawidłowo się nim posługiwać. Tworzyli nim dowolne projekty. Niektórzy uczniowie bardzo ambitnie podeszli do pracy i stworzyli piękny pierścionek  w kilku kolorach oraz motyla.

Marzec 2023

W marcu klasa VIII, podczas lekcji informatyki, mogła poznać długopisy 3D. Dla uczniów była to fascynująca zabawa. W całkiem inny sposób mogli spędzić lekcję informatyki. Uczniowie stworzyli napis „I love Chrząstów” oraz piękną biżuterię.

Kwiecień 2023

W kwietniu ponownie ćwiczyliśmy nasze umiejętności związane z drukiem 3D. W ramach ćwiczeń praktycznych wydrukowali kostki do ćwiczeń gramatyki na lekcji języka polskiego.

Maj 2023

W naszej szkole podczas akademia z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja używaliśmy sprzętu zakupionego w ramach projektu. Podczas uroczystości uczennica klasy VIII robiła zdjęcia oraz nagrywał kolegów i koleżanki, którzy występowali.

Czerwiec 2023

Czerwiec minął nam na doskonaleniu druku 3D. W ramach ćwiczeń praktycznych wydrukowaliśmy sprzęt dydaktyczny, m.in. cyfry, linijki matematyczne do rysowania okręgów oraz figury geometryczne, abyśmy w przyszłym roku mogli korzystać z nich na lekcjach matematyki.