Zespół Szkolno - Przedszkolny w Chrząstowie

 

Nawigacja

KRONIKA SZKOŁY OKIEM JOANNY O SZKOLE LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

KRONIKA SZKOŁY

 

 

WIELKI SUKCES NASZYCH SPORTOWCÓW !!

16 stycznia 2024 roku w hali sportowej w Chorzelowie odbyły się finały powiatowe Igrzysk Dzieci w tenisie stołowym. Naszą szkołę reprezentowali: Natalia Kasprzak , Milena Piękoś, Daniel Duszkiewicz oraz Dawid Woszczyna. Drużyna chłopców po bardzo wyrównanych meczach zajęła świetne trzecie miejsce w powiecie!! Natomiast drużyna dziewcząt nie miała sobie równych i wygrała wszystkie mecze zwyciężając cały turniej!!! Dziewczyny uzyskały awans do zawodów rejonowych i będą w nich reprezentować powiat mielecki!! Opiekunem drużyn była Mariusz Woźniak. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów !!!!

 

WALENTYNKI

 

14 lutego odbyły się w naszej szkole walentynki. Oczywiście obowiązkowo na kilka dni przed Świętem Zakochanych można było wrzucić swoje kartki walentynkowe do skrzynki „Poczty walentynkowej”, którą zorganizowali członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z Panią Urszulą Wieczerzak. Na czwartej lekcji odbyły się tzw. Szkolne Walentynki dla wszystkich uczniów naszej szkoły przygotowane przez uczennice z klasy 7 oraz 8 wraz z Panią Katarzyną Pycior. Z prezentacji multimedialnej można było się dowiedzieć nie tylko informacji na temat historii walentynek i postaci św. Walentego, ale także, jak obchodzi się to święto w różnych krajach, jakie są zwyczaje związane z walentynkami.

Uczniowie klas 7 i 8 rozwiązywali walentynkową krzyżówkę, a dla klas 4-6 zorganizowano quiz wiedzy o Święcie Zakochanych. Najmłodszych uczniów klas 1-3 zachęcono do zabawy, w której musieli dopasować właściwe połówki serc, na których umieszczone zostały zabawne walentynkowe wierszyki, które następnie odczytane zostały przez prowadzące uczennice z klasy 8. Uwieńczeniem szkolnych walentynek był koncert życzeń – do życzeń odczytanych uczniom i nauczycielom dołączono muzyczne upominki w postaci piosenek. Następnie rozdano wszystkie walentynki, które trafiły wcześniej do skrzynki „Poczty walentynkowej”.

WYCIECZKA SZKOLNE DO KIELC

We wtorek 23 stycznia uczniowie klas IV – VIII pojechali na wycieczkę do Kielc. W trakcie jej trwania nasi podopieczni odwiedzili Energetyczne Centrum Nauki oraz Muzeum Zabawy i zabawek.
Na wystawie ECN Industria każde urządzenie znajdujące się na wystawie zostało tak skonstruowane, aby można było z niego korzystać w bezpieczny sposób. Posiada również krótką instrukcję przeprowadzenia doświadczenia. W ECN nauka przeplata się z zabawą. Zwiedzający dowiadują się czym jest energia, jak jest wykorzystywana, poznają jej odnawialne i nieodnawialne źródła. Poprzez eksperymentowanie oraz prowadzenie doświadczeń, lepiej poznają i rozumieją świat, a także pogłębiają wiedzę.
Wystawa Energia podzielona jest na trzy strefy: "Ogień i Ziemia", "Powietrze i Woda" oraz "Człowiek",  wszystkie tworzą spójną opowieść o energii. W trakcie pobytu w ECN nasi podopieczni wzięli także udział w warsztatach, w czasie których mogli przeprowadzać eksperymenty i doświadczenia związane ze zjawiskiem fluorescencji. Na koniec pobytu w ECN przeszliśmy do kina 3D. Obejrzeliśmy tam krótki film edukacyjny, dotyczący odnawialnych źródeł energii. Po opuszczeniu budynku ECN udaliśmy się do Muzeum Zabawek i Zabawy . Muzeum  to posiada ogromną kolekcję zabawek, zarówno historycznych, jak i współczesnych. Każdy z uczestników wycieczki odnalazł tutaj coś,    co go zainteresowało. Po obejrzeniu eksponatów muzealnych, udaliśmy się w drogę powrotną.
Wycieczkę zorganizowały panie: Justyna Wnuk., Urszula Wieczerzak. Jako opiekunowie, oprócz organizatorek, pojechały także panie Katarzyna Pycior i Katarzyna Olejarz.

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

22 stycznia 2024 roku w progach naszej szkoły pojawili się niezwykli goście - Ukochani Dziadziusiowie i Najukochańsze Babcie. Zaszczycił nas swoją obecnością również Wójt Gminy Mielec - Pan Józef Piątek.

Przybyli do nas na specjalne zaproszenie swoich wnucząt, którzy z okazji Dnia Babci przygotowali dla nich artystyczne upominki. Dzieci zaprezentowały Jasełka Bożonarodzeniowe w których występowały dzieci z Przedszkola i klas I - III, a także w humorystycznych piosenkach i wierszach wyraziły swoją miłość do dziadków i babci.

uroczystości towarzyszyło wspólne kolędowanie. Babci i Dziadkowie zostali też obdarowani własnoręcznie wykonanymi prezentami. Po zakończeniu części artystycznej na wszystkich czekał słodki poczęstunek oraz możliwość spędzenia miłych chwil z wnukami i znajomymi.

Dziękujemy panią z klas I - III oraz z przedszkola za przygotowanie programu artystycznego, a rodzicom za pomoc w organizacji słodkiego poczęstunku.

 

 

KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK "HEJ KOLĘDO LEĆ"

 

25 stycznia 2024 roku w SOKiS gminy Mielec odbyła się XXII edycja gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek „Hej, Kolędo leć”. Głównymi celami konkursu jest podtrzymywanie tradycji poprzez śpiewanie popularnych i odkrywanie mniej znanych kolęd i pastorałek, uwrażliwienie dzieci, młodzieży i wychowawców na utwory świąteczne, umożliwienie prezentacji swoich umiejętności na scenie oraz promocja dokonań artystycznych.

Naszą szkołę reprezentowały zespół: Emilka Pazdro z kl. O, Emilka Sikora, Kornelia Pietas, Maja Rudek i Iga Kiełb z kl. I, który zdobył wyróżnienie, duet Emlia Adamiec i Jagoda Sikora z kl. II, duet Gabriela Schab i Maja Stachura z kl. VI oraz Aleksandra Schab z kl. VIII. Ola Schab piękna pastorałką "W noc wigilijną" wyśpiewała sobie 3 miejsce zdobywając nagrodę  w IV kategorii wiekowej – soliści. Młodsze dzieci do konkursu przygotowywała  pani Magdalena Gorbaczewska, a starsze Pani Teresa Leś.

 

 

 

 

PREZENTY DLA DZIECI W DOMU DZIECKA W SKOPANIU

 

W czwartek 22 grudnia przekazaliśmy zebrane przez nas dary dla Domu Dziecka w Skopaniu.  W tym dniu Pani Urszula Wieczerzak i  Pani Justyna Wnuk zawiozły do Domu Dziecka paczki ze zgromadzonymi produktami. Znalazły się w nich artykuły spożywcze, chemia, odzież, artykuły szkolne, zabawki oraz słodycze.
Mamy nadzieję, że nie była to z naszej strony ostatnia akacja. Sądzimy, że jeszcze nie raz zbierzemy dary dla tych, którzy tego potrzebują. Wszystkim darczyńcom dziękujemy za wsparcie naszej akcji.

WIGILIE KLASOWE

22 grudnia w naszej szkole odbyły się klasowe wigilie. Klasy IV – VIII, wraz z wychowawcami, przygotowały w swoich salach poczęstunki wigilijne. Na stołach nie zabrakło tradycyjnych potraw oraz kompotu z suszu. Był to także dzień wspólnego kolędowania.
W tym dniu mieliśmy również klasowe mikołajki. Każdy otrzymał drobny upominek. Spędziliśmy ten dzień w miłej, świątecznej atmosferze. Było to możliwe dzięki Rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie potraw, które stanęły na naszych stołach.
Serdecznie dziękujemy im za pomoc.

 

KONKURS BOŻONARODZENIOWY „DO SZOPY HEJ PASTERZE”

19 grudnia 2023 roku w  Galerii NAVIGATOR odbyło się rozstrzygnięcie konkursu   na najpiękniejsze Szopki Bożonarodzeniowe, organizowanego przez Fundacja ,,Popieram Życie Miodem Słodzone" oraz Pasieka Maciejka Mielec. Partnerem wydarzenia był Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec, a patronat honorowy nad plastyczno-rękodzielniczymi zmaganiami objął Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec. Głównym celem konkursu było kultywowanie tradycji wykonywania szopek na Boże Narodzenie z zastosowaniem zachowanych w przekazie charakterystycznych elementów regionalnych, ożywienie zainteresowania rodzimą obrzędowością Świąt Bożego Narodzenia, dostrzeganie i rozwijanie estetycznej wrażliwości i talentu plastycznego wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, integracja społeczności.

Na konkurs wpłynęło ponad 160 prac, z których najliczniejszą grupę stanowiły szopki przygotowane przez Mieszkańców Gminy Mielec, których było ponad 40. Nasi uczniowie również włączyli się do konkursu. Szopki – prace grupowe, wykonali uczniowie klasy I , uczniowie klasy II, uczniowie klasy III oraz Karolina Stelmuk z klasy VII. Niestety, tym razem nie dopisało nam szczęście i nie zdobyliśmy nagrody.

KLASY VI – VIII NA LODOWISKU

 

4 grudnia uczniowie klas VI– VIII  wraz z opiekunem, panią Urszulą Wieczerzak, wyjechali na lodowisko do Dębicy. W trakcie pobytu na lodowisku nasi podopieczni mogli doskonalić umiejętność jazdy na łyżwach i aktywnie spędzić czas, który upłynął w przyjemnej i miłej atmosferze. Uczniowie pomagali sobie wzajemnie w doskonaleniu umiejętności łyżwiarskich.

Wspólny wyjazd pozwolił też na integrację uczniów, nie tylko z naszej szkoły, ale także z rówieśnikami z Zespołu Szkół w Chorzelowie. Inicjatorem wyjazdu był pan Mariusz Woźnik, który zaprosił nas do wzięcia udziału we wspólnej zabawie na lodowisku.

 

ANDRZEJKI

„Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów,…wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny.

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji...'

Taki niezwykły dzień odbył się w naszej szkole 30 listopada, kiedy to uczniowie klas I-III pod opieką wychowawczyń pań M. Cisińskiej, A. Lasek i T. Leś, bawiły się na  Balu Andrzejkowym. Dzieci, kultywując tradycje  andrzejkowe losowały wróżby przepowiadające przyszłość. Nie zabrakło symbolicznego ustawiania butów czy przekuwania serduszek z imionami. Wszyscy z ochotą bawiły się przy dźwiękach skocznej  muzyki. Wśród tancerzy dominowały stroje wróżek, czarownic, sportowców i innych postaci.

WYJAZD DO TEATRU

   W dniu 28 listopada 2023 roku dzieci z zerówki i uczniowie z klas I-III pod opieką wychowawczyń  wybrały się do SCK w Mielcu, na spektakl teatralny "Kopciuszek" w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Była to adaptacja znanej wszystkim baśni. Ciekawa fabuła, kolorowe kostiumy, scenografia, piękny taniec oraz wpadające w ucho piosenki sprawiły, że dzieci z wielkim zainteresowaniem obejrzały przedstawienie. Był to niezwykły, ciekawy rozśpiewany i roztańczony spektakl z efektami świetlnymi. Aktorzy nawet przez chwilę nie pozwolili dzieciom na nudę włączając je do wspólnej zabawy. Wszystko to sprawiło, ze czuliśmy się jak w prawdziwej bajce. Ponadto podczas przedstawienia zwracano uwagę na ponadczasowe wartości takie jak dobroć, pracowitość, szacunek dla innych, odróżnianie dobra od zła, wiarę w siebie i spełnianie marzeń. Profesjonalna gra aktorów sprawiła, że był to wspaniale i ciekawie spędzony czas.

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada. Z tej okazji w poniedziałek 27 listopada w naszej szkole mieliśmy święto. Dzieci poznały historię narodzin pluszowego misia oraz ideę święta najpopularniejszej dziecięcej zabawki. Następnie uczniowie prezentowali swoje ulubione misie, uczestniczyli w misiowych tańcach, grach i zabawach. Poznały bohaterów bajek- Misia Uszatka, Kubusia Puchatka, Coralgola, misia Yogi. Wcześniej dzieci wykonały piękne prace plastyczne pt. „Mój przyjaciel Miś”, które ozdobiły szkolny korytarz. Na zakończenie „misiowej imprezy” każdy uczestnik tradycyjnie otrzymał „małe co nieco”, czyli słodki poczęstunek w postaci ciasteczka z miodkiem.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

 

Niech każdy dzień będzie dniem, kiedy pamiętamy o dzieciach i ich prawach


20 listopada przypada rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku. Warto dodać, że Konwencja o Prawach Dziecka powstała z inicjatywy Polski. Natomiast w 2014 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę o ustanowieniu Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka.

Każdemu z dzieci, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują prawa dziecka, tak jak każdemu dorosłemu przysługują prawa człowieka. Praw tych nikt nie może dziecka pozbawić. Nie kolidują one z prawami dorosłych, lecz się uzupełniają.
Celem Dnia Praw Dziecka jest uświadamianie najmłodszym, że mają swoje prawa i powinni wiedzieć jak z nich korzystać, a dorosłym przypominanie, że nie tylko mają te prawa zawsze respektować, ale powinni także stać na ich straży i podejmować działania wzmacniające ich ochronę. Święto to ma zachęcać do propagowania praw dzieci i edukacji na ten temat. W naszym kraju na straży praw dziecka stoi Rzecznik Praw Dziecka.
Z okazji 34. Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych (ONZ) w 1989 roku, uczniowie klasy ósmej, pod opieką nauczycielki WOS-u, pani Justyny Wnuk, przygotowali krótki program, mający na celu uświadomienie innym uczniom praw dziecka. Z tej okazji ósmoklasiści przygotowali prezentację, piosenki oraz wiersz, mówiące o prawach dziecka.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka w naszej szkole przeprowadzony był konkurs informatyczno-polonistyczno-plastyczny pt. „Moje prawa”. Jego organizatorkami były Panie: Urszula Wieczerzak, Justyna Wnuk  i Anna Lasek.
Pierwsze miejsce w kategorii wiersz otrzymali ex aequo Antonina z kl. III i Igor z kl. I. W kategorii plakat I miejsce zdobyła Maja z kl. I, a II miejsce Emilia z I kl. i Jagoda z kl. II. W kategorii prac komputerowych nagrodę otrzymała Ewelina z kl. VII.

„Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie”. – Janusz Korczak.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA


16 -17 listopada 2023 w Naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W czasie  lekcji matematyki, uczniowie ćwiczyli znajomość tabliczki mnożenia, aby móc się zmierzyć ze kolegami. Chętni uczniowie klas IV-VIII rywalizowali na czas i rozwiązywali zadania dotyczące  tabliczki mnożenia. Po rywalizacji wszyscy uczniowie zmierzyli się z matematycznymi łamigłówkami związanymi z tabliczką mnożenia. W rywalizacji w klasach IV-VI najlepszy okazał się Marcel z klasy IV oraz Dawid z klasy VI. W klasach VII-VIII bezbłędnie zadania rozwiązała Ola z klasy VIII, a najlepszy czas miała Ewelina z klasy VII. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. Obchody i konkurs dotyczący Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia przygotowała nauczycielka matematyki pani Urszula Wieczerzak.

NARODOWEGO ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 

          13 listopada 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Program artystyczny został przygotowany przez uczniów klas VI – VIII pod kierunkiem pani Katarzyny Olejarz.

Montaż słowno – muzyczny obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze. W bardzo ciekawy i obrazowy sposób przedstawione zostały losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów, a skończywszy na roku 1918.

Uczniowie wystąpili w strojach galowych. Uwagę przyciągała piękna dekoracja. Wszyscy w skupieniu obejrzeli i wysłuchali tej szczególnej lekcji historii. Uczestnicząc w obchodach Narodowego Święta Niepodległości dajemy wyraz naszej pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

 

/oprac. K. Olejarz/

 

AKCJA „SZKOŁA DO HYMNU”

 

            Nasza placówka wzięła udział w szóstej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Podobnie jak w ubiegłych latach cała społeczność odśpiewała cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób włączyliśmy się we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Serdecznie dziękujemy dzieciom, młodzieży, nauczycielom i pracownikom szkoły za zaangażowanie i udział w akcji „Szkoła do hymnu”.

W podziękowaniu za udział w przedsięwzięciu zorganizowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki otrzymaliśmy dyplom upamiętniający to wydarzenie.

 

                             /oprac. K. Olejarz/

 

 

PASOWANIE NA UCZNIA I PRZEDSZKOLAKA

 

25 października 2023r. w naszej szkole odbyła się szczególna uroczystość. Nasze przedszkolaki i uczniowie klasy pierwszej doczekali się chwili kiedy zostaną pasowani na przedszkolaka i ucznia Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Chrząstowie.

Ponad miesiąc zajęć pozwolił im na oswojenie się z przedszkolem i szkołą. Wiele rzeczy już się nauczyli i mogli wszystkim zaprezentować swoje umiejętności. W uroczystości oprócz najważniejszych bohaterów naszych milusińskich uczestniczyli licznie przybyli rodzice oraz nauczyciele – wychowawcy.

Jako pierwsi zaprezentowały się dzieci z przedszkola. Przygotowały wierszyki i piosenkę. Mimo że dokuczała im trema wszystkim bardzo podobał się ich występ za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Następnie swoje umiejętności zaprezentowały dzieci z zerówki, a jako ostatnie egzamin z bycia uczniami zdawały dzieci z klasy pierwszej.

Po zakończeniu prezentacji artystycznych Pani dyrektor pasowała każde dziecko na przedszkolaka lub ucznia wypowiadając przy tym słowa „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Chrząstowie”, „Pasuję Cię na przedszkolaka”.

Na zakończenie każde dziecko otrzymało drobne upominki ufundowanie przez Radę Rodziców naszej szkoły.

Ten dzień na długo pozostanie w sercu i pamięci naszych bohaterów. Serdecznie dziękujemy p. A. Lasek, p. M. Gorbaczewskiej, p. D. Maziarz i p. M. Ciejce za przygotowanie programu artystycznego i pięknej dekoracji.

PAN TADEUSZ

Dzisiaj, czyli 17 października uczniowie klas IV – VIII, pod opieką mgr Justyny Wnuk i mgr Urszuli Wieczerzak, wybrali się do Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu na przedstawienie teatralne pt. „Pan Tadeusz”.  Spektakl został przygotowany przez Artenes Teatr z Wrocławia.  W trakcie trwania przedstawienia mogliśmy nie tylko zapoznać się z fragmentami naszej epopei narodowej, ale także podziwiać grę aktorską i piękną scenografię. Była to dla naszych uczniów także kolejna cenna lekcja dotycząca zasad zachowania się w różnych miejscach publicznych, tym razem w teatrze. Wyjazd ten umożliwił dzieciom kontakt ze sztuką. Pozwolił im także na uwrażliwienie na piękno
 i estetykę żywego słowa.

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

            W czwartek 12. października w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 250. rocznicy powołania do życia Komisji Edukacji Narodowej.  Z tej okazji uczniowie klasy VII i VIII, wraz z przedstawicielami klas IV – VI, przygotowali program artystyczny przedstawiający historię powstania Komisji Edukacji Narodowej. Komisja Edukacji Narodowej została powołana w 1773 roku i była jednym z pierwszych ministerstw oświatowych w Europie. Powstała po rozwiązaniu zakonu jezuitów,  miała przejąć prowadzone przez ten zakon szkoły i opracować zasady programowe nowego systemu szkolnego. Reforma szkolnictwa miała stanowić istotne ogniwo reformy państwa, jej celem było wykształcenie pokolenia Polaków świadomych swych obowiązków obywatelskich, wyposażonych w wiedzę użyteczną, opartą na ówczesnych zdobyczach nauki. Przejęty przez KEN majątek zakonu miał zapewnić podstawy materialne jej działalności. Komisja pozostawała pod protektoratem króla, cieszyła się pełną autonomią, jedynie w sprawach finansowych odpowiadała przed sejmem.
Uczniowie wystąpili w strojach z epoki. Nie zabrakło także życzeń oraz drobnych upominków dla nauczycieli i pracowników szkoły.
W obchodach rocznicowych wzięli także udział zaproszeni goście – byli nauczyciele naszej szkoły.
|Akademia została przygotowana przez mgr Urszulę Wieczerzak i mgr Justynę Wnuk.

 

WIRTUALNA RZECZYWISTOŚĆ W SŁUŻBIE HISTORII

 

11 października młodzież naszej szkoły uczestniczyła w pokazach dwóch filmów historycznych: „Kartka z Powstania” (Powstanie Warszawskie) oraz „Wiktoria 1920” (wojna polsko-bolszewicka). Oba seanse odbywały się z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości, w specjalnie przygotowanej scenografii.

Uczniowie kl. VII i VIII, oglądając filmy w goglach VR, stali się uczestnikami tamtych wydarzeń, brali udział w bitwach, widzieli ogromne prześladowania naszych przodków, podążali za młodymi powstańcami, oglądali z bliska ruiny warszawskich kamienic. Doświadczali zdarzeń z perspektywy uczestnika, co wzbudziło w nich silniejsze emocje, przybliżyło warunki życia w ekstremalnie trudnym czasie. Korzystając z nowoczesnej technologii, treści historyczne docierały do uczniów mimochodem. Być może nawet nie zdawali sobie sprawy z tego, że się uczyli.

 „Innowacyjna historia – nowoczesne technologie w służbie edukacji” to przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki, którego celem są: prezentacja możliwości wykorzystania nowych technologii, rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów, a zwłaszcza – dzięki atrakcyjnej i nowatorskiej formie prezentacji – wzrost zainteresowania uczniów zagadnieniami związanymi z historią Polski.

Udział w projekcie stał się doskonałą okazją do budowania patriotyzmu, dumy i ogromnego szacunku do przeszłości i przodków.

/oprac. K. Olejarz/

 

 

WYCIECZKA  DO LAWENDOWEGO POLA W ŻARÓWCE

8 października, korzystając w pięknej jesiennej pogody, Zerówka oraz uczniowie kl. I-III , pojechali na wycieczkę do Lawendowego Pola w Żarówce. W malowniczym otoczeniu dzieci miały okazję zwiedzić mini-zoo oraz nakarmić zwierzęta. Znajdujący się w obiekcie autentyczny skansen przeniósł nas w czasie. Dzieci mogły zobaczyć jak dawniej mieszkano oraz jakie czynności wykonywała każda gospodyni, m. in. rozpalanie ognia w starym piecu, zaparzanie herbaty czy prasowanie węglowym żelazkiem. Uczestniczyły także w warsztatach przygotowywania i pieczenia proziaków, które zjadały ze smakiem popijając miętową herbatką. Na pamiątkę wszyscy uczestnicy wyjazdu otrzymali pachnącą saszetkę lawendy.

Możliwość nauki poprzez zabawę, interakcję z naturą i zwierzętami, a także dostęp do kulturowego dziedzictwa w postaci skansenu, to niepowtarzalna okazja, by poszerzyć wiedzę i tworzyć piękne wspomnienia.

 

 

 

SPOTKANIE Z MYŚLIWYM

            5 października społeczność Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Chrząstowie uczestniczyła w spotkaniu z myśliwymi z Koła Łowieckiego „Łoś” w Mielcu – panami Mieczysławem Struzikiem i Edwardem Gwoździem.

            Podczas wizyty nasi goście, ubrani w galowe myśliwskie mundury, opowiedzieli dzieciom o swojej pasji – łowiectwie. Wyjaśnili, że do ich zadań należy m.in. utrzymanie równowagi populacji zwierząt, ochrona zwierzyny łownej i jej środowiska, dokarmianie, budowanie paśników, pozyskiwanie i magazynowanie karmy, a nawet walka z kłusownictwem. Panowie podzielili się ciekawostkami dotyczącymi życia zwierząt leśnych. Posługiwali się przy tym gwarą myśliwską. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały barwnych opowieści, ale z jeszcze większym entuzjazmem oglądały trofea myśliwskie (parostki kozła sarny czy łopaty łosia), a także spreparowane zwierzęta (m.in. lisa, łasicę, norkę, bażanta, wiewiórkę, nutrię) i żywe okazy – króliki, żółwie, papużki, różne gatunki gołębi.

            Na zakończenie dzieci i młodzież podziękowały swoim gościom za niezwykłą lekcję przyrody, dzięki której zgłębiły wiedzę na temat życia zwierząt, a wręczając drobne upominki, życzyły panom satysfakcji z podejmowanych przedsięwzięć. Wszyscy uczestnicy wyrazili chęć ponownego spotkania się.

 

/oprac. K. Olejarz/

 

 

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W NASZEJ SZKOLE

 

            Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Data nie jest przypadkowa, bowiem tego dnia przypadają urodziny Janiny Porazińskiej – autorki wielu książek dla dzieci i młodzieży.

            Celem akcji jest promowanie czytania, które ma mnóstwo zalet: wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, rozwija wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia.

Społeczność naszej szkoły również włączyła się w tę inicjatywę. Starsi uczniowie zagłębiali się w tegoroczną lekturę akcji Narodowego Czytania – „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej, natomiast młodsze dzieci w czasie zajęć świetlicowych zapoznały się z treścią „Kozuchy Kłamczuchy” i „Szewczyka Dratewki” autorstwa J. Porazińskiej. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek, a każdy, kto posiadał własny egzemplarz „Nad Niemnem”, otrzymał okolicznościową pieczęć upamiętniającą tegoroczną akcję Narodowego Czytania.

Dziękujemy tym wszystkim, którzy wzięli udział w przedsięwzięciu, a rodziców zachęcamy, aby głośno czytali swoim pociechom bajki, baśnie, opowiadania, legendy… To bezcenny czas spędzony wspólnie z dzieckiem, ale też najlepsza inwestycja w jego pomyślną przyszłość.

/oprac. K. Olejarz/

 

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

28 września w naszej szkole odbyła się dyskoteka dla uczniów klas IV – VIII. Została ona zorganizowana z okazji Dnia Chłopaka. Jej organizacją zajęły się uczennice klasy VIII, pod opieką wychowawczyni Urszuli Wieczerzak. Uczniowie bawili się przy dźwiękach muzyki, mieli także zorganizowany mały poczęstunek. Opiekę nad dziećmi sprawowali wychowawcy
kl. IV- VIII.

Natomiast w piątek, 29 września, żeńska część Samorządu podczas krótkiego apelu złożyła swoim kolegom życzenia z okazji Dnia Chłopaka. Chłopcy dostali także słodki podarunek.

 

 

LAPTOPY DLA UCZNIA

            26 września 2023 roku Wójt Józef Piątek rozpoczął przekazywanie laptopów uczniom 4-tych klas szkół z terenu gminy Mielec otrzymanych w ramach programu „Laptop dla ucznia”. Jest to rządowa inicjatywa, której celem jest wsparcie dzieci i młodzieży w rozwoju kompetencji cyfrowych.

Projekt realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji i zakłada, że każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej w Polsce otrzyma na własność bezpłatny laptop. Sprzęt może być wykorzystany do nauki, rozwoju kompetencji cyfrowych oraz talentów i zainteresowań. Wsparciem objęci zostaną uczniowie szkół publicznych i niepublicznych.

Akcję przekazywania laptopów w Szkole Podstawowej w Chrząstowie przeprowadzimy w dniu 28 września 2023 roku.

 

 

WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA

            21 września 2023 r. młodzież z naszej szkoły pojechała na wycieczkę do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, które zostało utworzone w 1947 r. w celu zachowania „po wsze czasy” pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Obiekt wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, z zastrzeżeniem, że na tej liście reprezentuje wszystkie obozy koncentracyjne i obozy zagłady na świecie.

Uczniowie zwiedzali dwie wielkie części byłego kompleksu obozowego: najpierw teren byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, następnie były obóz zagłady w Brzezince. Przewodniczka zaznajomiła młodzież z tragiczną historią więźniów przebywających w tych miejscach. Pokazała plac, na którym uwięzieni mieli – trwające niekiedy kilka godzin – apele. Młodzi ludzie zwiedzali bloki, w których mogli zobaczyć zdjęcia więźniów oraz pozostałe po nich rzeczy osobiste, takie jak: okulary, buty, łyżki, talerze, ubrania, walizki czy protezy nóg. Widzieli też ruiny komór gazowych i pieców krematoryjnych.

Po zwiedzaniu terenu byłego obozu uczniowie wzięli udział w warsztatach dotyczących korespondencji więziennej „Jestem zdrów i czuję się dobrze”.

To był bardzo wartościowy dzień. Z pewnością każdy zapamięta tę lekcję historii i miejsce, gdzie „ludzie ludziom zgotowali ten los”.

 

 

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

            19 września 2023 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie z Policjantem. Tematem spotkania było bezpieczeństwo dzieci w ruchu ulicznym w drodze do i ze szkoły. Pan policjant przypomniał dzieciom zasady ruchu drogowego zarówno te dotyczące pieszych jak i te dotyczące rowerzystów. Ponadto w kilku słowach przypomniał o bezpieczeństwie w sieci, o zasadach jakimi muszą posługiwać się małe dzieci i młodzież korzystający z Internetu. Uczniowie mieli wiele pytań na które z przyjemnością odpowiedział policjant. Bardzo dziękujemy za spotkanie i czekamy na kolejne.

 

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

         18 września w ramach akcji Sprzątanie świata nasi uczniowie i przedszkolaki postanowili posprzątać teren szkoły i wokół szkoły. Wyposażeni w rękawiczki i worki foliowe dzielnie stawiali czoła śmieciom pozostawionym na sprzątanym terenie. Po zakończonej akcji na wszystkich czekały pieczone kiełbaski i miła zabawa na podwórku szkolnym.

 

 

Z wizytą w Narodowym Banku Polskim

18 września uczniowie klas 7 i 8 wraz z kolegami z Chorzelowa udali się na ciekawą wycieczką do Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie. Na miejscu prowadząca przeprowadziła ciekawą lekcję na temat funkcjonowania banku, pokazała jak rozróżnić fałszywe banknoty od prawdziwych oraz oprowadziła po małym muzeum banku. Na koniec każdy z uczniów mógł zamienić bilon w specjalnie przygotowanych do tego maszynach z czego bardzo chętnie skorzystali oraz obejrzeć wystawę monet i banknotów kolekcjonerskich. Opiekunami podczas wycieczki byli pani Katarzyna Pysio o raz pan Mariusz Woźniak.

 

 

JUBILEUSZ 150 - LECIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W CHRZĄSTOWIE

17 września 2023r. Szkoła Podstawowa w Chrząstowie obchodziła niezwykły jubileusz – 150 – lecie istnienia Szkoły Podstawowej w Chrząstowie. Zaproszeni goście, społeczność lokalna, uczniowie, nauczyciele i Absolwenci spotkali się na terenach wokół budynku szkoły, żeby wspólnie świętować to jakże ważne wydarzenie.

Uroczystość Jubileuszu Szkoły Podstawowej w Chrząstowie rozpoczęła się od uroczystej mszy św. W Kaplicy w Chorzelowie.

Wśród zaproszonych gości, którzy przybyli na Jubileusz byli: Przedstawiciel Parlamentu Rzeczpospolitej Polskiej Pan Poseł Fryderyk Kapinos, Przedstawiciel Podkarpackiego Kuratorium Oświaty Pan Dariusz Bździkot, przedstawiciel Lokalnej Grupy Działania LASOVIA Pan Wójt Andrzej Głaz, Starosta Powiatu Mieleckiego Pan Stanisław Lonczak, Wójt Gminy Mielec Pan Józef Piątek wraz z pracownikami Urzędu Gminy, Proboszcz Parafii w Chorzelowie i księża uczący w szkole w Chrząstowie, emerytowani i byli nauczyciele i pracownicy, absolwenci, rodzice i uczniowie.

Jubileusz szkoły był okazją do wspomnień, które choć minione zawsze zostaną w pamięci, a dźwięk dzwonka przywołał je ponownie. Trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym pozostawiło się cząstkę siebie i część swojego życia. Każdy zakątek szkolnych korytarzy i sal lekcyjnych przemawiał dzisiaj do nas, łączy bowiem przeszłość z teraźniejszością. Ten dzień to przywołanie w pamięci koleżanek, kolegów i nauczycieli. To także czas refleksji i wzruszeń nad mijającym czasem. Jubileusz szkoły to święto wszystkich, którzy ją tworzyli i wpływali na jej atmosferę. To święto uczniów zarówno tych obecnych jak i absolwentów. To w końcu okazja do pokazania tym którzy uczą się w niej teraz, że szkoła to bardzo ważny czas w życiu każdego człowieka. Niedzielna uroczystość przypomniała nam , że w naszej szkole najważniejszy zawsze był, jest i będzie uczeń, duszą szkoły - nauczyciele, a dumą – jej absolwenci. Szkoła to miejsce, gdzie ważna jest przyszłość, ale bardzo ważną rolę odgrywa także przeszłość. Placówka w Chrząstowie przeszła długą i burzliwą drogę, abyśmy dzisiaj mogli się w niej uczyć, pracować i świętować tak ważny i wyjątkowy jubileusz.

Początek szkolnictwa w Chrząstowie to rok 1873, kiedy to z inicjatywy hrabiny Karoliny z Tarnowskich, która przekazała grunty i materiały budowlane został zatwierdzony akt fundacyjny jednoklasowej szkoły w Chrząstowie. Od roku 1913 nauczycielami w szkole byli p. Jan Czepiel i jego żona Helena. To właśnie im zawdzięczamy pierwszą kronikę szkoły. W latach I wojny światowej w szkole nie odbywała się nauka bowiem stacjonowały w niej wojska rosyjskie i austriackie. W  latach 1939 – 1945 szkołę zajmowali Niemcy, potem wojska rosyjskie a na końcu wysiedleńcy. Od 1945 do 1973 roku kierownikiem szkoły był p. Stanisław Ortyl. Nauka odbywała się wówczas w baraku, a stary budynek rozebrano i odremontowano. Kolejnym przełomowym momentem w dziejach szkoły było oddanie do użytku w roku 1959 4 ro klasowej szkoły wybudowanej przy udziale mieszkańców. W latach 1973 – 1981 w związku z panującym niżem demograficznym w szkole uczyły się tylko dzieci z klas I – III. Natomiast uczniowie klas IV – VIII uczęszczali do Zbiorczej Szkoły Gminnej w Złotnikach.Od roku szkolnego 1981/1982 szkoła stała się szkołą 8 klasową aż do reformy oświatowej w roku 1999 kiedy to wprowadzono do systemu oświaty Gimnazja. Wówczas szkła została przemianowana na szkołę 6 – klasową. Tak było do roku 2019. W roku 2019 Szkoła Podstawowa zostaje przekształcona w Zespół Szkolno – Przedszkolny w Chrząstowie z 2 oddziałami Przedszkola i 8 klasami Szkoły Podstawowej.

W latach 1988 – 2007 dyrektorem szkoły była p. Władysława Mazur. Początkowo nauka odbywała się w 3 budynkach, z sanitariatami na zewnątrz. Przez środek działki szkolnej przebiegał głęboki rów melioracyjny. To właśnie z inicjatywy p. Władysławy Mazur rozpoczęto starania o rozbudowę szkoły. Dzięki przychylności władz samorządowych, Wójta Gminy Mielec p. Władysława Ochalika oraz Radnych przyznano środki z budżetu na rozpoczęcie inwestycji. I etap budowy wykonano w latach 1992 – 1993. Ze względu na trudne warunki dalsze prace budowlane kontynuowane były
z przerwami z zaangażowaniem środków budżetowych i społecznych. Ostatni etap prac budowlanych został zakończony w 2003 roku. Rodzice zaangażowali się w prace wykończeniowe. Uzyskano salę gimnastyczną, obecną salę przedszkola. Powstała również nowoczesna kotłownia gazowa ze środków Urzędu Gminy.

W latach 2007 – 2012 dyrektorem szkoły była p. Dorota Łabaj.
W tym okresie realizowała różne programy ministerialne i unijne wzbogacając w ten sposób bazę dydaktyczną szkoły. Wtedy również na terenie szkoły zaczęło działać Niepubliczne Przedszkole „Anter” do którego uczęszczało 7 dzieci.

Od roku 2012 funkcję dyrektora Szkoły w Chrząstowie pełni Monika Szczebak. W tym okresie szkoła przeszła modernizację: wymieniono okna w salach lekcyjnych i w Sali gimnastycznej, wyremontowano klasopracownie, zakupiono nowe meble do 4 sal lekcyjnych i do Sali przedszkola, 2 pracownie informatyczne wyposażono w sprzęt komputerowy, zakupiono tablicę multimedialną i dotykowy monitor oraz rzutniki, w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” dwukrotnie pozyskano książki do naszej biblioteki, zmodernizowano plac zabaw dla dzieci wzbogacając go o nowe elementy, powstała siłownia na świeżym powietrzu, utworzono nową salę lekcyjną oraz gabinet logopedy i psychologa, utworzono pokój medyczny, w bieżącym roku powstało przy szkole dwufunkcyjne boisko do siatkówki i piłki nożnej „Orlik”,
w  latach 2013 – 2017 w Szkole Podstawowej działało Niepubliczne Przedszkole „Zielony Raj”. Następnie Pani Dyrektor Monika Szczebak podziękowała organizatorom: Nauczycielom, Rodzicom, Ochotniczej Straży Pożarnej w Chrząstowie, Kole Gospodyń Wiejskich w Chrząstowie, Samorządowemu Ośrodkowi Kultury i Sportu w Chorzelowie za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie tak ważnej dla społeczności szkolnej i lokalnej uroczystości.

Po części powitalnej i historycznej przyszedł czas na część artystyczną w wykonaniu uczniów i przedszkolaków z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Chrząstowie. Wierszem, tańcem i piosenką umilili czas przybyłym gościom. Po uczniach z Chrząstowa swoje talenty zaprezentowała grupa „Chorzelowiacy”.

Piękne niedzielne popołudnie sprzyjało zabawie na świeżym powietrzu. Na najmłodszych czekały Dmuchańce, Animatorzy, Grupa rekonstrukcyjna. O poczęstunek zadbali rodzice i Koło Gospodyń Wiejskich w Chrząstowie oraz Firma Cateringowa „Bumerang”. Można było wziąć udział w Loterii Fantowej oraz zakupić pamiątkowe prace plastyczne.

Zdjęcia wykonywane przez SOKiS w Chorzelowie do pobrania pod linkiem  https://www.dropbox.com/scl/fo/5lhmlg1ef4azpfqwhus3v/h?rlkey=dqzlha61ne1va18efopiwv73q&dl=0 

 

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024

 

          4 września uroczyście rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Z uśmiechami na twarzach najmłodsze dzieci z przedszkola i zerówki przekroczyły szkolne progi. Trochę z drącym sercem ale jednak odważnie do szkoły wkroczyli uczniowie klasy pierwszej. Z ciekawością rozglądali się po starszych kolegach szukając w nich przyjaznej duszy.

Dyrektor szkoły serdecznie powitała wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli, zapoznała ze zmianami jakie zaszły w gronie pedagogicznym. Uczniom przedstawiła ich wychowawców. Na koniec wszystkim złożyła serdeczne życzenia na nowy rok szkolny życząc samych miłych i radosnych dni w murach szkoły, samych sukcesów w nauce.

Pani dyrektor przypomniała również że oceny nie są najważniejsze ale  to co uczeń zapamiętał jaką wiedzę zdobył i co z tym dalej zrobi.

ROK SZKOLNY 2023/2024

 

 

PASIEKA

 

 

ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

„Witaj, majowa jutrzenko…” – rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja w ZSP w Chrząstowie

 

5 maja w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego, a następnie uczniowie klas: V, VI i VII wystąpili z przedstawieniem, w którym ukazali sytuację polityczno-gospodarczą kraju w tamtej epoce. Wyjaśnili, jak ważne było to wydarzenie nie tylko dla Polski, ale również dla Europy.

Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 r. była pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawą rządową. Polska konstytucja była owocem prac Sejmu Wielkiego, obradującego w latach 1788-1792, który po I rozbiorze podjął próbę naprawy państwa. Majowa konstytucja znosiła liberum veto, wolną elekcję, dopuszczała mieszczan do udziału w rządzeniu państwem, a chłopów brała w obronę prawa.

Uczniowie wspaniale upamiętnili tę ważną kartę w naszej historii. Młodzi aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

/oprac. Katarzyna Olejarz/

 

AKCJA ŻONKILE

19 kwietnia, w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, uczniowie i pracownicy ZSP w Chrząstowie  uczestniczyli w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”. Wszyscy otrzymali żółte żonkile jako symbol pamięci o powstaniu, które wybuchło w 1943 r.

W szkole podjęto różnorodne przedsięwzięcia, aby przybliżyć dzieciom i młodzieży ten największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie, np. starsi uczniowie wykonywali papierowe żonkile i uczestniczyli w projekcji animacji „Nie było żadnej nadziei”, zaś młodsi zrobili na zajęciach plastycznych prace przedstawiające te piękne kwiaty, została również przygotowana okolicznościowa gazetka informacyjna.

 

DZIEŃ ZIEMI

 

Przygotowania do obchodów Dnia Ziemi rozpoczęliśmy od konkursu „Eko-strój”, który miał na celu promowanie idei recyklingu oraz doskonalenie umiejętności wykorzystania surowców wtórnych. Na pokazie mody ekologicznej dzieci zaprezentowały przepiękne stroje wykonane z różnorodnych materiałów, udowadniając, że moda i ekologia mogą iść w parze. Następnie przedszkolaki uczyły się na zajęciach segregowania odpadów, zaś „zeróweczka” wykonała prace o tematyce ekologicznej. Dzieci uczęszczające na świetlicę i uczniowie kl. 1-8 wykonali plakaty propagujące właściwe postawy ekologiczne (m.in. ukazujące, jak dbać o naszą planetę, przeciwdziałać zmianom klimatu i zanieczyszczeniom). Kolejnym przedsięwzięciem w ramach obchodów Dnia Ziemi było sprzątanie naszej okolicy. Wszyscy ochoczo podjęli się tego zadania. Uczestnicy, wyruszając na akcję, otrzymali rękawiczki  i worki na śmieci. Dzieci dowiedziały się, że należy dbać o przyrodę i chronić ją, by korzystać z jej uroków.

Wszystkie podjęte działania miały na celu podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, a także kształtowanie wyobraźni artystycznej i kreatywności.

 

LODOWISKO

        20 lutego uczniowie klas IV – VIII, wraz z opiekunami, byli na lodowisku w Dębicy. Wyjazd ten był zorganizowany w ramach paczek mikołajkowych. Pobyt na lodowisku upłynął w miłej atmosferze i pozwolił naszym wychowankom na aktywne spędzenie czasu oraz rozwijanie kompetencji interpersonalnych. Uczniowie współpracowali ze sobą, pomagali sobie wzajemnie w doskonaleniu umiejętności łyżwiarskich.

 

TŁUSTY CZWARTEK

     16 lutego każdy amator pączków mógł poczuć się jak w siódmym niebie. Dzięki Radzie Rodziców i naszemu księdzu Arkadiuszowi, każdy przedszkolak, uczeń, nauczyciel i pracownik szkoły mógł delektować się smakiem pączków.

       Najmłodsi uczniowie długo szykowali się do tego dnia. Podczas zajęć świetlicowych przygotowali dekoracje, poznali historię tego święta.

       Szkoda, że tłusty czwartek jest tylko raz w roku. Ale następny już za 364 dni.

 

WALENTYNKI

       Z okazji walentynek w naszej szkole została zorganizowana poczta walentynkowa. Jej organizacją zajął się SU wraz z opiekunem – Panią Urszulą W. 
      14 lutego członkowie samorządu zebrali wszystkie walentynki i dostarczyli do adresatów. Otrzymane walentynki sprawiły radość obdarowanym i wywołały uśmiech na ich twarzach.

 

DZIEŃ PIZZY

          9 lutego przypada Dzień Pizzy. Również my obchodziliśmy ten dzień. Uczniowie klas 0 - III pojechali do Mielca do pizzerii p. Habiby na warsztaty kulinarne. 

           Podczas warsztatów dzieci poznały tajniki powstawania pizzy, a także mogli samodzielnie przygotować dla siebie pizzę, którą potem zjedli.

         Każdy uczeń otrzymał dyplom za uczestnictwo w warsztatach. Bardzo dziękujemy rodzicom Daniela i DAwida, że zechcieli nas gościć w swojej pizzerii.

         Starsi uczniowie klas IV - VIII również cieszyli się smakiem pizzy dostarczonej przez firmę cateringową "Bagatela". Szkoda że Dzień Pizzy nie jest raz w miesiącu.

 

BAL KARNAWAŁOWY

     1 lutego 2023 roku w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. W zabawie uczestniczyły wszystkie dzieci z przedszkola i szkoły, które mimo znacznej różnicy wieku doskonale się bawiły. Zawdzięczamy to profesjonalnie prowadzonej animacji, zabawom, tańcom przy dobrze dobranych przebojach muzycznych. Wśród bawiących się były księżniczki, batmani, supermeni, policjanci, czarownice, zwierzaczki i inni.

         Na dzieci czekał słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.

         Podczas zabawy dzieciom były wykonywane zdjęcia: indywidualne, klasowe, grupowe i legitymacyjne. Dochód ze sprzedaży tych zdjęć jest zapłatą dla prowadzących nasz bal karnawałowy.

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

      31 styczeń to wyjątkowy dzień w naszej zkole. Właśnie dzisiaj powitaliśmy w murach naszej szkoły najukochańsze babcie i ukochanych dziadków naszych najmłodszych uczniów i przedszkolaków.

      Z tej właśnie okazji dzieci pod opieką swoich wychowawców przygotowały Jasełka Bożonarodzeniowe oraz wiersze i piosenki dla swoich babci i dziadków.

    Panie zadbały również o przygotowanie słodkiego poczęstunku dla naszych gości oraz dzięki dekoracjom stworzyły niezapomnianą atmosferę tego cudownego dnia.

    Dzieci samodzielnie przygotowały dla dziadków i babci upominki, które z czułością im wręczyły.

    Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ten dzień na długo zostanie w naszej pamięci: rodzicom, nauczycielom i dzieciom serdecznie dziękujemy.

 

PROJEKTY REALIZOWANE W SZKOLE

W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie naszej szkoły realizują zajęcia edukacyjne m. in poprzez udział  w projektach. Stanowią one metodę nauczania kształtującego umiejętności oraz integrującą wiedzę z różnych dyscyplin. Istotą projektów jest rozbudzanie samodzielności i kreatywności u  uczniów co prowadzi do realizacji danego przedsięwzięcia.

  • MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY „ KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE” – projekt składa się z 9 zadań, a jego głównym celem jest zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia sztuki, wyzwalanie ekspresji twórczej i wspieranie harmonijnego rozwoju oraz kreatywności uczestników poprzez różnorodne działania plastyczne.
  • MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY „ CZYTAM Z KLASĄ – LEKTURKI SPOD CHMURKI” – projekt składa się z 3 modułów, a jego celem jest rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywnego czytania i jego rozumienia oraz pogłębianie wiedzy na temat wybranych krajów kuli ziemskiej.
  • OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY „ ANTEK I NATALKA NA TROPIE MATEMATYKI”- projekt ten opiera się na realizacji 8 modułów zadaniowych podczas, których uczniowie mają możliwość dostrzec matematykę w otacząjącym nas świecie. Głównym celem projektu jest oczywiście rozwijanie kompetencji matematycznych naszych uczniów, rozbudzanie i kształtowanie w nich  zainteresowań matematyką oraz umożliwianie  różnorodnej aktywności twórczej w czasie realizacji zadań
  • OGÓLNOPOLSKI PROJEKT „WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW” – którego celem jest promocja czytelnictwa w tym rodzinnego czytania. W ramach projektu dzieci po przeczytaniu określonych tytułów przystępują do udziału w ogólnopolskim konkursie  sprawdzającym wiedzę na temat przeczytanych książek

 

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

    19 grudnia 2022 roku w niedzielny poranek w progach naszej szkoły zagościli uczniowie, rodzice i mieszkańcy Chrząstowa, którzy licznie przybyli na coroczny Kiermasz świąteczny.

       Na chętnych czekały liczne dekoracje świąteczne wykonane własnoręcznie przez uczniów, nauczycieli i rodziców naszej szkoły: stroiki, bombki, choinki, świeczniki i wiele inyych.

        Dzięki ofiarności naszych przyjaciół ze sprzedaży ozdób choinkowych udało się nam zebrać 1000,00 zł.

wszystkim serdecznie dziękujemy za chojność.

                                                                      

PACZKA DLA DZIECI Z DOMU DZIECKA W SKOPANIU   

    5 grudnia uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami udali się jako święci Mikołaje do Domu Dziecka w Skopaniu, aby przekazać przebywającym tam dzieciom paczki mikołajkowe.

    W wyniku ogłoszonej przez Szkolne Koło Wolontariatu akcji charytatywnej w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Chrząstowie udało się zebrać znaczną ilość odzieży zimowej, środków czystości, kosmetyków, koców, pościeli, a co najważniejsze zabawek i słodyczy.

  W akcję bardzo chętnie zaangażowali się nasi uczniowie i przedszkolaki z rodzinami, nauczyciele a także mieszkańcy.

    Wszystkim ofiarodawcom w imieniu swoim i dzieci z Domu Dziecka w Skopaniu składamy serdeczne podziękowania za okazaną pomoc i życzliwość w tym szczególnym, świątecznym czasie.

 

                                                                           

 

BohaterON w naszej szkole

 

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

W ramach akcji BohaterON w Twojej Szkole w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Chrząstowie uczniowie klas V-VIII przygotowali kartki z życzeniami, podziękowaniami i pozdrowieniami do Powstańców, które przesłali drogą elektroniczną.

Działania plastyczno-literackie poprzedzone były szeregiem lekcji o tematyce patriotycznej, uświadamiających ogromną rolę i poświęcenie uczestników Powstania Warszawskiego. Uczniowie oglądali dostępne filmy edukacyjne, wysłuchali słuchowisk i włączali się w pogadanki i dyskusje na temat udziału w Powstaniu Warszawskim młodych ludzi. Z zainteresowaniem zapoznawali się z gazetką szkolną poświęconą Powstaniu Warszawskiemu. Przygotowali infografikę poświęconą temu zbrojnemu wystąpieniu przeciwko okupantowi. Uczniowie obejrzeli na lekcjach stronę internetową akcji, którą także samodzielnie prześledzili, przygotowując się do lekcji, wykonując kartki i pisząc życzenia dla Powstańców. Swoje słowa opatrzyli rysunkami symboli Powstania lub ilustracjami nawiązującymi do podjętych przez Powstańców działań wojennych.

Uczniowie życzyli Powstańcom zdrowia i spokojnych lat życia, dziękowali za odwagę i poświęcenie swojej młodości, nierzadko zdrowia, abyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnym kraju.

 

Koordynator akcji BohaterON w Twojej Szkole

w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Chrząstowie

mgr Katarzyna Olejarz

                                                                                                                                                                                    nauczyciel historii

                          

 

ANDRZEJKI

W dniu dzisiejszym,. tj. 25 listopada w naszej szkole odbyły się andrzejki dla uczniów klas IV – VIII. Uczniowie spędzili czas aktywnie, biorąc udział w różnych konkurencjach klasowych: obieranie jabłka, budowanie wieży z kubeczków, rzuty do kosza,  przeciągania liny oraz biegi na czas. Nie zabrakło także ciasteczek z wróżbą i innych zabaw związanych z andrzejkami.

 

PACZKA DLA DZIECI Z DOMU DZIECKA W SKOPANIU

Szanowni Państwo, nasza szkoła chce wesprzeć dzieci z Domu Dziecka w Skopaniu.

Zwracamy się do Was z gorącą prośbą o wsparcie akcji i dołączenie do zbiórki artykułów potrzebnych dla dzieci.

 Akcja trwa do środy, 30 listopada.

 

"SZKOŁA PAMIĘTA"

 

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

        W czwartek, 10 listopada w naszej szkole uczciliśmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie z klas IV, V i VIII przygotowali piękną akademię, dzięki której mogliśmy sobie przypomnieć historię naszej zniewolonej Ojczyzny oraz odzyskanie przez Polskę niepodległości. Informacje dotyczące historii naszego kraju przeplatały się z pieśniami i wierszami patriotycznymi. Mogliśmy też obejrzeć pantomimę ukazującą upadek Polski i jej rozbiory, wynikające z agresji obcych mocarstw: Rosji, Prus i Austrii.

 Na zakończenie montażu słowno- muzycznego uczniowie z kl. IV i V zatańczyli poloneza - polski taniec narodowy.

        Po akademii wszyscy uczniowie naszej szkoły, wraz z nauczycielami odśpiewali nasz hymn narodowy, włączając się do akcji „ Szkoła do hymnu”.

       W czasie trwania uroczystości wykorzystaliśmy sprzęt z Laboratoriów Przyszłości. Uczeń klasy VIII robił zdjęcia oraz nagrywał kolegów tańczących poloneza. Nagrane zostało także wspólne odśpiewanie hymnu.

          W tym dniu wszyscy mieli odświętne ubrania oraz kokardy narodowe.Akademię przygotowały nauczycielki naszej szkoły: Katarzyna O., Justyna W. i Teresa L.

 

KONCERT PIOSENKI JESIENNEJ

     Za oknem jesienna szaruga, deszcz dzwoni o szyby, liście spadają z drzew. Taki widok nie nastraja optymistycznie. Ale i na to nasi uczniowie i nauczyciele mają pomysł. Już kiedyś ktoś przed laty powiedział że "Piosenka jest dobra na wszystko ...".

    Tak było i tym razem. Uczniowie klas I - III oraz zerówki i przedszkola wzięli udział w Koncercie Piosenki Jesinnej. Każda klasa zaprezentowała wiersz, piosenkę lub inscenizację o tematyce jesiennej. Uczestnicy koncertu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

      Po takim koncercie wszystkim poprawił się nastrój, a za oknem błysnęło słońce.

 

SPOTKANIE Z DIETETYKIEM

       25 października 2022 roku dla uczniów klas III - VIII zorganizowane zostało spotkanie z panią dietetyk. Podczas spotkania prowadząca przekazała uczniom informacje dotyczące zasad zdrowego, racjonalnego odżywiania służące zachowaniu prawidłowej sylwetki i masy ciała. Zwróciła też uwagę na konieczność uprawiania sportu i korzystania z ruchu zwłaszcza na świeżym powietrzu. Uczniowie mieli możliwość poznania różnych diet. Mogli zadawać pytania na nurtujące ich problemy.

      Po spotkaniu uczniowie stwierdzili, że zdobyte wiadomości przydadzą im się w codziennym życiu i że będą większą uwagę zwracać na to co jak się odżywiają.

 

SPOTKANIE Z MYŚLIWYM

     17 października przedszkolaki i uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Chrząstowie uczestniczyli w spotkaniu z myśliwym Koła Łowieckiego „Łoś” w Mielcu – panem Mieczysławem Struzikiem.

        Podczas spotkania dzieci poznały piękną legendę o św. Hubercie – patronie myśliwych i leśników.

Według opowieści młody Hubert najwięcej czasu spędzał w lasach, gdzie nieustannie polował. Łowiectwo było jego pasją. Pewnego razu polując w sam Wielki Piątek, napotkał białego jelenia z krzyżem jaśniejącym pośród poroża i usłyszał głos Stwórcy nakazujący mu zmianę dotychczasowego życia. Hubert przejął się objawieniem i nawrócił się na chrześcijaństwo. Tak też ikonografika przedstawia tego świętego – najczęściej w czasie polowania, gdy objawił mu się jeleń z krzyżem między tykami.

     Pan Mieczysław Struzik opowiedział, na czym polega praca myśliwego. Wyjaśnił, że zadaniem łowczych jest m.in. utrzymanie równowagi populacji zwierząt, ochrona zwierzyny łownej i jej środowiska, dokarmianie, budowanie paśników, pozyskiwanie i magazynowanie karmy, a nawet walka z kłusownictwem. Uświadomił również, jak ważna jest w tej pracy pasja oraz radość z obcowania z przyrodą. Nasz gość przedstawił ciekawostki dotyczące zwierząt z okolicznych pól i lasów. W jego opowiadaniu pojawiało się mnóstwo gwarowych, myśliwskich określeń, które bardzo podobały się dzieciom. Przy okazji dowiedziały się, co to są słuchy, trzeszcze, omyk, badyle, skoki, świece, szable czy fajki. Korzystając z tablicy dźwiękowej, pan Mieczysław Struzik zaprezentował odgłosy dzikich zwierząt (np. jelenia, lisa, puchacza, sarny czy rysia).

      Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści, a odgłosy doskonale pobudziły ich wyobraźnię i zagwarantowały niezapomnianą zabawę, będąc jednocześnie skuteczną formą edukacji.

    Na zakończenie spotkania pan Mieczysław Struzik podarował drobne upominki. Życząc zdrowia, podziękowaliśmy naszemu gościowi za udaną wizytę i wyraziliśmy nadzieję na dalszą współpracę. 


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

13 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Eduakcji Narodowej. W tym dniu nasi uczniowie nie zapomnieli o swoich nauczycielach i przygotowali pragram artystyczny. Złożyli także życzenia wszystkim pracownikom szkoły. Tę część artystyczną przygotowali uczniowie kl. VII i VIII pod opieką p. Urszuli W.

Święto to zostało połączone z uroczystością pasowania na przedszkolaka oraz ucznia Oddziału Zerowego. Najmłodsi członkowie naszej społeczności także zaprezentowali swoje programy artystyczne i w pełni zasłużyli na miano pełnoprawnych członków naszej społeczności. Dla przedszkolaków to także moment kiedy ich grupa oficjalnie dostała nazwę PSZCZÓŁKI, a wszystkie dzieci uczęszczające do niej muszą wykazać się dużą pracowitością. Najmłodsi przygotowali swoje programy artstyczne pod opieką p. Dominiki M., p. Marii C. oraz p. Magdaleny G.

Wszystkim uczniom dziękujemy za pamięć, życzenia i miłe chwile.

WAŻENIE PLECAKÓW

     Tornister stanowi nieodzowny atrybut każdego ucznia. Z badań przeprowadzanych przez GIS w blisko 700 szkołach wynika, że wysoki odsetek uczniów nosi „ponadnormatywne” tornistry.  

     1 października w całym kraju odbyła się inauguracja Miesiąca Ważenia Tornistrów.
Z tej okazji 13 października pracownicy PSSE w Mielcu zważyli tornistry uczniów klas I-IV w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Chrząstowie. Przeprowadzili również dla nich pogadankę na temat profilaktyki wad postawy. Przedstawiciel sekcji Oświaty Zdrowotneji Promocji Zdrowia PSSE, wraz z uczniami, przygotował i ważył przykładowy tornister czwartoklasisty. Na koniec spotkania, każdy z uczestników otrzymał broszurę „Dekalog lekkiego tornistra”.

     Ważenie tornistrów odbyło się w ramach akcji „Problem wagi ciężkiej”, której celem jest uświadomienie rodzicom i uczniom, jakie skutki niesie za sobą nadmierne obciążanie kręgosłupa zbyt ciężkim plecakiem, a także zmniejszenie wagi tornistrów oraz ich zawartości. W naszej szkole została przyjęta zasada: zbędne rzeczy zostawiamy w szkolnej szafce lub na półce, a zabieramy tylko najpotrzebniejsze rzeczy w danym dniu.

    Według wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego tornister powinien posiadać ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców, a jego ciężar – być rozłożony symetrycznie. Cięższe rzeczy należy umieścić na dnie, a lżejsze – wyżej. Zaleca się, by tornister miał równe, szerokie szelki, których długość umożliwi uczniowi jego swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie plecaka do pleców. Doradza się również dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej. Tornister należy nosić na obu ramionach.

WYCIECZKA DO NOWEJ DĘBY

Dnia 11 października dzieci z przedszkola i zerówki, a także uczniowie klas I- III wraz z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do Fabryki Bombek Choinkowych w Nowej Dębie. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki, w której produkcja odbywa się ręcznie a także zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych. Zwiedzanie obejmowało cały proces wytwórczy, od szklanej rurki do gotowego produktu jaki możemy spotkać na sklepowych półkach. Mieliśmy także okazję obejrzeć piękne choinki wystrojone według określonego stylu oraz różnorodne ozdoby choinkowe. Były to ręczne arcydzieła! Następnie zaproponowano nam warsztaty plastyczne, dzięki którym mogliśmy własnoręcznie, według własnego pomysłu ozdobić bombkę choinkową. Na zakończenie wycieczki wszystkie dzieci otrzymały bombki choinkowe z własnym imieniem oraz bombki, które wcześniej sami ozdabiali.

DZIEŃ CHŁOPAKA

W dniu 30 września 2022 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji Samorząd Szkolny przygotował projekcję filmów oraz drobny poczęstunek dla uczniów klas IV – VIII. Dodatkowo, dziewczynki z poszczególnych klas, zadbały o drobne upominki dla swoich kolegów

WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA

27 września 2022 r. uczniowie klasy VIII, wraz z uczniami z Trześni, Rzędzianowic, Rydzowa i Książnic, pojechali na wycieczkę do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, który jako jedyny niemiecki obóz koncentracyjny został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W trakcie trwania wycieczki przewodnicy opowiadali o historii obozu, pokazali także uczniom pomieszczenia z pamiątkami tamtych, tragicznych wydarzeń. Udaliśmy się także pod Ścianę Śmierci, gdzie wszyscy z powagą oddali cześć wymordowanym. Następnym punktem był obóz zagłady w Brzezince – miejscu masowej eksterminacji ludności. To tutaj zginęło ponad milion osób. Młodzież widziała ruiny komór gazowych i pieców krematoryjnych oraz baraki. Uczniowie wzięli także udział w warsztatach o korespondencji więziennej „Jestem zdrów i czuję się dobrze”. Każdy z uczniów na pewno zapamięta tę wielką lekcję historii.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

29 września uczniowie klasy I - III włączyli się w Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
W tym dniu  dzieci usłyszały fragmenty książek „Dżok. Legenda o psiej wierności”   B. Gawryluk oraz "Asiunia” Joanny Papuzińskiej.  Uczniowie opowiadali o swoich ulubionyc książkach oraz zachęcały do ich przeczytania.  Rozwiązywali zagadki oraz łamigłówki związane z baśniami i bajkami.                                                        

Warto wspomnieć, że święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania. O zaletach czytania wiedzą wszyscy, ale nie zaszkodzi przypominanie o nich od czasu do czasu. To cudowny sposób na wspólne spędzenie czasu i zbudowanie prawdziwej, trwałej więzi z dzieckiem. To chyba najważniejsza zaleta wspólnego czytania! Warto także przypominać, że czytanie rozbudza wyobraźnię oraz ciekawość świata. Dzieci, którym rodzice czytają od dzieciństwa, szybciej same uczą się tej umiejętności. Głośne czytanie może być świetnym sposobem na rozwiązanie problemów wychowawczych.

RATOWNICY MEDYCZNI W NASZEJ SZKOLE

27 września uczniowie klas I - III, oddziału "0" i przedszkolaki uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami zespołu Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu. Swoją wizytę Ratownicy rozpoczęli od prezentacji karetki, podczas której dzieci miały możliwość zapoznać się z wnętrzem oraz wyposażeniem pojazdu uprzywilejowanego. W kolejnej części Ratownicy przybliżyli uczniom na czym polega zawód ratownika. W czasie pogadanki utrwalano numery alarmowe oraz omówiono zasady zachowania się w przypadku sytuacji, która może zagrażaćzdrowiu, życiu poszkodowanego. Nie obyło się także bez pokazu uzielania pierwszej pomocy. Nauka poprzez działania praktyczne z pewnością zapadła naszym uczniom w pamięci i będzie stanowiła bazę do odpowiedzialnego zachowania się w sytuacjach gdzie narażone będzie życie ludzkie.

SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

19 września 2022 r. w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” odbyło się spotkanie dzieci z zeróweczki i uczniów klas I-III z policjantami, wśród nich był nasz dzielnicowy asp.szt. Mirosław Lemiech.  Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpieczeństwa w szkole i poza nią. 

Policjantka rozmawiała z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podkreśliła ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać. Przypomniała również zasady, jakie należy stosować w kontaktach z obcymi. Ponadto funkcjonariusze poruszyli temat cyberprzemocy i skutków, jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu.

Na zakończenie uczniowie zadawali pytania dotyczące bezpieczeństwa oraz dzielili się swoimi spostrzeżeniami.

 

WYCIECZKA DO RANCZA ALPAKA

Dnia 13 września 2022 r. dzieci z naszego przedszkola: Pszczółki i Zeróweczka oraz uczniowie z klas I-III pod opieką swoich wychowawczyń wybrali się na wycieczkę autokarową w urokliwe miejsce w Woli Baranowskiej, nazwane Ranczem Alpaka. Głównym celem wycieczki było obcowanie z przyrodą ożywioną. Dzieci mogły zobaczyć: alpaki, kózki miniaturowe, kangury, kucyki, papugi, wiewiórki, kanarki, psy, koty, króliki. Mogły obserwować piękne pawie i kury. Zwierzęta były bardzo przyjazne dla dzieci, mogły je same karmić, jak również głaskać i przytulać się do nich. Przedszkolaki i uczniowie wzbogaciły swoją wiedzę na temat pochodzenia alpak ich hodowli i pielęgnacji. Podejmowały próbę dojenia krowy, wprawdzie sztucznej. Kolejną atrakcją wycieczki były zabawy przy muzyce prowadzone przez animatorkę oraz warsztaty rękodzielnicze, w których własnoręcznie wypchały szmacianą alpakę, którą każdy mógł zabrać do domu. Do dyspozycji dzieci był również dmuchaniec i trampolina. Szczęśliwe i zadowolone, wróciły do szkoły.

 


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

    1 września 2022 roku rozpoczeliśmy nowy rok szkolny 2022/2023. Dyrektor szkoły serdecznie powitała w progu szkoły wszystkich uczniów, którzy z uśmiechem na twarzy wrócili po wakacyjnej przerwie. Szczególnie gorąco przywitała najmłodsze dzieci, któkre właśnie rozpoczynają naukę w klasie pierwszej.

      Nowy rok szkolny to zmiany w gronie pedagogicznym. Na zasłużoną emeryturę Na zasłużoną emryturę przeszła długoletnia nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej p. M. Chruściel oraz Nauczycielka biologii i przyrody p. D. Łabaj. Ich miejsce zajęły p. A. Lasek nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej oraz p. K. Olejarz nauczyciel biologii i przyrody.

   Pani dyrektor złożyła wszystkim uczniom i nauczycielom życzenia z okazji nowego roku szkolnego. Życzyła miłej atmosfery w pracy i nauce, zrozumienia, wzajemnego szacunku, a uczniom samych sukcesów.

  Na zakończenie nadszedł moment, aby najmłodszych uczniów, którzy rozpoczynają naukę w szkole pasować na uczniów Szkoły Podstawowej w Chrząstowie. Drobne upominki dla uczniów ufundowała Rada Rodziców Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Chrząstowie.

  Pierwszy dzwonek uroczyście obwieścił, że ROK SZKOLNY 2022/2023 UWAŻAMY ZA ROZPOCZĘTY.        

 

ROK SZKOLNY 2022/2023

 

Wycieczka do Muzeum Kultury Ludowej i Parku Etnograficznego w Kolbuszowej

 

 

8 czerwca 2022 roku dzieci z klasy 0-III  pod opieką wychowawczyń, pani M. Gorbaczewskiej, M. Cisińskiej,  M. Chruście i T. Leś brały udział w wycieczce do Skansenu w Kolbuszowej.  Uczniowie  zapoznali się z historią polskiej wsi oraz zobaczyli jak dawniej toczyło się życie zgodnie z porami roku i dnia. Zwiedzając skansen podziwiali m.in.: rekonstrukcję kościoła pw. Św Marka Ewangelisty z Mielca-Rzochowa z 1843 r., młyn wodny z Żołyni   z 1897r. – wykorzystywany do prac mielniczych, dwór z Brzezin z 1753r., szkołę z Trzebosi z 1881 r.,  a także wiele innych zrekonstruowanych chałup i obejść gospodarskich. Dużą atrakcją dla dzieci był warsztat zabawek Stanisława Naroga , gdzie znajdowały się zabawki, którymi kiedyś bawili się ich rodzice czy dziadkowie. Dzieci z „Zerówki” uczestniczyły w warsztatach „Malowany konik”

Natomiast uczniowie klas I-III brali udział w warsztatach „Od ziarenka do bochenka” mogli zobaczyć jak wykonuje się i piecze placki na sodzie tzw. Prozioki oraz spróbować pysznego chleba na zakwasie i  upieczonych proziaków. Na zakończenie każdy miał możliwość zakupić pamiątki ze Skansenu.

 

                                            

 

                                                                                      

 

 

 

 

 

Wycieczka klas IV-VIII do Lublina

 

W piątek 3 czerwca uczniowie klas IV - VIII, wraz z opiekunami pojechali na wycieczkę do Lublina. Swoje spotkanie z tym miastem rozpoczęliśmy od spaceru po Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Mogliśmy w nim zobaczyć ponad 5000 różnych gatunków roslin, w tym 1600 różnych drzew oraz krzewów, pochodzących z najróżniejszych stron świata. Po spacerze udaliśmy się na Plac Zamkowy w Lublinie, gdzie spotkaliśmy się z panią przewodnik. W trakcie wycieczki po Lublinie zobaczyliśmy m. in. Basztę Zamkową-Donżon oraz Stare Miasto. Zwiedziliśmy też Bazylikę o. Dominikanów jak i Archikatedrę Lubelską. Nasza pani przewodnik ciekawie opowiedziała nam o historii Lublina oraz różnych ciekawostkach związanych z tym miastem. Do domu wróciliśmy trochę zmęczeni, lecz bardzo zadowoleni, tym bardziej, że nie tylko miło i przyjemnie spędziliśmy czas ale dopisała nam też pogoda.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wizyta Żołnierzy z 82 Jednostki Powietrznodesantowj Stanów Zjednoczonych

 

 

Piątego maja odwiedzili naszą szkołę żołnierze z 82 Jednostki Powietrznodesantowej, którzy stacjonują w Mielcu. Uczniowie przygotowali się do rozmów z amerykańskimi żołnierzami na temat ich obchodzenia narodowych świąt oraz życia codziennego i pracy. Wspólne konwersacje dostarczyły nie tylko doświadczenia w posługiwaniu się językiem obcym ale tez pozwoliły przełamac barierę, zwiększajac tym samym motywacje do dalszej nauki języka angielskiego. Przybyłym gościom dziekujemy za mile spedzony czas!

 

 

 

 

 

 

 

  231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

 

 

 

W tym roku mija 231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Z tej okazji uczniowie klas 4 i 7 zaprezentowali w montażu słowno – muzycznym najważniejsze wydarzenia z obrad Sejmu Czteroletniego, który 3 maja przyjął ustawę zasadniczą. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa regulująca organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli, wciąż jeszcze podzielonych na stany. Młodzi aktorzy w strojach nawiązujących do epoki przywołali światłe i nowatorskie poglądy naszych przodków, którzy rozsławili swoją ojczyznę na arenie międzynarodowej.

Uczniowie w sposób niezwykle uroczysty upamiętnili tę ważną kartę w naszej historii, dzięki czemu dali wyraz swojemu patriotyzmowi.

 

 

 

 

 

 

 

Gminny Konkurs Plastyczny "Wielkanoc - Tradycje i współczesność"

 

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie Plastycznym „Wielkanoc - Tradycje i Współczesność”. Wykonali piękne prace plastyczne różnymi technikami. Głównym celem konkursu było propagowanie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi, pogłębienie wiedzy na temat znaczenia symboli, kształtowanie zainteresowania dzieci i młodzieży kulturą ludową oraz rozwijanie wrażliwości plastycznej. Nasi uczniowie zdobyli wiele nagród.
                                          

NAGRODY
Piotr Stachowicz - przedszkole

Maja Rudek - zerówka

WYRÓŻNIENIA

Filip Maziarz - przedszkole

Ksawery Kiełb - przedszkole

Eliza Szwakop - przedszkole

Korneliusz Kiełb - zerówka

 

 

 

 

 

 

WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA I BRZEZINKI

 

 

 

31 marca 2022 r. młodzież z naszej szkoły wraz z uczniami z Trześni, Rzędzianowic i Zrębina pojechała na wycieczkę do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, który jako jedyny niemiecki obóz koncentracyjny został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pierwszym punktem zwiedzania był obóz koncentracyjny w Oświęcimiu. Nad bramą wejściową do obozu umieszczony jest napis „Arbeit macht frei”, co oznacza: Praca czyni wolnym. Przewodniczka opowiedziała, że kolumny więźniów wyprowadzanych do pracy i powracających do obozu przekraczały tę bramę często przy dźwiękach obozowej orkiestry symfonicznej. Zaznajomiła również uczniów z historią obozu i pokazała plac, na którym więźniowie mieli apele trwające niekiedy kilka godzin. Następnie młodzież zwiedzała bloki, w których mogła zobaczyć pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak: okulary, buty, łyżki, talerze, ubrania czy protezy nóg. W jednym z pomieszczeń znajdowały się liczne fotografie, przedstawiające ludzi w różnym wieku i różnej narodowości. Na ścianach korytarzy wisiały zdjęcia więźniów wymordowanych oraz zmarłych w wyniku głodu, wycieńczenia i chorób. Pod Ścianą Śmierci wszyscy z powagą oddali cześć wymordowanym.

Następnym punktem był obóz zagłady w Brzezince – miejscu masowej eksterminacji ludności. To tutaj zginęło ponad milion osób. Młodzież widziała ruiny komór gazowych i pieców krematoryjnych oraz baraki, w których uczniowie kolejny raz zobaczyli, w jakich warunkach musieli żyć więźniowie.

Po zwiedzaniu obozu młodzi ludzie wzięli udział w warsztatach o korespondencji więziennej „Jestem zdrów i czuję się dobrze”.

To był bardzo wartościowy dzień. Z pewnością każdy zapamięta tę lekcję historii i miejsce, gdzie „ludzie ludziom zgotowali ten los”.

 

 

 

 

 

 

 

Pierwszy Dzień Wiosny 2022

 

21 marca w naszej szkole obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny. Przedszkolaki, zerówkowicze oraz klasy I-III wybrały się jak co roku na spacer po okolicy z Marzanną, którą spalono na podwórku szkolnym. Uczniowie klas IV-VIII w tym dniu zaś, zamiastw w plecakach przynieśli podręczniki w różnych, pomysłowych opakowaniach, pojemnikach, lodówkach, chlebakach, skrzynkach narzędziowych a nawet przywieżli je w taczkach. Chętni uczniowie przyszli w ciekawych przebraniach.

 

 

 

 

 

 

Dzień Świętego Patryka 2022

 

17 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Świętego Patryka, patrona Irlandii. Jest to święto obchodzone co roku nie tylko w Irlandii, ale również w wielu innych krajach, w których mieszkają Irlandczycy. Tego dnia króluje kolor zielony, wszędzie można zobaczyć koniczynki – symbol Irlandii oraz legendarne skrzaty w zielonych kapeluszach. Uczniowie szkoły podstawowej klas I-VIII oraz zerówki ubrali się tego dnia na zielono, przygotowali słodkie babeczki i obejrzeli krótką scenkę, przedstawiającą irlandzkiego skrzata Leprechauna w wykonaniu uczniów klasy IV - Igora Mrozika oraz Dawida Woszczyny. Następnie poszczególne klasy wzięły udział w konkursach i zabawach związanych z tym świętem. Wśród młodszych klas zwyciężyła klasa II, wśród klas starszych – klasa VII. Na koniec nadszedł czas na nagrody, oraz degustację babeczek i innych słodkości. Dzieci i młodzież dobrze się bawiła, poznając jednocześnie odmienne zwyczaje i kulturę Irlandii.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bal Karnawałowy 2022

 

Karnawał to czas zabaw i balów, także dla najmłodszych. Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka – w takiej atmosferze bawiły się dzieci z klas I - III oraz przedszkola i zerówki. Podczas balu karnawałowego, który odbył się 9 i 14 lutego. Dzieci z dumą prezentowały swoje stroje. Z wielką ochotą uczestniczyły  w tańcach, zabawach i konkursach. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości, tym bardziej, że wielką niespodziankę przygotowali rodzice Amedeo, Dawida i Daniela -  przywieźli na poczęstunek pyszne pizze, frytki i różne napoje.    Bardzo dziękujmy państwu Jolancie i Sherifowi Habiba za pyszne jedzenie. Tym bardziej, że akurat w tym dniu przypadał Dzień Pizzy.

 

 

 

 

 

 

Wyjazd na lodowisko

 

8 grudnia uczniowie klas IV-VIII pojechali, pod opieką nauczycieli na lodowisko do Dębicy. Był to wyjazd mikołajkowy, w czasie któregonasi wychowankowie mogli rozwijac swoje zainteresowania sportowe oraz nabywać lub doskonalić umiejętność jazdy na łyżwach. Wspólny wyjazd pozwolił też na integrację uczniów. Pobyt na lodowisku upyną w radosnej atmosferze, pozwolił także uczniom na aktywne spędzenie  czasu.

Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie wyjazdu - uczniowie i nauczyciele.

 

 

 

 

 

"Poczuj chemię do fizyki"

 

W dniu 06.12. 2021 roku uczniowie klas I-VIII wzięli udział w interaktywnym spotkaniu "Poczuj chemie do fizyki". W trakcie jego trwania nasi wychowankowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy dotyczących zarówno chemii, jak i fizyki, a także wziąć udział w przeprowadzanych doświadczeniach. Przedstawienie zawierało w sobie elementy wykładu laboratoriów naukowych, kabaretu oraz interaktywnego quizu, co pozwoliło uczestnikom na miłe i ciekawe spędzenie czasu, a jednocześnie poszerzyło ich wiedzę dotyczącą różnych zagadnień fizycznych i chemicznych. Fabuła była przystępna i umiejętnie łączyła elementy humorystyczne z edukacyjnymi. Nasi uczniowie mogli spróbować unoszenia się w powietrzu (poduszkowiec), uczestniczyli w zabawach z azotem i helem, który zmieniał ich głos. Mogli także zaobserwować wybuch wodoru i sprawdzić swoje umiejętności jazdy na rowerze z odwróconą skrętnością. Dzięki pokazowigrupy " Zaelektryzowani" w miły sposób mogliśmy wspólnie spędzić czas.

 

 

 

 

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

 

Nasza szkoła 19 listopada przyłączyła się do obchodów Miedzynarodowego Dnia Praw Dziecka UNICEF. Uczniowie i uczennice klas I-VIII w tym dniu przyszli do szkoły ubrani na niebiesko, przyłączając się do setek tysięcy mieszkańców innych krajów i zaangażowali się w Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Podczas zajęć z wychowawcą uczniowie mogli porozmawiać o prawach dzieci na świecie.

 

 

 

 

 

 

Wycieczka klas I-III

WYCIECZKA DO KOPALNIA SOLI W WIELICZCE - MUZEUM ŻUP KRAKOWSKICH ORAZ ZAMKU W NOWYM WIŚNICZU

 

13 października 2021 roku uczniowie klas 1-3 pod opieką wychowawczyń, byli na wycieczce zorganizowanej w ramach rządowego programu "Poznaj Polskę" Wieliczka - Kopalnia Soli - Muzeum Żup Krakowskich, Zamek w Nowym Wiśniczu.

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka jest jednym z największych muzeów górniczych Europy. Powstało w 1951 r. Jest to MUZEUM DWÓCH ŚWIATÓW: podziemnego z dużą ekspozycją w kopalni soli na głębokości 135 m oraz naziemnego - w Zamku Żupnym (XIII-XIX w.), dawnej siedzibie zarządu kopalni.

Pierwszym etapem zwiedzania był z Zamek Żupny- siedziby żupnika. Były tu wystawy „Solniczki- małe arcydzieła sztuki” oraz „Królewskie srebra stołowe”. Solniczki, które były tu zaprezentowane to niewielkie, misternie zrobione dzieła sztuki. Uczniowie oczarowani byli również srebrną królewską zastawą stołową. Następnie nasza wycieczka zjechała winą do kopalni, gdzie przeszła Trasą Muzealną na III poziomie Kopalni Soli (na głębokości 135 m) . Uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych „ Od kopacza do górnika”. Wędrując podziemnymi korytarzami  dzieci poznały trudną i niebezpieczną pracę górników, tradycje górnicze, posługiwały się narzędziami wykorzystywanymi podczas codziennej pracy w kopalni oraz mieli możliwość użycia kilofa, a także zobaczyć działalność warzelniczą i górniczą prowadzoną w żupach krakowskich.

Kolejnym etapem naszej wycieczki był Nowy Wiśnicz. Tutaj uczniowie zwiedzili z przewodnikiem siedemnastowieczny Zamek. Ta barokowo - renesansowa rezydencja małopolskich rodów magnackich - Kmitów i Lubomirskich imponowała piękną architekturą i świetnym stanem utrzymania. Pobyt na zamku zakończył się w Bastion VR, gdzie uczniowie odbyli unikatową podróżą po wiśnickim zamku w scenerii XVII wieku w technologii VR - 360°.

Wieczorem, zmęczeni, lecz zadowoleni uczniowie bezpiecznie wrócili do swoich domów.

 

 

 

 

 

 

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 

W piątek, 1 października, w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Tabliczki Mnożenia. 

Od kilku dni, na lekcjach matematyki, młodsi uczniowie ćwiczyli znajomość tabliczki mnożenia, aby móc się zmierzyć ze starszymi kolegami. Chętni uczniowie klas IV-VIII rywalizowali ze sobą wykonując na czas zadania dotyczące znajomości tabliczki mnożenia. Zmagania konkursowe odbyły się w dwóch kategoriach wiekowych. Jako pierwsi do zmagań konkursowych przystąpili uczniowie klas VI-VIII. Tutaj najlepsza a zarazem najszybsza okazała się Klaudia z klasy VIII, drugie miejsce zajęła Emilka z klasy VII, a trzecie Kamil z klasy VIII. Natomiast w klasach IV-V Pierwsze miejsce zajął Dawid z klasy IV, drugie Ewelina z klasy V, a trzecie Natalia z klasy IV.

Po rywalizacji uczniowie rozwiązywali łamigłówki matematyczne związane z tabliczką mnożenia. Każdy uczestnik otrzymał certyfikat eksperta tabliczki mnożenia- potwierdzający ich wiedzę i umiejętności posługiwania się tabliczką mnożenia oraz drobną nagrodę. W minionym tygodniu tabliczka mnożenia królowała także na szkolnym korytarzu, ponieważ pani od matematyki ozdobiła drzwi do poszczególnych pomieszczeń działaniami matematycznymi. W ten sposób swoje możliwości znajomości tabliczki mnożenia mogli sprawdzić wszyscy chętni, a więc nie tylko uczniowie ale także pracownicy szkoły.

 

 

 

 

 

 

Dzień Chłopaka

 

W naszej szkole, jak co roku został uczczony Dzień Chłopaka. Żeńska część Samorządu Szkolnego podczas krótkiego apelu złożyła swoim kolegom życzenia. Chłopcy dostali także słodki podarunek.

Po zakończonych lekcjach uczniowie klas IV-VIII bawili się na szkolnej dyskotece. Dziewczęta przygotowały poczęstunek dla wszystkich oraz zabawy, aby urozmaicić ten czas.

Jeszcze raz składamy życzenia wzsystkiego najlepszego dla wszystkich Chłopców - tych małych i tych dużych.

 

 

 

 

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Patronką wybrano Joannę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to data jej urodzin.

Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom oraz nabywanie przyjemności z czytania i słuchania. Do akcji włączyła się również nasza szkoła. Wychowawczynie przedszkolaków, klas 1-3 jak i również starszaków czytały tego dnia na głos uczniom wybrane przez nich utwory. Dzieci mogły też zobaczyć jak wyglada praca w bibliotece, opowiedzieć o swoich ulubionych książkach jak i poznać nowe propozycje, związanych np. z ich zainteresowaniami.

 

 

 

 

 

Dzień Pieczonego Ziemniaka

 

27 września w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Pieczonego Ziemniaka. Powodem do uhonorowania tego warzywa jest jego kulinarna poppularność, możliwość przypomnienia tradycji ludowych odbywających się podczas jesiennych zbiorów ziemniaków, a przede wszystkim wywołanie radości ze wspólnej zabawy oraz udziału w konkurencjach, których bohaterem jest... ziemniak.

Dzieci poznały również różne potrawy z ziemniaków oraz ochoczo wymieniały te, które lubią najbardziej. Wszyscy mieli także okazję do zrobienia sobie zdjecia w "ziemniaczanej fotobudce".

Uwienczeniem zabaw było ognisko na którym pieczono kiełbaski i ziemniaki w mundurkach. Wszyscy jednogłośnie uznali, iż nie ma lepszego przysmaku od pieczonych ziemniaków z masłem i solą :)

 

 

 

 

 

Wizyta Pań Policjantek

 

W dniu 24 września naszą szkołę odwiedziły panie policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu.
Dzieci zapoznały się z zasadami prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Ponadto niecodzienni goście uświadomili dzieci o konieczności jeżdżenia w fotelikach z zapiętymi pasami, a także o niebezpieczeństwie mogącym być wynikiem kontaktu z nieznajomymi dorosłymi. Podczas spotkania policjantki przekazały informację o zagrożeniach podczas kontaktu z groźnym psem. Policjantki przypomniały także numery telefonów alarmowych. Dzieci zadawały pytania, ale same także wykazały się ogromną wiedzą.
Na zakończenie dzieci mogły zobaczyć jak wygląda radiowóz od środka.

Dzięki takim spotkaniom, dzieci będą darzyły
policję zaufaniem i sympatią.

 

 

 

 

Inauguracja Roku szkolnego 2021/22

 

Pierwszego września uczniowie naszej szkoły rozpoczęli rok szkolny 2021/22, rok jakże inny od poprzednich, gdyż rozpoczynamy pracę i naukę w warunkach pandemii. Zachowując zasady bezpieczeństwa pani dyrektor powitała uczniów i nauczycieli na sali gimnastycznej. Szczególne powitanie skierowane było do pierwszoklasistów, którzy w tym roku szkolnym rozpoczęli naukę. Po uroczystym pasowaniu na ucznia pani dyrektor życzyła im aby szkoła dla nich nie tylko była miejscem do zdobywania wiedzy ale też nowych przygód i doświadczeń.

 

 

 

 

 

Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

(25.06.2021r.)

25 czerwca w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021. Mimo iż był to trudny
rok dla nas wszystkich, to jednak wielu uczniów naszej szkoły zakończyło go z wyróżnieniem.
W klasie drugiej uczniami wyróżnionymi za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie są: Jakub P. i Szymon D.
W klasie trzeciej wyróżnienia za bardzo dobrą naukę i wzorowe zachowanie otrzymali: Maria T., Dawid W., natomiast za
bardzo dobre wyniki w nauce i bardzo dobre zachowanie wyróżnieni zostali: Jan M. i Daniel D.
Nagród nie zabrakło także w klasach starszych. Za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie wyróżnieni zostali:

  • z klasy IV – Ewelina M., Karolina S.,
  • z klasy V Kornelia M., Oskar N., Karolina R., Aleksandra S., Sara S.,
  • z klasy VI Emilia M., Martyna Sz., Mateusz Z.,
  • z klasy VII Gabriela P., Wiktoria Sz., Klaudia W.,
  • z klasy VIII Kacper G., Aleksandra L., Oliwia W.

Za bardzo dobre wyniki w nauce i bardzo dobre zachowanie nagrodę otrzymał Franciszek G. z klasy VI.

Rodzice wyróżnionych uczniów otrzymali Listy Gratulacyjne z podziękowaniami za trud wychowania i edukację dzieci.

Dyplom za 100% frekwencję otrzymała Gabriela P. z klasy VII.

W tym roku szkolnym podsumowany został także konkurs czytelniczy, w którym I miejsce zajęła Maria T. z klasy III.
Nagrody otrzymali także: Anna Z. z klasy II, Emilia G. z klasy III, Michał S. z klasy I.

Bardzo miło nam poinformować, że uczennica klasy VI Emilia M. otrzymała nagrodę Dyrektora Szkoły za osiągnięcie w tym roku szkolnym najlepszych wyników w nauce – średnia 5,33 oraz wzorowego zachowania. Uczennica ta otrzymała także nagrodę
Wójta Gminy Mielec, którą odebrała w trakcie Gali Wyjątkowy Uczeń.

Tak więc możemy ten rok szkolny zaliczyć do bardzo udanych. Jednocześnie pragniemy podziękować wszystkim za współpracę
w tym ciężkim dla nas wszystkich okresie.

Dyrekcja serdecznie dziękuje Nauczycielom, Rodzicom i Uczniom za ciężką i wytrwałą pracę w tym wyjątkowym roku szkolnym.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

Gala ,,Wyjątkowy Uczeń”

(23.06.2021r.)

23 czerwca w Samorządowym Ośrodku Kultury i Sportu w Chorzelowie odbyła się uroczysta gala
wręczenia najlepszym uczniom z terenu Gminy Mielec nagrody ,,Wyjątkowy Uczeń”.

Bardzo miło nam poinformować, że uczennica klasy VI Emilia M. otrzymała nagrodę Wójta Gminy Mielec,
którą odebrała w trakcie Gali Wyjątkowy Uczeń.

 

 

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 

Dzień Sportu
(22-23.06.2021r.)

W dniach 22.06 -23.06. 2021r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Sportu połączony z Dniem Dziecka.
Na uczniów czekało mnóstwo atrakcji – gry i zabawy ruchowe, ognisko z pyszną kiełbaską, salon piękności,
w którym makijażystki malowały na twarzach piękne wzory oraz wielki zamek  –  dmuchaniec, za którego
wypożyczenie serdecznie dziękujemy sponsorowi.
Cieszymy się, że tak miło i wesoło spędziliśmy te ostatnie dni szkoły.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

Z wizytą w Ochotniczej Straży Pożarnej w Chrząstowie
(17.06.2021r.)

W czwartek wszystkie dzieci z naszego przedszkola, maluchy oraz zerówkowicze wybrały się w odwiedziny
do Ochotniczej Straży Pożarnej w Chrząstowie. Przywitano nas bardzo miło, o czym słyszeli chyba wszyscy
mieszkańcy Chrząstowa. Syreny rozbudziły w dzieciach ciekawość poznania zawodu strażaka. Podopieczni zapoznali
się również, z zasadami postępowania na wypadek powstania pożaru lub innego zagrożenia. Ogromną atrakcją dla dzieci
była wizyta w garażu, w którym znajdowały się m.in. hełmy i mundury strażackie. Dzieci dowiedziały się, że strażacy
nie tylko gaszą pożary, ale również pomagają w czasie powodzi, usuwają skutki wypadków samochodowych, ratują
zwierzęta i sprzątają połamane przez wichury drzewa. Przed budynkiem stały zaparkowane wozy strażackie, będące
w gotowości aby w każdej chwili wyruszyć na akcję ratowniczą. Przedszkolaki poznały wyposażenie samochodów
oraz dowiedziały się, jak wygląda praca strażaków podczas pożaru i akcji ratunkowej. Każdy miał też okazję
przymierzyć prawdziwy hełm strażacki. Największą „frajdą” zaś było trzymanie węża i lanie wodą.

Na koniec spotkania druhowie przygotowali mały poczęstunek, były podziękowania oraz wspólne, pamiątkowe zdjęcie.
Z wycieczki wszyscy wrócili pełni niezapomnianych wrażeń i wspomnień.

Dziękujemy wszystkim strażakom, a w szczególności prezesowi - druhowi W. Durdzie
z Ochotniczej Straży Pożarnej w Chrząstowie.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

Wycieczka rowerowa klasy II i III
(17.06.2021r.)

17 czerwca 2021 roku uczniowie klasy II i III wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę rowerową do Złotnik.
Po drodze odwiedzili sklep w Chrząstowie „U Sylwii” aby ochłodzić się lodami. W Złotnikach na dzieci  czekało miejsce
w cieniu przy oczku wodnym oraz  kiełbaski i chleb z grilla, przejażdżki melexem, zabawy z piłką, ringiem i na skakankach.
W drodze powrotnej byliśmy znowu na lodach, tym razem w sklepie przy piekarni w Złotnikach.
Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

Wygrana naszej uczennicy w VIII Gminny Konkurs Piosenki 
„ Śpiewam bo lubię”

(16.06.2021r.)

 

16 czerwca 2021 roku odbył się  VIII Gminny Konkurs Piosenki „ Śpiewam bo lubię” pod  hasłem „Jestem artystą przez cztery pory roku” organizowany przez Zespół Szkół w Chorzelowie w formie on-line. Uczestnicy mieli wykonać jeden utwór wokalny związany z tematyką przyrodniczą,  w formie nagrania w formacie MP4. Naszą szkołę reprezentowała Aleksandra z klasy V, która zdobyła główną nagrodę w konkursie i swoje wokalne umiejętności zaprezentowała 21 czerwca w czasie odbioru nagród.  Uczennicy towarzyszyła akompaniamentem na gitarze jej mama, pani Małgorzata.

 

 

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

Wycieczka do kina klas 0-VIII
(15.06.2021r.)

15 czerwca 2021 roku uczniowie klas IV-VIII wybrali się do kina na film pt. „Cruella” w kinie Cienma3D.
W ten sposób uczniowie mogli przyjemnie spędzić czas. Łącząc go z poznawaniem innych źródeł kultury. Historia opowiedziana w filmie poprzedza znaną bajkę „101 dalmatyńczyków”. Film był ciekawy i zabawny.
Uczniowie klas 0-III obejrzeli film pt. ,,Skąd się biorą sny”.

Wszyscy spędzili miło czas.

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

Planetarium w naszej szkole
(11.06.2021r.)

11 czerwca uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w zajęciach on-line przeprowadzonych przez
Planetarium z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Zajęcia odbywały się za pośrednictwem platformy MS Teams oraz YouTube. Nasi uczniowie, w czasie trwania zajęć
podzieleni byli na cztery grupy. Dzięki połączeniu internetowemu z planetarium mogli zdobyć wiedzę o wszechświecie,
naszym Układzie Słonecznym oraz o wybranych planetach.
Uczestnicy spotkania najpierw obejrzeli film dotyczący wszechświata, a potem, w czasie spotkania na Teamsach,
mogli zadawać pytania dotyczące tego, co ich najbardziej zainteresowało. Uzyskiwali na nie wyczerpujące odpowiedzi.
Dzięki temu, w łatwy i przyjemny sposób, nasi podopieczni mogli poszerzyć swoją wiedzę, a także być może zyskać
nowe zainteresowania. Zajęcia te podobały się wszystkim uczestnikom.

 

Zapraszamy do galerii zdję.

 

 

Dzień Rodziny

(09.06.2021r.)

 

Mama i Tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Przedszkolaki w tym dniu recytowały okolicznościowe wiersze i śpiewały piosenki, wyrażając
w ten sposób swoje uczucia przywiązania, miłość i wdzięczność za trud wychowania.
Dzieci w podzięce podarowały rodzicom przygotowane bukiety i laurki.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

Święto Konstytucji 3 Maja

(30.04.2021r.)

 

Początek maja to tradycyjnie okres uroczystości upamiętniających wydarzenia i symbole, które zapisały się
w historii polskiej państwowości. Poprzez wiersze i piosenki dzieci ukazały co to znaczy być małym patriotą.
Na zakończenie uroczystości wszyscy wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Następnie dzieci obejrzały
film edukacyjny ,,Kto ty jesteś? Polak mały!’’, który przypomniał historię powstania Państwa Polskiego oraz
symbole narodowe. W tym dniu pani dyrektor i wychowawczynie wręczyły wszystkim dzieciom dyplomy
i nagrody za udział w konkursie plastycznym ,,Flaga Polski”.

 

 

 

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

 

Zakończenie projektu: TO(działa)MY!"

 

W odpowiedzi na zapotrzebowanie na inicjatywy wykraczające poza tradycyjną edukację nasza szkoła przystąpiła do udziału w innowacyjnym projekcie edukacyjno-społecznym „TO(działa)MY!”, który został zorganizowany przez UNICEF polska oraz Fundację Santander Bank Polska.

W pracę nad projektem mocno zaangażowała się grupa uczennic z klasy VI i VII. W ramach prac nad zadaniami projektowymi powstały plakaty, ulotki oraz prezentacja dotycząca ochrony środowiska naturalnego. Uczennice, w swoich pracach, starały się zwrócić uwagę odbiorców na ważne zagadnienia dotyczące degradacji środowiska i konieczności dbania o naszą planetę. Wskazały także proste sposoby postępowania, dzięki którym każdy z nas może, praktycznie bez wysiłku, przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego i do ograniczenia produkcji zanieczyszczeń.

Przygotowane przez uczennice plakaty, po złagodzeniu obostrzeń związanych z sytuacją epidemiologiczną (Covid-19), zostaną rozlepione w różnych miejscach wsi na tablicach ogłoszeń, natomiast ulotki mieszkańcy będą mogli zabrać ze sklepu, z którym, osoby zaangażowane w projekt, nawiązały współpracę. Prezentacja natomiast zostanie umieszczona tutaj.

Udział w projekcie pozwolił naszym podopiecznym nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat ochrony środowiska, ale także udoskonalić umiejętność korzystania z różnych źródeł wiedzy. Stał się również doskonałą lekcją samodoskonalenia oraz odpowiedzialności za swoje działania. Umożliwił także doskonalenie umiejętności współpracy w grupie.

Koordynatorki  projektu: mgr  Urszula W. i mgr Justyna W. serdecznie dziękują swoim uczennicom za
zaangażowanie i gotowość do współpracy nad zadaniami dodatkowymi. Wyrażają jednocześnie nadzieję,
że nie było to nasze ostatnie wspólne przedsięwzięcie.

 

    

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

Powitanie wiosny

(18.03.2021)

 

W dniu 18.03.2021r. dzieci z przedszkola i klas 0-III wyruszyły na spacer w kolorowym korowodzie
z Marzanną. Później na placu szkolnym okrzykami pożegnały kukłę Marzannę - symbol odchodzącej zimy. Zgodnie z tradycją, została spalona w ognisku, przygotowanym z tej okazji. W ten sposób uczniowie
naszej szkoły pożegnali zimę i powitali wiosnę. Ten dzień bardzo podobał się wszystkim uczestnikom.

 

   

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

Bal Karnawałowy

(16.02.2021)

W dniu 16.02.2021r. w naszym przedszkolu odbył się długo wyczekiwany bal karnawałowy. Po śniadaniu
w sali gimnastycznej pojawiły się kolorowe postacie. W tym dniu dzieci przemieniły się w królewny,
wróżki, policjantów, spider-menów oraz wiele innych postaci. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc
wspólnie ze swoimi paniami w zabawach i pląsach. W trakcie zabawy mieliśmy również okazję do skosztowania słodkich poczęstunków zakupionych z Rady Rodziców. Bal był okazją do zintegrowania
dzieci i pozostawił wiele niesamowitych wrażeń. Kiedy czas zabawy dobiegł końca, dzieci z żalem
opuszczały salę balową. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, co było
głównym celem tego spotkania. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych
balowych strojów.

 

   

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

Dzień Babci i Dziadzia

(21.01.2021)

 

Dzień Babci i Dzień Dziadka to wyjątkowe daty w kalendarzu, 
jedne z najmilszych i najsympatyczniejszych dni w roku.

Jak co roku w naszym przedszkolu zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Dzieci przygotowały dla nich specjalny program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały
piosenki i tańczyły. W ten sposób dzieci podziękowały dziadkom za trud włożony w ich wychowanie.
Dzieci podarowały w tym dniu swoim ukochanym babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane upominki.

Kochanym Babciom i drogim Dziadkom życzymy wszelkiego dobra.
Zdrowia, spokoju i miłości oraz codziennej radości.

 

   

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

 

Konkurs "Najpiękniejsza Szopka Bożonarodzeniowa"

(grudzień 2020)

Uczniowie klas I-II wzięli udział w konkursie na „Najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową” organizowanym przez naszą szkołę. Celem konkursu było propagowanie tradycji związanej z tematyką Świąt Bożego Narodzenia: zachowanie tradycji budowania szopek bożonarodzeniowych, poznanie i zapamiętanie wydarzeń związanych z narodzeniem Jezusa, integracja wspólnoty rodzinnej. Prezentacja najpiękniejszych szopek oraz uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 8 stycznia 2021 roku w ZS-P w Chrząstowie.
Z radością informujemy, że laureatami konkursu zostali:
- Tymon D.
- Jakub P.
 - Anna Z.
Zwycięzcom konkursu zostały wręczone nagrody przez Panią Dyrektor oraz katechetę. Udział w konkursie świadczy o tym, że dzieci stają się współtwórcami pięknej bożonarodzeniowej tradycji, którą warto kontynuować. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.

 

      

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

Wigilia 

(17.12.2020r.)

 

Czas przedświąteczny w naszym przedszkolu był czasem intensywnych, ale i radosnych
przygotowań do obchodów świąt Bożego Narodzenia. Dzieci uwielbiają ten okres w którym
przygotowują ozdoby choinkowe,  uczą się kolęd, pastorałek oraz ozdabiają pierniczki.
Gdy wszystko zostało przygotowane nadszedł dzień uroczystej wigilii.

W czwartek 17 grudnia dzieci z przedszkola i klasy 0 spotkali się wraz ze swoimi wychowawcami, dyrektorem oraz pracownikami szkoły na wspólnej wigilii. Po złożeniu życzeń przez dyrektora
szkoły oraz wspólnym śpiewaniu kolęd wszyscy zasiedli do stołów. Na stołach pojawił się pyszny
barszczyk a później pierogi. Na deser każdy otrzymał szarlotkę. Ten dzień upłyną wszystkim
w miłej i rodzinnej atmosferze.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

 

Spotkanie z Mikołajem

(07.12.2020r.)

7 grudnia po długim oczekiwaniu dzieci doczekały się wizyty upragnionego Mikołaja. Dzieci na powitanie

Mikołaja zaprezentowały wierszyki i piosenki. Po pięknym występie dzieci z przedszkola i klasy 0 Mikołaj
przystąpił do swojego zadania- obdarzył wszystkie dzieci miłymi upominkami. Każdy przedszkolak w charakterystycznej, czerwonej mikołajkowej czapeczce z radością odbierał prezent.
Mikołaj obiecał nam, że jeszcze do nas przyjedzie.
Dziękujemy Ci, że o nas pamiętałeś i zapraszamy Cię do nas za rok.

 

     

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

 

Zbiórka dla schroniska "Pies i Kot" w Mielcu

(październik 2020r.)

Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom, którzy włączyli się do zbiórki

dla Miejskiego Schroniska dla bezdomnych zwierząt „Pies i Kot” w Mielcu.

Cieszymy się, że los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest obojętny

uczniom naszej szkoły.

 

 

 

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

(13.10.2020r.)

 

We wtorek (13.10) uczniowie naszej szkoły, mimo licznych ograniczeń związanych z pandemią, nie zapomnieli o swoich pedagogach i pracownikach szkoły. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, w imieniu wszystkich uczniów, złożyli w tym dniu pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz obdarowali ich samodzielnie wykonanymi kartkami okolicznościowymi. Uczniowie poszczególnych klas złożyli swoim nauczycielom i wychowawcom życzenia, do których dołączyli piękne kwiaty. Wszystkim wychowankom serdecznie dziękujemy za otrzymane życzenia i kwiaty.

 

  

 

 

 

 

Światowy dzień tabliczki mnożenia

(02.10.2020r.)

W piątek, 2 października, obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W naszej szkole obchodziliśmy ten dzień w czwartek. Niestety w tym roku nie mogliśmy zorganizować ogólnoszkolnego konkursu. Pani Ula, nauczycielka matematyki, przeprowadziła w klasach IV-VIII konkurs matematyczny ze znajomości tabliczki mnożenia. Zmagania konkursowe odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych. Jako pierwsi do zmagań konkursowych przystąpili uczniowie klas IV-V. Tutaj najlepsza, a zarazem najszybsza okazała się Ola z klasy V, drugie miejsce zajął Kacper z klasy IV, a trzecie Oskar z klasy V. Natomiast w klasach VI-VIII pierwsze miejsce zajęła Wiktoria z klasy VII, drugie - Gabrysia, również z klasy VII, a jako trzeci uplasował się Franek z klasy VI. Wszyscy Ci uczniowie rozwiązali zadania bezbłędnie. Najlepszy czas uzyskała Wiktoria z klasy VII. Wszyscy uczniowie bardzo pilnie i starannie rozwiązywali swoje działania dotyczące mnożenia i dzielenia. Starali się pracować nie tylko dokładnie, ale także możliwie jak najszybciej. Po rywalizacji uczniowie rozwiązywali łamigłówki matematyczne związane z tabliczką mnożenia. W minionym tygodniu tabliczka mnożenia królowała także na szkolnym korytarzu, ponieważ pani Ula ozdobiła drzwi do poszczególnych pomieszczeń działaniami matematycznymi. W ten sposób swoje możliwości znajomość tabliczki mnożenia mogli sprawdzić wszyscy chętni, a więc nie tylko uczniowie, ale także pracownicy szkoły.

 

   

 

 

 

Dzień chłopaka 

(30.09.2020r.)

W tym roku szkolnym nie możemy się gromadzić na akademiach czy apelach, ale i tak
dziewczęta nie zapomniały o swoich kolegach i w dniu ich święta przygotowały dla nich miłą
niespodziankę. Żeńska część Samorządu wraz z koleżankami z klas zadbały o słodki
poczęstunek i życzenia dla swoich kolegów.

Jeszcze raz wszystkiego najlepszego dla wszystkich Chłopców – tych małych i dużych.

 

      

 

 

Dzień Kobiet

 

Dzień Kobiet to dzień na który z wielką niecierpliwością czekają…kobiety, a zwłaszcza te młodsze- dziewczynki. W dniu 9 marca 2020 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Kobiet. Z tej okazji chłopcy złożyli wszystkim paniom i dziewczynkom najserdeczniejsze życzenia oraz obdarowali je słodkimi upominkami. Chłopcy z klas starszych przygotowali krótkie wiersze, które dedykowali żeńskiej części naszej społeczności szkolnej. Słodkie niespodzianki pojawiły się też w pokoju nauczycielskim. Wszystkim było bardzo miło. Szkoda, że taki dzień nie pojawia się częściej w kalendarzu. Pani dyrektor na apelu przekazała również kilka ważnych informacji m.in. o zbliżającym się w naszej szkole kiermaszu ozdób świątecznych, prowadzonej akcji charytatywnej dla Schroniska w Mielcu, ,,Szczęśliwym numerku” dla uczniów klas IV-VIII, a także dotyczących zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

 

Koncert Mobilnej Filharmonii

 

5 marca w naszej szkole odbył się koncert pt. ,,Wielcy Geniusze i ich małe sekrety”. Wielcy kompozytorzy to też zwykli ludzie ze swoimi małymi sekretami i tajemnicami. Podczas koncertu uzyskaliśmy odpowiedzi na szereg nurtujących pytań dotyczących wielkich mistrzów muzyki. Komu sześcioletni Mozart skradł buziaka i jakiego nie znosił instrumentu? Czy można komponować utwory będąc głuchym? Któremu mistrzowi spadły spodnie w filharmonii? Odpowiedź na te i inne pytania usłyszeliśmy w czasie koncertu, w którym rozbrzmiewały największe hity kompozytorskiej elity.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

 

Kamienie pamięci

 

24 lutego 2020 roku naszą szkołę odwiedzili uczniowie z SP nr 1 w Mielcu. Przyjechali oni do nas
 z programem artystycznym „Kamienie pamięci”. Montaż słowno-muzyczny przybliżył nam żołnierzy wyklętych, którzy poświęcili swoje życie w obronie ojczyzny. Mogliśmy się dowiedzieć o ich działalności i znaczeniu walki żołnierzy wyklętych dla naszego kraju. Program bardzo nam się podobał, zwłaszcza że słowa były ilustrowane utworami muzycznymi wykonywanymi przez gości na różnych instrumentach.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

 

Teatr Bazyl "Królowa Śniegu z elementami światła"

 

21.02.2020r. do naszej szkoły przyjechał Teatr Bazyl aby przedstawić nam
jedna z najbardziej znanych baśni Andersena. Wywołująca dreszcz grozy podróż w głąb mroźnej krainy zła historia Kaja i Gerdy, którzy za sprawą okrutnej królowej zostają rozdzieleni.
W serce Kaja trafia odłamek zwierciadła, co sprawia, że chłopiec zaczyna być obojętny wobec innych. Zafascynowany Królową Śniegu daje się uprowadzić do jej pałacu. Zrozpaczona Gerda wyrusza na poszukiwania przyjaciela. Spektakl, wykorzystując formę teatru cienia, przenosi młodego widza w baśniowy świat pełen tajemnic i magii. Działając na wyobraźnię dziecka, przekonująco opowiada o sile przyjaźni i zwycięstwie dobra nad złem.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

 

Apel Walentynkowy

 

14 lutego cała społeczność ZS-P w Chrząstowie zgromadziła się na apelu walentynkowym. Dzień ten upłyną w naszej szkole w kolorach czerwieni, atmosferze miłości i przyjaźni. Uczniowie całej szkoły obdarowywali się urokliwymi kartkami walentynkowymi, które w ostatnim czasie zbierano do specjalnej skrzynki. Walentynki rozdawał samorząd uczniowski. Podczas apelu zostały ogłoszone wyniki i rozdane nagrody szkolnego konkursu informatyczno- plastycznego ,,Bezpieczny Internet”. Konkurs został zorganizowany z okazji obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Konkurs miał na celu promowanie wśród uczniów bezpieczeństwa w sieci. Pierwsze miejsce zajęła Emilia Małek z klasy V, drugie miejsce Aleksandra Schab klasa IV oraz Małgorzata Małek klasa VIII, trzecie miejsce Maciej Markowski klasa VI. Gratulujemy.

 

  

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

 

Pokaz historyczny "Wrzesień 39"

 

07.02.2020 roku w naszej szkole gościła grupa artystyczna ,,Rekonstrukto” która przedstawiła pokaz historyczny pt. ,,Wrzesień 39” przybliżający losy państwa, narodu i żołnierza polskiego tuż przed wybuchem II wojny światowej. Podczas pokazu uczniowie klas I-VIII mogli obejrzeć bezpieczne repliki broni, ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej oraz polskie mundury wojskowe. Lekcja ta wzbudziła duże zainteresowanie uczniów. Prowadzący potrafili w bardzo ciekawy sposób przedstawić wydarzenia związane z okresem II wojny światowej a zaprezentowane mundury i rodzaj stosowanej wówczas w walkach broni na pewno przemówiły do wyobraźni uczniów, pozwalając im lepiej zrozumieć i zapamiętać poznane fakty historyczne. Ochotnicy mieli szanse osobiście dotknąć i sprawdzić wyposażenie wojska polskiego poprzez przymierzanie hełmów, masek przeciwgazowych oraz elementów umundurowania żołnierzy. Największą atrakcją była możliwość obejrzenia z bliska zgromadzonej broni. Na zakończenie pokazów uczniowie ćwiczyli musztrę, sprawdzając, kto nadaje się do wojska. Była to żywa lekcja historii.

 

  

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

Zabawa karnawałowa

 

W tym dniu odbyła się ona w naszej szkole w czwartek 6 lutego. Tego dnia dzieciom towarzyszyło
wiele emocji i wrażeń. Sala gimnastyczna zmieniła się w salę balową udekorowaną kolorowymi
bibułami i balonami zachęcając do zabawy. W tańcu wirowały księżniczki, czarownice oraz różne
postacie z bajek i książek. Stroje były barwne, oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej
postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw. Wszyscy bawili się znakomicie, bo dobry
humor dopisywał zarówno dzieciom, wychowawcom, jak i rodzicom. Były korowody, kółeczka i tańce
w parach. Aby zregenerować swoje siły i nabrać nowej energii do karnawałowych szaleństw podczas
krótkiej przerwy wszystkie dzieci udały się na poczęstunek. Zabawa ta była okazją do wspólnych pląsów
i spotkania się całej społeczności szkolnej. Rozrywkę uczestnikom balu zapewniła grupa animatorów.

 

   

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

Jasełka

 

W niedzielę 2 lutego barwny korowód kolędników skierował się do sali gimnastycznej Zespołu
Szkolno - Przedszkolnego w Chrząstowie. To już wieloletnia tradycja, iż uczniowie przygotowują bożonarodzeniowe przedstawienie. Jasełka były prezentem dla ukochanych Babć i Dziadków,
niemniej jednak uczniowie wraz z opiekunami postanowili po raz kolejny wystawić je
dla wszystkich mieszkańców Chrząstawa. 

Intensywne przygotowania klas 0-III do szkolnych Jasełek trwały wiele tygodni. Gromadzono
rekwizyty, kompletowano stroje oraz wykonywano dekoracje na powitanie gości. Każdy pomagał
jak mógł. Uroku inscenizacji dodał akordeon na którym grał ks. Mariusz M. - założyciel
katolickiego zespołu "Rewolucja". 

Na zakończenie wspólnie śpiewano kolędy oraz folklorystyczne piosenki. Po występie pani
Dyrektor złożyła wszystkim życzenia oraz podziękowała mieszkańcom za tak liczne przybycie.

 

 

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

Dzień Babci i Dziadzia

 

,,To czego dzieci potrzebują w obfitości dostarczają dziadkowie. Dają bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwość, poczucie humoru, lekcje życia. Oraz, co najważniejsze, ciasteczka”

Rudolph Giuliani

W zimowy miesiąc styczeń wpisane są takie dni, które wzbudzają ogromne emocje - to święto
Babci i Dziadzia. Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią dzieciństwo udanym i szczęśliwym. Dlatego w
podzięce za ich wielkie serce 30 stycznia 2020r. odbyło się uroczyste spotkanie.
Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem tańczyły, recytowały wierszyki, śpiewały piosenki. W ten
sposób dzieci podziękowały dziadkom za trud włożony w ich wychowanie. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich milusińskich. Podczas spotkania dziadkowie mogli zobaczyć również Jasełka przygotowane przez dzieci z klas 0-III. Dzieci na moment zmieniły się w Najświętszą Rodzinę, anioły, pastuszków i króli przenosząc wszystkich obecnych w czasy sprzed dwóch tysięcy lat.
Mali aktorzy z wielkim zaangażowaniem wygłaszali swoje role i z radością śpiewali kolędy i pastorałki.
Na koniec wszystkie wnuczęta obdarowały swoich dziadków przygotowanymi upominkami.
Dopełnieniem spotkania był słodki poczęstunek. Każdy wnusio mógł posiedzieć na kolanach
swojego dziadka lub babci. Atmosfera była uroczysta, podniosła i pełna radości. Dziękujemy
wszystkim przybyłym gościom i życzymy życia najdłuższego, szczęścia i zdrowia dobrego.

 

   

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

Spotkanie z leśniczym

 

28.01.2020r. naszą szkołę odwiedził niezwykły gość- Pan Leśniczy z Nadleśnictwa Mielec. Celem
spotkania było: zapoznanie dzieci z pracą leśnika, pogłębienie wiadomości na temat ptaków i zwierząt żyjących w środowisku leśnym. Gość opowiadał o swoim podstawowym obowiązku jakim jest troska
o las. Mówił o zwierzętach i ptakach zamieszkujących to miejsce, o ich zwyczajach i potrzebach. Dzieci dowiedziały się, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt
w nim mieszkających. Gość zainteresował dzieci swoimi opowieściami wykorzystując różne ilustracje. Podczas spotkania dzieci ochoczo zadawały pytania, a Pan Leśniczy na wszystkie cierpliwie i wyczerpująco odpowiadał. Dzięki tym zajęciom dzieci poszerzyły wiadomości o lesie i jego mieszkańcach. Na koniec
dzieci pięknie podziękowały naszemu gościowi za tak ciekawe spotkanie.

 

       

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

Remont w przedzszkolu

 

,,Jest na świecie tyle rzeczy, za które nie można zapłacić żadnymi pieniędzmi, tylko radością, pamięcią i słowem: DZIĘKUJĘ!”.

Te słowa pełne wdzięczności kierujemy do Rodziców dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Chrząstowie za wielki dar serca i pomoc w przeprowadzeniu remontu sali i szatni przedszkolnej.

Szczególne podziękowania składamy: Marii i Pawłowi Adamiec, Michałowi Markowski, Agnieszce i
Piotrowi Rudek, Tomaszowi Rudek, Łukaszowi Świątek, za bezinteresowne zaangażowanie i wykonanie wszystkich prac. Dziękujemy również Monice i Markowi Sikora za zakup nowej tablicy korkowej do przedszkola.

Dzięki ofiarności ludzi, czyniących dla naszej szkoły nieskończenie wiele dobrego, skromnych, pomagających nam bez wielkich słów i rozgłosu, pięknieje nie tylko otoczenie, ale także nasze życie.

 

      

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

Wigilia klasowa

W piątek 20 grudnia uczniowie klas IV – VIII spotkali się wraz ze swoimi nauczycielami i wychowawcami na wspólnej Wigilii.  Po złożeniu życzeń i podzieleniu się opłatkiem wszyscy zasiedli do stołu, by móc skosztować przygotowanych na ten dzień potraw wigilijnych i pysznych ciast. Po posiłku odbyło się wspólne kolędowanie. Ostatni dzień zajęć w szkole, przed przerwą świąteczną, upłynął wszystkim w miłej i rodzinnej atmosferze. Wychowawcy wraz z uczniami serdecznie dziękują rodzicom za przygotowanie pysznego poczęstunku. W tym samym dniu wigilię klasową obchodziły również klasy I-III  ze swoimi wychowawcami.

 

   

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

Pokazy chemiczno-fizyczne

 

W piątek, 6 grudnia 2019 roku, w naszej szkole odbył się pokaz eksperymentów chemiczno – fizycznych prezentowany przez Grupę Chemical Power, z Lublina. Pan Krzysztof prezentował uczniom klas I-VIII różne doświadczenia chemiczne oraz fizyczne. Doświadczenia, które zostały zaprezentowane to m.in.: napięcie powierzchniowe wody, doświadczenie z perhydrolem, samozapłon, fizyka w tańcu, wybuch wodoru, bańki mydlane. Pokaz miał na celu przybliżenie uczniom przedmiotów przyrodniczych – fizyki i chemii, zainteresować ich tymi dziedzinami nauki przez zabawę i eksperymenty oraz pokazanie, że nauką można się pobawić w życiu codziennym i nie musi to być nudna teoria lecz ciekawa i bezpieczna praktyka.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

Spotkanie z Mikołajem

 

Chociaż za oknami brak śniegu to nastrój świąteczny zagościł już w naszej szkole. 5 grudnia po długim oczekiwaniu dzieci doczekały się wizyty upragnionego Mikołaja. W tym wyjątkowym dniu, pojawili się również uczniowie, którzy w swoim stroju mieli coś czerwonego, czyli mikołajowego. Dzieci na powitanie Mikołaja zaprezentowały wierszyki, piosenki i tańce. Po pięknym występie dzieci z przedszkola i klas 0-III Mikołaj przystąpił do swojego zadania- obdarzył wszystkie dzieci miłymi upominkami, przyjmowanymi z wypiekami na twarzy i z radością. Przejęte i uradowane buźki, zwłaszcza najmłodszych dzieci, potwierdziły, że wierzą w Mikołaja i niecierpliwie go oczekują. Spotkanie z  Mikołajem minęło bardzo szybko i sprawiło dzieciom
wiele radości i wrażeń.

Pamiętajcie, każdy może zostać Świętym Mikołajem nie tylko od święta.

 

  

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

Pomagamy Mikołajowi

 

,,Ten jest dobry, kto chce być dobry”

W miesiącu listopadzie w nasze szkole odbyła się akcja charytatywna ,,Pomagamy Mikołajowi” dla Domu Dziecka w Skopaniu. W zbiórkę darów włączyła się cała społeczność szkolna. Wspólnie udało nam się uzbierać różne artykuły m.in. : słodycze, gry i puzzle, różne zabawki, książki, kosmetyki, artykuły szkolne.
W dniu 1 grudnia wszystkie dary zostały przekazane przez panią Ewę G. do Domu Dziecka. Radość
dzieci z otrzymanych prezentów jest największą nagrodą dla nas wszystkich. W imieniu dyrekcji i wychowanków Domu Dziecka w Skopaniu pragniemy gorąco podziękować wszystkim, którzy włączyli
się w akcję pomagania innym. Pokazaliście swoje ogromne i wrażliwe serca.

 

   

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

Andrzejki klas 0-III

 

,,Hokus-pokus, czary-mary,

niech się spełnią andrzejkowe czary”

28 listopada w naszej szkole zapanowała magiczna atmosfera ponieważ świętowane były Andrzejki. W tym dniu dzieci mogły poszerzyć swoją wiedzę na temat zwyczajów tego święta. Wszystkie wróżby przeplatane były pląsami i tańcami przy muzyce. Ciekaw czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie. Pewne jest to, że przyniosły wychowankom wiele radości i po raz kolejny były okazją
do wspólnej, wesołej zabawy.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

Andrzejki klas IV-VIII

 

W czwartkowe popołudnie, 28 listopada, uczniowie klas IV – VIII zebrali się na wspólnym spotkaniu andrzejkowym. W czasie jego trwania uczniowie tradycyjnie wróżyli sobie, a potem wspólnie bawili.
Tym razem postawiono na zabawy zespołowe i towarzyskie. Odbywały się one przy wtórze muzyki.
Na uczestników spotkania czekał też niewielki poczęstunek. Organizacją wróżb zajął się SU. Opiekę
nad dziećmi sprawowali wychowawcy oraz opiekun SU. Popołudnie upłynęło w miłej atmosferze
i pozwoliło na dalsze integrowanie uczniów kl. IV – VIII.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

Koncert Mobilnej Filharmonii "Piękna nasza Polska cała"

 

27 listopada uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w spotkaniu z  Mobilną
Filharmonią. W koncercie pod hasłem ,,Piękna nasza Polska cała”, muzycy, w pięknych kolorowych,
ludowych strojach, zaprezentowali muzykę pochodzącą z różnych regionów naszego kraju.
Uczestnicy koncertu mogli usłyszeć wiele pieśni i przyśpiewek, a także podziwiać wspaniałe
instrumenty muzyczne te bardziej znane jak i mniej takie jak: kontrabas, diabelskie skrzypce,
flet poprzeczny, akordeon i skrzypce, a na niektórych z nich mogli nawet zagrać. Koncert bardzo
się podobał więc czekamy na następne spotkanie.

 

    

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

 

W dniu 25 listopada 2019 roku dzieci z klas 0-3 uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia.  Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija.
Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim małym lub dużym przyjacielem –  Misiem.

Wszystkie przyniesione misie były bardzo wyjątkowe, każdy był inny. Podczas całego dnia dzieciom towarzyszyły ich ulubione pluszaki. Dzieci brały udział w różnych zabawach z udziałem misiów: tańczyły, spacerowały, śpiewały piosenki, słuchały opowiadań o misiach. Wszyscy doskonale się  bawili w towarzystwie swoich pluszowych  przyjaciół. Wspólna zabawa zakończyła się słodkim „małym co nieco”.

 

    

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

Czytamy ze Słodziakami

 

Przez cały  październik uczniowie klas I - III brali aktywny udział w programie „Szkolne Przygody
Gangu Słodziaków” zainicjowanym przez sieć sklepów Biedronka. Celem programu jest inspiracja
dzieci do codziennego czytania i budzenie w nich odpowiedzialności za środowisko naturalne.

Zadaniem uczniów było głośne czytanie przez przynajmniej 10 minut dziennie z dowolnej książki
dla dzieci oraz dokumentowanie tej aktywności na karcie czytania przez okres 21 dni. Za każdy
dzień dzieci otrzymywały w nagrodę naklejki z postaciami Słodziaków. Za zebrany komplet uczniowie
otrzymali dodatkową ocenę za czytelnictwo oraz pamiątkowe zakładki. Również w szkole
czytaliśmy  przygody Słodziaków.

Chętni uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym i wykonali prace związane z przygodami Słodziaków.  Wszystkie prace zostały pięknie i starannie wykonane, a ich twórcy zostali nagrodzeni. 
Na zajęciach plastycznych dzieci wykonały figurki Słodziaków z surowców wtórnych.
Wykonane figurki służą do dekoracji sali.

Mamy nadzieję, że Słodziaki będą codziennie przypominać o tym, aby poświęcić chociaż chwilę
czasu na czytanie, a także pomyśleć o ochronie naturalnego środowiska.

 

   

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

Akademia "Święto Niepodległości"

 

12 listopada w naszej szkole obchodziliśmy 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji uczniowie starszych klas, pod kierunkiem p. Sabiny K. i p. Justyny W. przygotowali uroczystą akademię. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny. Zebrani uczniowie włączyli się w śpiew pieśni patriotycznych: ,,Przybyli ułani pod okienko”, ,,Wojenko, wojenko”, ,,Jak długo w sercach naszych”, ,,Rozkwitały pąki białych róż”, ,,My pierwsza brygada”, ,,Płynie Wisła, płynie”. Organizatorzy zadbali o odpowiednią dekorację. Oprawę muzyczną przygotowała p. Teresa L. Dla wszystkich była to ciekawa i pouczająca lekcja historii.

 

    

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

Halloween

 

Dnia 31 października w naszym przedszkolu odbył się niezwykły bal - Halloween na wesoło. Wszyscy już dobrze wiedzą, że Halloween to zwyczaj związany z maskaradą, odnoszący się do święta zmarłych. Obchodzony w wielu krajach nocą 31 października, czyli przed Dniem Wszystkich Świętych. Dzieci z zerówki i przedszkola przyszły w tym dniu w strojach pomarańczowych dyń, duszków, dzwoneczków, księżniczek, był też spiderman oraz pirat. Zabawa w tym dniu była wyśmienita! Wszyscy świetnie się bawili i uczestniczyli w wielu konkursach przygotowanych przez panią Kingę. Było to między innymi: "Zostań mumią", czyli ubieranie osoby z pary w papier toaletowy, "Bagno"- przejście przez bagno za pomocą dwóch kartek. Dzieci wykonały również z pomocą pań lampion z dyni. Podczas tej zabawy uczniowie mieli okazję poznać budowę tego zdrowego i zarazem pysznego warzywa. Po słodkim poczęstunku były tańce i śpiewy. Następnie dzieci wykonały prace plastyczne rozwijając tym samym swoją kreatywność. 
Na koniec balu każdy uczeń otrzymał słodki upominek oraz udekorowany przez siebie balon. Wszyscy z niecierpliwością czekają na kolejny bal. 

 

    

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

Dzień Spódnicy i Krawata

 

W środę, 30 października 2019 obchodziliśmy Międzynarodowego Dzień Spódnicy. Z tej okazji
w naszej szkole został zorganizowany Dzień Spódnicy i Krawata. W ten dzień uczniowie przyszli
ubrani w niecodzienny strój - dziewczęta w spódnice, a chłopcy w krawaty. Kto należycie z nich
uczcił ten dzień był zwolniony z niezapowiedzianego pytania. 
Akcję zorganizował samorząd wraz
z opiekunką panią Urszulą W.

 

 

 

 

Wycieczka do Nadleśnictwa Tuszyma

 

21 października odbyła się wycieczka do Nadleśnictwa w Tuszymie. Uczniowie klas 0-III uczestniczyli
w zajęciach edukacyjnych, podczas których zdobywali informacje na temat lasu, jego mieszkańców
oraz roślinności. Wszyscy wzięli udział w multimedialnej lekcji przyrody, którą prowadził leśniczy - pan
Artur Ś. Dzieci dowiedziały się również na czym polega jego praca. Z wielkim zachwytem podziwiały
też wystawę przyrodniczą. Następnie wszyscy udali się pod 400 letniego dęba, do którego mocno
przytuleni wypowiadali swoje marzenia. Kolejnym punktem wycieczki był rezerwat koni. Dzieci mogły
je poobserwować a nawet pogłaskać. Później wszyscy wyruszyli autokarem do szkółki leśnej, w której
były poletka sadzonek, z których to w przyszłości wyrośnie piękny las.

Na zakończenie wycieczki dzieci pod opieką pań upiekły chleb oraz kiełbaski, które bardzo wszystkim smakowały. Ta lekcja zapadnie dzieciom na długo w pamięci, tym bardziej, iż słoneczna jesienna
pogoda ukazała całe piękno leśnej przyrody.

 

  

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

 

Gdy dzieci są małe, daj im solidne korzenie.

Gdy są duże, podaruj im skrzydła.

 

15 października w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Chrząstowie odbyła się uroczysta akademia
z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Dzień Edukacji Narodowej to szczególny dzień, w którym podkreślamy wiodącą rolę nauczycieli
w zapewnieniu najwyższej jakości edukacji. Drugi rok z kolei w tym dniu odbyło się uroczyste pasowanie
na przedszkolaka. W uroczystości uczestniczyli nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni, rodzice oraz
uczniowie całej szkoły. Na początku uroczystości dzieci z przedszkola zaprezentowały przygotowane pod
kierunkiem pani Ewy G. oraz Kingi N. piosenki, wiersze i tańce. Następnie odbyła się kolejna część uroczystości, czyli uroczyste pasowanie na przedszkolaka. Dzieci oficjalnie zostały włączone do
społeczności szkolnej. Każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom oraz upominek, który ufundowała Rada Rodziców. Później uroczystość kontynuowali uczniowie z klas starszych prezentując swoje talenty aktorskie i zdolności wokalne. Artyści poprzez program artystyczny wyrazili swoje podziękowanie za gorące serce, pomocną dłoń oraz przewodnictwo na niezwykle trudnej drodze do zdobywania wiedzy. Za tę
część akademii odpowiedzialna była pani Katarzyna M.-S. i pani Urszula W. Na koniec pani dyrektor
Monika Sz. podziękowała wszystkim zaangażowanym w pracę na rzecz szkoły i uczniów, a wyróżniającym
się pracownikom wręczyła Nagrody Dyrektora. Ten dzień był też doskonałą okazją do wręczenia wszystkim pracownikom szkoły podziękowań i kwiatów. Mamy nadzieję, że wszyscy obecni miło spędzili ten czas.

 

    

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

 

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 

4 października 2019 roku w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
Chętni uczniowie klas IV-VIII rywalizowali na czas i rozwiązywali zadania z tabliczki mnożenia.
Po rywalizacji uczniowie rozwiązywali łamigłówki matematyczne związane z tabliczką mnożenia.
Każdy uczestnik otrzymał certyfikat eksperta tabliczki mnożenia - potwierdzający ich wiedzę
i umiejętności posługiwania się tabliczką mnożenia i drobną nagrodę. Pierwsze miejsca zdobyła
uczennica klasy VI – Klaudia W., resztę podium zajęli uczniowie klasy VIII - drugie Emilia W.
i Maciej Rz., trzecie Natalia G. Najlepszy czas miała Andżelika D. z klasy VIII. Obchody
i konkurs w ŚDTM przygotowała nauczycielka matematyki pani Urszula W.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 

Teatrzyk "Legenda o Smoku Wawelskim"

 

3 października nasze przedszkolaki i dzieci z klas 0-III miały przyjemność obejrzeć spektakl
pt. ,,Legenda o Smoku Wawelskim” w wykonaniu aktorów z Agencji Artystycznej Fiku- Miku.
Aktorzy w bardzo ciekawy sposób przedstawili historię Szewczyka Dratewki i Smoka, mali widzowie
usłyszeli piękne piosenki o Krakowie, dowiedzieli się, jaka rzeka płynie przez Kraków. Smoki zazwyczaj
budzą w dzieciach strach i niepokój. Smok oczywiście został pokonany i wszystko dobrze się skończyło. Przedstawienie przeplatane licznymi piosenkami w wykonaniu aktorów bardzo się wszystkim podobało.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 

Święto ma już 18-letnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki,
a jego celem jest promowanie głośnego czytania dzieciom. Od dawna dobrze wiemy, że czytanie
rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę i ułatwia
naukę. W końcu to dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu.

Ten dzień był okazją do wprowadzenia uczniów w świat bajek, opowiadań i wierszy. Tego dnia,
w naszej szkole, każdy nauczyciel poświęcił kilka minut lekcji na głośne czytanie. Książkę
wybraną przez klasę czytali chętni uczniowie lub nauczyciel.

Przedszkolaczki oraz uczniowie klasy 0 wysłuchali Czerwonego Kapturka oraz przygód Kici Koci
i Tupcia Chrupcia. Uczniowie klas 1-3 poznali  baśń „Złota gęś”, a samodzielnie czytali fragmenty książek
„Gang Słodziaków”. Starsi uczniowie wysłuchali fragmentu książki „Oskar i pani Róża”. Mamy nadzieję,
że po takiej akcji uczniowie zaciekawieni wysłuchanymi fragmentami samodzielnie sięgną po tę książki.

 

 

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

Dzień Chłopaka w naszej szkole

 

30 września, w Dzień Chłopaka, podczas krótkiego apelu żeńska część Samorządu Szkolnego
złożyła wszystkich chłopcom i nauczycielom naszej szkoły życzenia. Każdy Chłopiec tego
dnia otrzymał drobny poczęstunek.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

Dyskoteka klas IV-VIII

 

Dzień Chłopaka to szczególny dzień dla wszystkich chłopców naszej szkoły. Dnia 27 września z tej okazji
w naszej szkole odbyła się dyskoteka dla kl. IV-VIII, zorganizowana przez Samorząd Szkolny wraz
z opiekunką panią Urszulą W. Ulubiona muzyka zachęcała do pląsów i porywała do tańca
nawet najbardziej opornych uczniów. W przerwach miedzy tańcami zorganizowane były zabawy przez
żeńską część Samorządu:
konkursy makijażu i uczesania, przejście w butach na obcasie i gorące
krzesło
.
Uczniowie tańczyli i bawili się świetnie do końca, a szczególnie chłopcy, którzy byli szczególnie „naznaczeni” w naszyjniki z hawajskich kwiatów.

 

 

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

Owocowa bomba witaminowa

 

Owocowo- znaczy zdrowo! Dzieci powinny wiedzieć, że aby być zdrowym należy się prawidłowo odżywiać. Właśnie dlatego 26 września dzieci z kl. ,,0” wykonały pyszny koktajl owocowy. Dzieci chętnie uczestniczyły
w przygotowaniach, a potem z apetytem kosztowały. Zachęcamy rodziców do wspólnego wykonania
w domu i życzymy smacznego.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

 

Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego

 

20 września, w piątek uczniowie z klas IV – VIII wybrali się na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego. Wczesnym rankiem, bo już o godzinie 5.45. spotkaliśmy się przed naszą szkołą i wyruszyliśmy autokarem
do Czajowic, by odwiedzić Jaskinię Łokietka, w której miał się ukrywać nasz władca Łokietek. Następnie udaliśmy się do Pieskowej Skały. Tutaj odwiedziliśmy Maczugę Herkulesa, a następnie przeszliśmy w kierunku zamku. Po zwiedzeniu muzeum zamkowego oraz dziedzińca i obejrzeniu ogrodu, udaliśmy się na ciepły posiłek do oddalonego nieco od zamku zajazdu. Po obiedzie i krótkim odpoczynku przewodnik zabrał nas do Ojcowa. Tutaj, w Muzeum Przyrodniczym, poznaliśmy wiele ciekawostek dotyczących flory i fauny OPN oraz historii tych ziem. Następnie poszliśmy na spacer do Bramy Krakowskiej, źródełka Miłości i Jaskini Krowiej.
W trakcie spaceru Doliną Prądnika podziwialiśmy zabudowania historyczne i uzdrowiskowe Ojcowa. Poznaliśmy także jego historię, ciekawie opowiedzianą przez naszego pana przewodnika.
Późnym wieczorem wróciliśmy do domu. Mimo zmęczenia cieszyliśmy się, że ta wycieczka nam się udała
i pozwoliła na miłe i aktywne spędzenie czasu w gronie kolegów i koleżanek. Wyjazd ten przyczynił się
także do poszerzenia naszej wiedzy o obiektach znajdujących się na Szlaku Orlich Gniazd oraz o historii
i przyrodzie OPN. Wycieczkę zorganizowała mgr Justyna W. we współpracy z mgr Urszulą W.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

Spotkanie z dzielnicowym

 

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu kładą ogromny nacisk na spotkania profilaktyczne
z dziećmi. Policjant opowiedział dzieciom o swojej pracy, omówił jaki sprzęt nosi zawsze przy sobie
i do czego on służy. Najważniejszą jednak częścią spotkania była rozmowa o bezpieczeństwie.
Dzielnicowy opowiedział dzieciom o podstawowych zasadach poruszania się po chodnikach i drogach, wyjaśnił, dlaczego zawsze należy mieć przy sobie elementy odblaskowe. Tłumaczył jak należy zachować
się w sytuacji gdy zaczepia ich osoba nieznajoma czy w przypadku ataku zwierzęcia. Dzieci bardzo
chętnie uczestniczyły w dyskusji i zadawały mnóstwo pytań. Dziękujemy za przybycie.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

"Jesteśmy bezpieczni" - wizyta pań policjantek

 

W dniu 13.09.2019r. naszą szkołę odwiedziły panie policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu.
Dzieci zapoznały się z zasadami prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Ponadto niecodzienni goście uświadomili dzieci o konieczności jeżdżenia w fotelikach z zapiętymi pasami, a także o niebezpieczeństwie mogącym być wynikiem kontaktu z nieznajomymi dorosłymi. Podczas spotkania policjantki przekazały informację o zagrożeniach podczas kontaktu z groźnym psem. Policjantki przypomniały także numery telefonów alarmowych. Dzieci zadawały pytania, ale same także wykazały się ogromną wiedzą.
Na zakończenie dzieci otrzymały opaski odblaskowe. Dzięki takim spotkaniom, dzieci będą darzyły
policję zaufaniem i sympatią.

 

   

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

 

Za nami dwa miesiące wakacji. Wróciliśmy wypoczęci i pełni wspaniałych wspomnień. 2 września
2019 roku o godzinie 9.00 zgromadziliśmy się na sali gimnastycznej, by powitać nowy rok szkolny. Wszyscy byli odświętnie ubrani i uśmiechnięci. Na uroczystości zgromadzili się uczniowie, nauczyciele i rodzice. Uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego dokonała dyrektor szkoły pani Monika Sz., która powitała zgromadzonych gości oraz całą społeczność szkolną. Najwięcej emocji towarzyszyło uczniom i rodzicom
klasy pierwszej. Pani dyrektor i wychowawca klasy pierwszej p. Teresa L. szczególnie gorąco i ciepło
przyjęły do społeczności szkolnej pierwszoklasistów, którzy rozpoczynają wspaniałą przygodę z edukacją. Następnie uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami. Wszystkim uczniom życzymy
samych sukcesów, a rodzicom radości i dumy ze swoich dzieci.

 

  

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 

Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

 

Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Chrząstowie 19 czerwca 2019r. uroczyście
zakończyli rok szkolny. W ostatni dzień roku szkolnego uczniowie, wraz z rodzicami przybyli
do szkoły, aby odebrać świadectwa. Uczniowie klas IV-VIII zaprezentowali pełen humoru program
artystyczny ,,Nagroda”, który napisała Izabela M. uczennica klasy VIII. Uczniowie klasy VIII zostali
ciepło pożegnani przez młodszych uczniów szkoły i otrzymali tytuł absolwenta. Dyrektor szkoły
pogratulowała uczniom uzyskanych wyników w nauce i sukcesów w konkursach. Najlepsi uczniowie
otrzymali z rąk p. Dyrektor świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe. Podczas uroczystości
wręczone zostały także listy gratulacyjne rodzicom wyróżnionych uczniów. Dyrektor podziękowała nauczycielom za rzetelną pracę, rodzicom za współpracę i działania podejmowane na rzecz szkoły.
Na zakończenie uroczystości zabrzmiał ostatni dzwonek. Po uroczystym apelu wszyscy uczniowie
spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami.

 

    

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

Gala "Wyjątkowy Uczeń"

10 czerwca w Samorządowym Ośrodku Kultury i Sportu w Chorzelowie odbyła się gminna gala
„Wyjątkowy uczeń”. Nasza szkoła odpowiadała w tym roku za oprawę artystyczną. Uczniowie klas IV –VIII,
pod opieką mgr Urszuli W. i mgr Justyny W.,  przygotowali z tej okazji program artystyczny „Nagroda”.
Autorką scenariusza jest uczennica klasy VIII – Izabela M.. Przedstawienie przygotowane przez naszych uczniów i ich opiekunów podobało się osobom zgromadzonym na gali.
W trakcie trwania gali Iza odebrała z rąk Pana Wójta Józefa P. dyplom „Wyjątkowy uczeń” oraz nagrodę. Uroczystość zakończyła się wykonaniem przez uczennice klasy VII piosenki „We Are The Champions”.

 

    

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 

Dzień Rodziny

 

6 czerwca w naszej szkole odbyła się wyjątkowa uroczystość ,,Dzień Rodziny” pod hasłem
,,Mama i tata najpiękniejsze słowa świata”.

Zaproszeni na uroczystość rodzice mogli obejrzeć występy swoich dzieci, które z zaangażowaniem zaprezentowały bliskim montaż słowno-muzyczny. Na scenie wystąpili uczniowie klas I-III, zerówki
i małe przedszkolaczki, którzy dali prawdziwy aktorsko-taneczny popis. Dzieci prezentowały talenty
śpiewając piosenki, tańcząc, i recytując wiersze. Wszystko dla swoich rodziców. Na koniec dzieci
wręczyły rodzicom własnoręcznie wykonane laurki i upominki. Uroczystość przebiegła w miłej
i ciepłej atmosferze, zapewne na długo zapadnie w pamięci dzieci i rodziców.
Dziękujemy rodzicom za liczne przybycie, poczęstunek i wspólną zabawę.

 

    

Zapraszamy do galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie).

 

 

 

Wycieczka do Centrum Bajki w Pacanowie

 

„ W Pacanowie kozy kują
    więc Koziołek, mądra głowa,
    błąka się po całym świecie,
    aby dojść do Pacanowa."

W poniedziałek 3 czerwca dzieci z przedszkola, zerówki i klas I-III wybrały się na wycieczkę
do Pacanowa. Celem naszej podróży było zwiedzenie Europejskiego Centrum Bajek
im. Koziołka Matołka.

Przystąpiliśmy do zwiedzania bajkowej krainy, gdzie czekały na nas liczne atrakcje. Dzieci wchodziły
do świata bajek przez mysią dziurę by znaleźć się w sali balowej zamku, gdzie miały możliwość
odgadywania bajek na podstawie rekwizytów ukrytych w skrytkach. Udaliśmy się w podróż
zaczarowanym pociągiem ( m.in. pod ziemię, w morskie głębiny, przestworza i kosmos).
A gdy bajkowi podróżnicy poczuli się zmęczeni udali się do „ Czarodziejskiego Lasu ”, gdzie kwiaty
do uszka opowiadały im bajki. Kolejnym miejscem na trasie wędrówki była Wieża Szachowa, na którą
można było wejść po odgadnięciu zagadek. Po dotarciu na szczyt dzieci bawiły się w tajemniczej
studni, w której dzięki technicznym rozwiązaniom łapały pojawiające się na posadzce liście. Przejście
przez studnię umożliwiło nam dojście do ściany Bajki Polskiej, która miała formę, ludowej wycinanki
z tajemniczymi drzwiczkami i okienkami, w których czekały historyczne postacie bajki polskiej na
małych odkrywców. Stamtąd udały się do wnętrza pnia wielkiego dębu, który prowadził do Antresoli
na pniu, gdzie mogły obejrzeć bajkę. Tak dotarły do zaczarowanej bramy w kształcie lustra, w którym
odbijały się twarze dzieci. Po wypowiedzeniu zaklęcia i przejściu przez sztuczną mgłę, dzieci znalazły
się w Skarbnicy Bajek – lustrzanej komnaty, w której na bajkowych filarach umieszczono szklane
kule. W otoczeniu budynku dzieci podziwiały różnorodność świata roślinnego pełnego kwiatów,
zieleni i strumyków.

 

    

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 

Wycieczka do Inwałdu

27 maja uczniowie klas IV-VIII wybrali się na całodzienną wycieczkę do Inwałdu.
 Już o 5.45. wszyscy uczestnicy wycieczki, w dobrym humorze, zebrali się na
placu szkolnym. Następnie wyruszyliśmy do Inwałdu, by zwiedzić warownię średniowieczną,
pilnie strzeżoną przez smoka oraz piramidę Tutanchemona i obejrzeć wspaniałe miniatury
słynnych na całym świecie budowli.  Po zwiedzeniu chat średniowiecznych i zapoznaniu się
z pracą ludzi w tamtych czasach uczniowie wzięli udział w warsztatach robienia świec z wosku
pszczelego. Następnie udali się na posiłek. Po objedzie przenieśli się  do starożytnego Egiptu
 i zwiedzili piramidę Tutenchomona.  Następnie, chcąc „zażyć” nieco emocji, udali się do kina 5D
na spotkanie z przygodą. Kolejny  punkt wycieczki stanowiło zwiedzanie parku miniatur. Pani
przewodniczka opowiadała ciekawie o eksponatach pochodzących z różnych stron świata. 
Uwieńczeniem trudów zwiedzania była możliwość skorzystania z atrakcji w parku rozrywki. Tutaj
uczniowie mogli się oddać zabawie.
                     Do domu wróciliśmy późno, ale w dobrych humorach. To była udana wyprawa.

    

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 

Koncert Mobilnej Filharmonii

27 maja do naszej szkoły przyjechała mobilna filharmonia z Rzeszowa. Nasi uczniowie mogli
wysłuchać utworów programu pt. ,,Chopin, Moniuszko i inne chłopaki”. Wykonawcy zaprosili
nas na letnią wędrówkę po naszych polskich drogach. Celem koncertu było uświadomienie
uczniom iż muzyczny wizerunek naszego kraju tworzą wybitni kompozytorzy dawni i współcześni,
którzy do dziś z powodzeniem reprezentują Polskę na międzynarodowych arenach od Żelazowej
Woli przez Moskwę, Paryż aż po Hollywood!

    

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 

 

Gminny konkurs biologiczny

"Tajemnice ciała ludzkiego"

 

23 maja 2019 w Szkole Podstawowej w Chrząstowie odbył się Gminny Konkurs
Biologiczny Klas VII i VIII Szkół Podstawowych pod hasłem „Tajemnice ciała ludzkiego”.
W konkursie udział wzięło 20 uczniów z ośmiu szkół podstawowych gminy Mielec: z Chrząstowa,
Chorzelowa, Rydzowa,  Podleszan, Książnic, Rzędzianowic, Woli Mieleckiej i Złotnik. Celem
konkursu było: przekazanie wiedzy o budowie organizmu ludzkiego i zasadach jego funkcjonowania,  kształtowanie właściwych postaw wobec zdrowia, rozwijanie zainteresowań uczniów, wyszukiwanie
talentów, stworzenie możliwości szlachetnej rywalizacji uczniów najzdolniejszych, a nauczycielom
warunków twórczej pracy z młodzieżą i wspieranie uzdolnień uczniów.

Uczestnicy konkursu rozwiązywali przez 60 minut test, w którym udzielali odpowiedzi na pytania,
uzupełniali luki w tekście, opisywali rysunki i schematy dotyczące anatomii i funkcjonowania 
organizmu ludzkiego. Młodzi pasjonaci nauki o człowieku dobrze poradzili sobie z trudnymi
pytaniami, wykazując się wysokim poziomem wiedzy biologicznej.

Tymi, które najlepiej poznały tajemnice ciała człowieka okazały się:

I miejsce – Dominika M. ZS-P Rzędzianowice

II miejsce – Martyna G. ZS-P Chorzelów,

III miejsce – Natalia D. ZS-P Chorzelów

Naszą szkołę reprezentowały: Andżelika D., Emilia W. i Natalia G.

            Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy ufundowane przez gminę Mielec,
a słodki poczęstunek sponsorowała ze swoich funduszy Rada Rodziców ZS-P w Chrząstowie.

Cały konkurs zorganizowała i przygotowała pani Dorota Ł. - nauczycielka przyrody i biologii
w chrząstowskiej szkole.

 Takie spotkania to dobra okazja nie tylko do pochwalenia się rozległą wiedzą, ale również świetne
miejsce do nawiązywania znajomości i wymiany doświadczeń.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 

 

 

Akcja czytelnicza "Przerwa na czytanie"

W dniu 15 maja 2019 r. w naszej szkole podobnie jak w wielu innych polskich  szkołach została
podjęta akcja bicia rekordu w ilości osób czytających na szkolnej przerwie. Akcja „Przerwa na czytanie" organizowana jest w ramach  Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.  Akcja ma na celu: promowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na wartość czytania, stworzenie sytuacji dla uczniów, w których książka
kojarzy się z przyjemnością, a także zwrócenie uwagi nauczycieli na ich rolę w rozwijaniu czytelnictwa
wśród uczniów.

Społeczność naszej szkoły aktywnie włączyła się w zaproponowane działania. W szkole  zostały
przygotowane tzw. strefy czytania. Nauczyciele, oraz chętni uczniowie czytali wybrane książki.  
Uczniowie klas I-III czytali   „Pamiętnik Czarnego Noska”. Uczniowie klas IV-V wybrali „Przygody
Mikołajka”, natomiast najstarsi uczniowie zapoznali się z książką „Persy Jackson i Bogowie Olimpijscy.”

 Również najmłodsze dzieci z klas przedszkolnych ochoczo włączyły się do akcji. Wspólnie ze swoimi
paniami urządziły „Maraton Czytelniczy” podczas którego słuchały pięknych baśni. Akcja czytelnicza
cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Mamy nadzieję że chociaż troszkę przyczyni
się do rozpropagowania „mody na czytanie”.

    

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 

Gminny konkurs "Jeden z dziesięciu"

8 maja w Zespole Szkół w Chorzelowie odbył się gminny konkurs dla uczniów kl. VII, pt. ,,Jeden
z dziesięciu”. W ramach konkursu uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące wiedzy przyrodniczej, humanistycznej, technicznej i ogólnej wiedzy o świecie. Nasza szkołę reprezentowała Andżelika D.,
która zajęła III miejsce. Pomimo, iż była najczęściej pytaną uczestniczką, nie uległa presji rywali.
Andżelice serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

    

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 

Akademia "Święto Konstytucji 3 Maja"

Dnia 30.04.2019r. o godz. 1000 w naszej szkole miała miejsce uroczysta akademia z okazji Narodowego
Święta 3 Maja. W tym roku obchodziliśmy 228 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791r. przez
Sejm Czteroletni. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa regulująca ustrój prawny państwa.
Z tej okazji uczniowie starszych klas przedstawili okoliczności powstania tego doniosłego aktu,
zaprezentowali osoby, które przyczyniły się do uchwalenia Konstytucji, a także zapoznali wszystkich
z rozdziałami Konstytucji. W montażu słowno-muzycznym przeważały utwory poetyckie o charakterze patriotycznym przeplatane piosenkami o naszej pięknej ojczyźnie, miłości do niej oraz odnoszącymi
się do majowej rocznicy. Uczniowie pięknie recytowali wybrane utwory i z radością śpiewali o pięknym
świecie i ojczyźnie. Doniosłość wydarzenia podkreślały uroczyste stroje występujących, biało-czerwone kotyliony oraz okolicznościowa dekoracja i wystawka poświęcona Konstytucji 3 Maja. Uroczystość
została przygotowana przez p. Sabinę K. i Katarzynę M.-S. O oprawę muzyczną zadbała p. Teresa L.

 

    

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 

Powitanie wiosny

„Coraz dłuższe dni nastają, sroga zima odjechała. 
A do życia powolutku budzi się przyroda cała.”

.

Długo wypatrywana, jedna z najbardziej ulubionych pór roku, na którą większość z nas, po
długiej 
zimie, czeka  z utęsknieniem. Kiedy więc nadchodzi pierwszy jej dzień należy go
odpowiednio  uczcić. 
21 marca dzieci z naszej szkoły uroczyście powitały nową porę roku – Wiosnę.
Poznały tradycje 
ludowe związane z obchodzeniem tego dnia.

Uczniowie wraz z paniami wyruszyły barwnym pochodem  na  spacer z kukłą Marzanny.
Głośnymi 
okrzykami przywoływały upragnioną wiosnę. W ten sposób wszystkie dzieci
wyraziły  radość z przyjścia nowej pory roku. 
Wiosenna atmosfera udzielała się wszystkim.

 

    

 

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 

Dzień Kobiet 

8 marca w naszej szkole odbył się krótki apel z okazji Dnia Kobiet. Wszystkie panie i dziewczynki
wysłuchały krótkich wierszy im dedykowanych oraz życzeń od męskiej części naszej społeczności
szkolnej. 
Wszystkie kobiety – duże i małe otrzymały również słodki upominek. Apel ten przygotowali
chłopcy z SU, 
pod opieką mgr Urszuli W.

 

   

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 

Zabawa karnawałowa

 

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są
bale karnawałowe. W tym roku zabawa karnawałowa odbyła się w naszej szkole 31 stycznia. Tego dnia
dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową udekorowaną kolorowymi balonami zachęcając do zabawy. Stroje w które wcieliły się dzieci całej szkoły były barwne, oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili
podziw. Na tę wyjątkową okazję zaprosiliśmy do poprowadzenia balu zespół muzyczno-animacyjny,
który zachęcał wszystkich do tańca i przygotował liczne konkursy. Wszyscy bawili się znakomicie, bo
dobry humor dopisywał zarówno dzieciom, wychowawcom, jak i rodzicom. Były korowody, kółeczka
i tańce w parach. Tegoroczna zabawa należała niewątpliwie do bardzo udanych.

 

    

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 

Dzień Babci i Dziadzia

Na nasze smutki mają słodkie i pyszne rozwiązanie, znajdą radę na każde zmartwienie - to nasze
kochane babcie i dziadkowie. 21,22 stycznia to szczególne dni w roku, w których możemy wyrazić 

naszą wdzięczność za ich trud i oddanie oraz wszystko to, co od nich otrzymujemy. 
21 stycznia w naszej szkole zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka,
na którą licznie przybyli Babcie i Dziadkowie. Ze wzruszeniem przypatrywali się występom swoich
wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami. Dzieci przygotowały dla nich pod okiem nauczycieli
występ artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Jako pierwsze prezentowały
wierszyki i tańce dzieci z przedszkola. Następnie wystąpiły dzieci z klas 0-III. Dzieci z klas starszych zaprezentowały swoje umiejętności gry na keyboardzie wykonując piękne kolędy. Po części oficjalnej
goście zostali zaproszeni na kawę, herbatę i słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców.

To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze
Babć i Dziadków ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

 

    

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

Spotkanie z panią leśnik

 

Dnia 18.01.2019r. naszą szkołę odwiedził niezwykły gość: pani leśnik z Nadleśnictwa Mielec. Pani
opowiedziała nam o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Uczestnicy spotkania
dowiedzieli się także, w jaki sposób pomóc zwierzętom przetrwać zimę i dlaczego niektóre zwierzęta
gromadzą zapasy, a inne zapadają w sen zimowy. Podczas spotkania pani leśnik zadawała dzieciom
wiele pytań, z którymi dzieciaki świetnie sobie radziły. Starsi uczniowie mieli do wykonania różne
ćwiczenia zaś najmłodsi oglądali ciekawą prezentację multimedialną. Na koniec spotkania każdy
otrzymał upominek od pani leśnik. Serdecznie dziękujemy za te piękne i pożyteczne prezenty. Wszystkie
dzieci gorąco podziękowały naszemu gościowi piękną laurką, za tak ciekawe i pouczające spotkanie.

To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze
Babć i Dziadków ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

 

   

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 

Kiermasz ozdób świątecznych

 

W niedzielę 16 grudnia w Szkole Podstawowej w Chrząstowie odbył się kiermasz ozdób
świątecznych. Uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami przygotowali piękne stroiki, choinki
z różnorodnych materiałów, kartki świąteczne, bombki, pierniczki oraz różne ozdoby świąteczne.
Wszystkie prace były wykonane ręcznie. Co roku, twórcy zaskakują odwiedzających kiermasz
swoją kreatywnością i nowymi pomysłami.

Kiermasz organizowany jest od kilku lat, a dochód przeznaczony jest na częściowe pokrycie
kosztów wycieczek organizowanych z okazji Dnia Dziecka.

 

    

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 

Koncert Mobilnej Filharmonii

 

,,Bale nie tylko w karnawale”- tak nosił tytuł koncertu, który odbył się 11 grudnia. Wtedy właśnie
cała społeczność szkolna poznała odpowiedzi na pytania: Czym byłyby bale, gdyby nie muzyka i taniec?
Jak wyglądały bale na dworach i w pałacach? A co się dzieje w Wenecji i w Rio?

Mamy nadzieję, że podczas tej zimy francuski menuet, angielski kontredans, wiedeński walc i wiele
innych pięknych tańców w niecodziennych aranżacjach rozgrzeją Wasze dusze i ciała.

 

   

Zapraszamy do galerii zdjęć i obejrzenia filmu na Facebooku: kliknij

 

 

Spotkanie z Mikołajem 

 

Wizyta św. Mikołaja w naszej szkole, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. 5 grudnia, tuż po krótkim występie dzieci z oddziału przedszkolnego i klas 0-3 Mikołaj obdarował dzieci wspaniałymi prezentami. Miłym akcentem spotkania były wspólne zdjęcia z naszym gościem. Spotkanie z Mikołajem minęło w wyjątkowo ciepłej atmosferze, sprawiło dzieciom wiele radości i na pewno na długo pozostanie
w ich pamięci, gdyż dla większości z nich dzień ten był wielkim przeżyciem.
Występ dzieci oraz wizyta wyjątkowego gościa wprowadziła wszystkich w radosny klimat
zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Mikołajowi i tym wszystkim, którzy pomagali mu ,,pakować” prezenty bardzo serdecznie DZIĘKUJEMY.

 

   

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 

Wycieczka do Muzeum Bombki Choinkowej

 

„Jest takie magiczne pudełko,
w nim świat zaczarowany,
świat bombek choinkowych...”

Właśnie do takiego „zaczarowanego świata bombek choinkowych” dnia 30 listopada 2018 roku przenieśli się uczniowie klas I - VIII ze Szkoły Podstawowej w Chrząstowie. Pod opieką swoich wychowawczyń, udali się do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki, w której produkcja odbywa się ręcznie a także zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych. W wytwórni dzieci obejrzały zwyczajne i niezwykłe ozdoby choinkowe. Były to ręczne arcydzieła! Zwiedzanie obejmowało także cały proces wytwórczy, od szklanej rurki do gotowego produktu jaki możemy spotkać na sklepowych półkach. Przechodząc przez kolejne działy fabryki poznaliśmy tajniki oraz etapy powstawania bombek. Jednym
z etapów  zwiedzania była sala, w której pracownik fabryki nad palnikiem ogniowym, rozgrzewał szkło,
a następnie ustami wydmuchiwał bańki. Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie potrząsa się, dzięki czemu bańki uzyskują piękny, srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory poprzez zanurzenie w farbie. Następnie wędrują do suszarni, a stamtąd do osoby, która zajmuje się przycinaniem i kapslowaniem. Pozostawia się dłuższą końcówkę, jeżeli bombki mają być ręcznie zdobione.
W „lakierni” podpatrywaliśmy jak kulki nabierają pięknych barw, a w dziale „dekoracja” przyjrzeliśmy się
jak nanosi się na bombki dekoracyjne wzory, które nabierają wyjątkowego i unikalnego wyglądu.

Następnie dzieci wzięły udział w warsztatach własnoręcznego zdobienia bombek. Mogły również zakupić piękne, ręcznie wykonane bombki z tamtejszego sklepu. Na zakończenie wycieczki wszystkie dzieci otrzymały bombki choinkowe z własnym imieniem oraz bombki, które wcześniej sami ozdabiali.

Teraz nie pozostaje już nic innego, jak czekać, kiedy przywiezione z Nowej Dęby bombki zawisną na naszych choinkach i zaczarują ten niezwyczajny czas Bożego Narodzenia.

 

    

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 

Andrzejki klas 0-III

 

Jest taka noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem wróżb. Od wieków w noc
św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się jaka będzie ich przyszłość.
Noc św. Andrzeja jest nocą niezwykłą. 
Andrzejki w naszej szkole są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem
szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności,
pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

29 listopada dzieci z kl. 0 oraz uczniowie klas I- III naszej szkoły przeżyli również wspaniały dzień pełen
magii, konkursów i tańca przy dźwiękach znanych przebojów. Wszyscy bawili się doskonale. Dziewczęta
mogły poznać imię swojego przyszłego wybranka, chłopcy wybranki. Dzieci mogły dowiedzieć się czy
spełnią się ich marzenia, kim zostaną w przyszłości itd. Największym powodzeniem cieszyły się
konkursy i zabawy taneczne. Wspólne zabawy sprawiły dzieciom wiele radości i z pewnością pozostaną
na długo w ich pamięci. Uczniowie z klas IV- VIII swoja zabawę mieli tydzień wcześniej.

 

    

Zapraszamy do galerii zdjęć. 

 

Dzień Pluszowego Misia

 

25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona
przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś.

Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek , moda na misie nie przemija,
bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś”.

W poniedziałek uczniowie klas 0-III i dzieci z przedszkola przyniosły swoje ulubione pluszaki. Ten

dzień był bardzo radosny i „misiowy” – zabawy z misiami odbywały się w rytm piosenek o misiach.

Bohaterami czytanych w tym dniu bajek były oczywiście misie. Kolejnym punktem spotkania była
gimnastyka z misiem i zabawy z chustą animacyjną. Miłym akcentem była degustacja przysmaków
z miodem. Wiele radości w Dniu Pluszowego Misia sprawiła dzieciom twórczość plastyczna.

Dzieci wspaniale poradziły sobie podczas zabaw.

Uroczystość przebiegła w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze.

 

   

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

Andrzejki klas IV-VIII

 

22 listopada uczniowie starszych klas wraz z wychowawcami bawili się na zabawie Andrzejkowej.
Były wróżby, zabawy oraz dobra muzyka. Andrzejkowe wróżby przeplatane były zabawą taneczną,
w której uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli. Wszyscy bawili sie w rytm muzyki, która
wszystkich wprawiała w dobry nastrój.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 

Międzynarodowy Dzień Praw

 

Nasza szkoła 20 listopada przyłączyła się do obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka UNICEF. Tegoroczna akcja polegała na wykorzystaniu koloru niebieskiego (koloru UNICEF) we wszelkich
możliwych działaniach podejmowanych tego dnia. Uczniowie i uczennice klas I-VIII w tym dniu przyszli
do szkoły ubrani na niebiesko, przyłączając się do setek tysięcy mieszkańców innych krajów
i zaangażowali się w Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Podczas krótkiego apelu wszyscy
porozmawiali o prawach dzieci na świecie oraz obejrzeli krótkie filmy promujące akcję.

 

   

 

 

Akademia "Święto Niepodległości"

 

11 listopada to dla każdego Polaka ważna data – symbol pamięci i miłości do ojczyzny, walki o wolność,
symbol wiary i zwycięstwa. Skłania nas do refleksji nad wartością wolności i niepodległości, stanowiącymi
istotny składnik narodowej tożsamości. Dla upamiętnienia tej ważnej - setnej rocznicy, uczniowie Szkoły Podstawowej w Chrząstowie przedstawili wzruszającą lekcję historii pod kierunkiem ks. Mariusza M.

Podczas uroczystości nie zabrakło wierszy i pieśni patriotycznych jak i również informacji historycznych przekazanych przez uczniów klasy VII. Uczniowie całej szkoły wzięli udział w biciu rekordu dla niepodległej
we wspólnym śpiewaniu hymnu państwowego 9.11.2018r. o godzinie 1111. Wszyscy z zaciekawieniem wysłuchali przedstawienia. Na twarzach uczniów nieprzerwanie dostrzec można było zainteresowanie
treścią przygotowanego montażusłowno - muzycznego. 

Dzięki takiej lekcji patriotyzmu najmłodsze pokolenia miały okazję uświadomić sobie, że
warto również dziś kontynuować pamięć o przodkach, interesować się rodzimą kulturą
i historią, a godło, flaga i hymn są od wieków najpiękniejszymi symbolami naszej
polskości, dumy i tożsamości. 

Na zakończenie uroczystości pani dyrektor Monika Sz. podziękowała wykonawcom akademii
nie szczędząc słów uznania dla nich.

Ponowne wykonanie akademii dla rodziców miało miejsce 20 listopada. Uczniowie zostali
nagrodzeni gromkim brawami.

 

   

Zapraszamy do galerii zdjęć oraz do obejrzenia filmów na Facebooku; kliknij - film1, film2

 

 

Wycieczka do firmy COBI

 

W dniu 29 października 2018 r. uczniowie klas 0-3 oraz oddziału przedszkolnego wybrali się na wycieczkę do firmy COBI w Mielcu. Dzieci z wielkimi emocjami wkroczyły do wielkiej fabryki, która produkuje ich ulubione zabawki. Zobaczyły, jak wygląda proces produkcyjny klocków, z czego się je produkuje i gdzie się je pakuje
w piękne opakowania. Odwiedziły także wielkie magazyny, w których klocki są przechowywane, nim zostaną sprzedane do sklepów. Każdy otrzymał mały zestaw klocków jako upominek.

 

   

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 

Wycieczka do Pustkowa i Blizny

 

25 października uczniowie naszej szkoły z klas IV-VIII wybrali się na wycieczkę do Pustkowa i Blizny, miejsc związanych z II wojną światową. W pustkowie zwiedzali Górę Śmierci i zrekonstruowane budynki obozu pracy. Podczas zwiedzania miejsc pamięci Pan przewodnik opowiadał o wydarzeniach jakie miały miejsce na tych terenach. Mówił jak bardzo wykorzystywano ludzi do pracy oraz w jakich niegodnych warunkach żyli.
Oglądali także zdjęcia z obozu i przedmioty jakimi posługiwali się więźniowie. W Bliźnie byli na miejscu dawnego poligonu, gdzie testowano i wystrzeliwano rakiety V1 i V2. Pani przewodnik pokazywała uczniom
tą broń. Opowiadała o wystrzałach. Oglądali filmy wystrzałów rakiet. Mogli też zobaczyć znaleziska jakie odkryto na terenach poligonu, broń oraz różne dokumenty dotyczące tych miejsc. Na koniec każdy mógł
wejść do samolotu.

 

   

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 

"Ku niepodległej" - pokaz historyczny grupy Rekonstrukto

 

22 października naszą szkołę odwiedziła Grupa Artystyczna „Rekonstrukto” i przedstawiła nam pokaz historyczny „Ku niepodległej” opowiadający o tym jak na przestrzeni wielu lat polscy bohaterowie walczyli
o wolność, honor i ojczyznę. Była to lekcja historii upamiętniająca dążenia niepodległościowe. Podczas pokazów uczniowie naszej szkoły oglądali stroje szwoleżerów, powstańców, kosynierów i oficerów I brygady Legionów Polskich. Dodatkowo podziwiali kolekcję replik broni używanych przez powstańców  i żołnierzy
od Powstania Kościuszkowskiego do Pierwszej Wojny Światowej. Atrakcją zarówno dla najmłodszych jak
i najstarszych uczniów była możliwość zakładania różnorodnych żołnierskich i powstańczych mundurów
i czapek z danej epoki oraz dotykanie broni i ekwipunku. Były zawody w opatrywaniu rannych przez sanitariuszki i wynoszenie rannych na noszach. Wiele śmiechu wzbudził pokaz żołnierskiej musztry.
Okazało się, że nie tak łatwo w kilka osób wykonać równo chociażby „w prawo zwrot”. Był to ciekawie
i pożytecznie spędzony czas. Wielu uczniów na pewno poszerzyło swoją wiedzę, a może
niektórzy zainteresowali się historią. Czekamy na kolejne wizyty grupy „Rekonstrukto”.

 

   

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 

Warsztaty LEGO

17 października 2018r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Chrząstowie uczestniczyli w warsztatach
z klockami LEGO prowadzonych przez instruktora EDUKIDO. Dzieci ćwiczyły swoją wyobraźnię
przestrzenną i umiejętność rozwiązywania problemów.

Oddział przedszkolny realizował temat niezapominajek. Dzieci mogły wykazać się znajomością
kolorów, odróżnianiem ich od siebie. Do budowania kwiatków dzieci korzystały tylko z niebieskich,
zielonych oraz żółtych klocków, by oddać kolory niezapominajki. Na koniec zajęć dzieci wymyślały
nazwy dla swoich kwiatków.

Klasy 0-III realizowały temat mapy. Instruktor opowiadał o sposobach i metodach, które wykorzystujemy
do nawigowania, by dostać się w nieznane nam miejsce. Podzielone na grupy dzieci miały zbudować
z klocków ważne miejsca w mieście, dzięki temu w ten dość wirtualny sposób mogły przedstawić swoją okolicę. Drugim zadaniem było wybudowanie zabytków świata, dzięki którym odbyliśmy podróż po
całym świecie. Wybudowaliśmy Wieżę Eiffla, Koloseum, Operę w Sydney i Krzywą wieżę.

Najstarsza grupa, czyli klasy IV-VIII odbyły  nieco odmienną lekcję polskiego. Za pomocą klocków uczyli
się o opowiadaniu i elementach składowych tej wypowiedzi. Praca odbywała się w grupach, każda z nich
miała pokazać za pomocą jednej instalacji swoje opowiadanie, które będzie zawierało wstęp, rozwinięcie
oraz zakończenie. Uczniowie tematy opowiadania wymyślali sami.

 

   

Zdjęcia w zakładce „Galeria zdjęć”.

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

 

15 października 2018r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście oraz rodzice. Uczniowie klas VI-VIII przygotowali część artystyczną, w której wierszami i piosenkami dziękowali za trud i serce włożone w ich nauczanie i wychowanie. Tego właśnie dnia odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość- pasowanie na przedszkolaka. Na uroczystości Pani Dyrektor za pomocą dotknięcia ,,zaczarowanym ołówkiem” każdego malucha, dokonała uroczystego pasowania na prawdziwego przedszkolaka. Pani Dyrektor wręczyła przedszkolakom upominki ufundowane przez Radę Rodziców. Miłym akcentem było wręczenie wychowankom dyplomów, które z pewnością będą wspaniałą pamiątką z najmłodszych lat pobytu w przedszkolu. Dzień Edukacji Narodowej to również okazja do nagrodzenia nauczycieli i pracowników oświaty. Po akademii Dyrektor Szkoły wręczyła nagrody wyróżnionym nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym. Uroczystość przebiegła w miłej i radosnej atmosferze. Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia wszystkim nauczycielom szkoły oraz przybyłym gościom i wręczyli piękne upominki.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 

Spotkanie z policjantami

 

2 października w naszej szkole odbyło się spotkanie z policjantami. Dzieci zdobyły niezbędną wiedzę dotyczącą zasad zachowania podczas uczestnictwa w ruchu drogowym. Poznały sposoby radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia, płynących ze strony ludzi oraz niebezpiecznych zwierząt. Pan policjant przestrzegał najmłodszych przed zabawami w pobliżu jezdni. Gość przypomniał także numery telefonów alarmowych. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom każdy uczeń będzie czuł się bezpieczniejszy.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 

Cyberprzemoc

 

25.09.2018 w naszej szkole odbyło się szkolenie połączone z zajęciami pt. "Cybernauci - bądź
bezpieczny w sieci". Wzięli w nim udział uczniowie klas I-VIII oraz nauczyciele i rodzice. 
W trakcie zajęć prowadzonych w grupach wiekowych uczniowie zostali poinformowani
o bezpieczeństwie w sieci oraz o zagrożeniach wynikających z używania internetu. Mogli również
dowiedzieć się o konsekwencjach wynikających z używania sieci w celach nękania innych.
Zajęcia były prowadzone w sposób ciekawy i łączyły elementy pogadanki z zabawą.

 

Święto Pieczonego Ziemniaka

 

23 września na powitanie jesieni odbył się III Festyn Rodzinny z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka, było
to wspólne spotkanie społeczności Szkoły Podstawowej i mieszkańców  Chrząstowa. Po uroczystym powitaniu wszystkich uczestników przez panią dyrektor Monikę Szczebak rozpoczęliśmy zabawę, w której udział wzięli zarówno dzieci, rodzice jak i nauczyciele. Podczas gdy rodzice przygotowywali ognisko do smażenia kiełbasek i pieczenia ziemniaków, dzieci uczestniczyły w zabawach oraz konkursach prowadzonych przez Agencję Eventową - ,,Alternatywa”. Jak na festyn przystało, nie ominął nas także poczęstunek, który dzięki życzliwości i zaangażowaniu rodziców był niezwykłą frajdą dla wszystkich. Na stołach dominowały potrawy z ziemniaka. Spotkanie było bardzo udane i na pewno pozostanie w pamięci. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas przyniósł wszystkim wiele radości i dostarczył pozytywnych wrażeń. Ten jesienny dzień pachnący pieczonym ziemniakiem na pewno wszyscy będą długo pamiętać.
Za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu imprezy serdecznie dziękujemy rodzicom.

 

     

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 

,,Pszczoły- nasi mali przyjaciele”

 

11.09.2018r. uczniowie klas 0-III brali udział w warsztatach o tematyce pszczelarskiej. Podczas spotkania poznały podstawowe informacje na temat tych wspaniałych owadów. Dowiedziały się jak powstaje miód,
co to jest wosk pszczeli lub czym różni się matka pszczela ,,królowa” od zwykłej robotnicy. Największą atrakcją spotkania była prezentacja prawdziwej, żywej rodziny pszczelej. Po zakończeniu warsztatów
każdy uczestnik został nagrodzony dyplomem ,,młodego pszczelarza”. Odbyła się również sesja
zdjęciowa z motywem pszczelarskim.

 

    

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/2019

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 nastąpiło w poniedziałek 3 września 2018r. Inauguracja nowego roku szkolnego rozpoczęła się Mszą Św. w kaplicy w Chrząstowie, po której odbyły się uroczystości szkolne. Pani dyrektor Monika Szczebak przywitała uczniów po wakacjach i poinformowała o sprawach organizacyjnych. W tym dniu odbyło się również ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Upominki
z okazji pasowania na pierwszaka ufundowała Rada Rodziców. Po uroczystości uczniowie spotkali
się ze swoimi wychowawcami.

Wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły i rodzicom życzymy samych dobrych
chwil w nowym roku szkolnym.


   

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 

"Dzień Rodziny"

W dniu 5 czerwca 2018 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji „Dnia Rodziny”. Wyjątkowy dzień
przebiegł troszkę na poważnie, troszkę na sportowo i co najważniejsze na wesoło uczczono święto
Mamy i Taty.
Podczas starannie przygotowanych występów przedszkolaki, dzieci z zerówki oraz klas I-III prezentowały swe talenty recytatorskie, wokalne i taneczne, budząc zachwyt w oczach najbliższych.
Na koniec programu artystycznego, maluchy wręczyły rodzicom przygotowane prezenty wraz z życzeniami i najważniejszymi słowami „Kocham Cię” i tu nie brakowało wzruszeń. Za tak ogromne zaangażowanie i pracę włożoną w przygotowanie występu wszystkie dzieci otrzymały pyszne i  wyczekiwane lody.
Ciąg dalszy uroczystości odbył się już w plenerze a tam czekało ognisko, pieczenie kiełbasek,
biesiadowanie przy dźwiękach gitar i wspaniała zabawa dla dzieciaków.

Dzień rodziny” to wspaniały czas zarówno dla rodziców jak i dzieci pełen wzruszeń, radości i uśmiechu,
a przede wszystkim jest to czas, który mogą spędzić tylko ze sobą bez pośpiechu i z dala od
codziennych zmartwień.

 

Wycieczka do indiańskiej wioski „Fort Wapiti” w Zalasowej

29 maja w naszej szkole odbyła się wycieczka z okazji Dnia dziecka a była ona pełna wrażeń, emocji oraz radości oraz pełna bogatej wiedzy. Dzieciaki z przedszkola, zerówki oraz klas I-III udały się do indiańskiej wioski „Fort Wapiti” w Zalasowej, tam animatorzy przygotowali wiele atrakcji: maluchy zobaczyły  jak żyli Indianie, zwiedzały indiańskie namioty – tipi jak również zobaczyły tradycyjne stroje indiańskie, instrumenty, różne sprzęty oraz broń jak np. łuki, słynne tomahawki, maczugi a nawet broń palną. Na dzieci czekało wiele atrakcyjnych gier w postaci zabaw indiańskich – strzelanie z łuku, dmuchawki, rzut włócznią, bieg po indiańskim torze przeszkód. Chętni mogli też pomalować twarz w indiańskie wzory i nauczyć się indiańskiego tańca. Była także chwila na odpoczynek pomiędzy aktywnościami, wtedy to piekliśmy kiełbaski i nabieraliśmy siły do dalszej zabawy. Niestety, wszystko co dobre, musiało się kiedyś skończyć. Zmęczeni, lecz bardzo zadowoleni musieliśmy wracać do przedszkola ale zostaną piękne wspomnienia oraz zdjęcia a może za rok tam powrócimy.
(Zdjęcia w zakładce „Galeria zdjęć”)

 

 

Młodzi pasjonaci przyrody z gminy Mielec.

 

24 maja 2018 w Szkole Podstawowej w Chrząstowie odbył się Gminny Konkurs Przyrodniczy Klas VI Szkół Podstawowych pod hasłem „Parki Narodowe w Górach Polski”. W konkursie udział wzięli uczniowie pięciu szkół z gminy Mielec: z Chrząstowa, Chorzelowa, Rydzowa, Trześni i Woli Mieleckiej. Celem konkursu było: rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i wspieranie uzdolnień uczniów, kształtowanie właściwych postaw człowieka wobec przyrody, integrowanie społeczności uczniowskiej o podobnych pasjach. Uczestnicy konkursu rozwiązywali przez 45 minut test w którym udzielali odpowiedzi na pytania, uzupełniali luki w tekście, określali położenie parków narodowych  na mapie Polski . Młodzi pasjonaci ekologii dobrze poradzili sobie z trudnymi pytaniami wykazując się wysokim poziomem wiedzy przyrodniczej.

Najlepszymi znawcami polskich Parków Narodowych okazali się:

I miejsce - Emilia Wojdyło SP Chrząstów,

II miejsce Durej Natalia ZSP Chorzelów,

III miejsce - Niedbała Kornelia ZSP Wola Mielecka

Naszą szkołę reprezentowali też Andżelika Duszkiewicz i Mikołaj Gawryś.

            Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy ufundowane przez gminę Mielec, a słodki poczęstunek sponsorowała ze swoich funduszy Rada Rodziców SP w Chrząstowie.

Cały konkurs zorganizowała i przygotowała pani Dorota Łabaj -nauczycielka przyrody w chrząstowskiej szkole.

 Takie spotkania to dobra okazja nie tylko do pochwalenia się rozległą wiedzą, ale również świetne miejsce do nawiązywania znajomości i wymiany doświadczeń.

 

 

 

Koncert Mobilnej Filharmonii
11.05.2018

,,Folklor bezdroże od gór do morza" - tak nosił tytuł dzisiejszego pięknego koncertu. Dzieciaki miały możliwość poznania ludowych strojów z różnych części Polski, ale także towarzyszące im folkowe, tradycyjne piosenki oraz tańce. Oj radości było co niemiara. Dziękujemy za cudowną lekcję kultury.

 

 

Akademia „Święto Konstytucji 3 Maja”

 

W dniu 30.04.2018r. odbyła się akademia z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja.

Uczniowie nakreślili nam rys historyczny tego ważnego dla całego polskiego narodu wydarzenia. Przedstawione przez uczniów wydarzenia historyczne przeplatały się z wierszami i pieśniami patriotycznymi. Uroczystość stała się niepowtarzalną lekcją historii i patriotyzmu.

Dodatkowym elementem uroczystości były biało-czerwone flagi, które przypominały nam o tym, jak ważne dla każdego Polaka są symbole narodowe. Mamy nadzieję, że po obejrzeniu akademii słowo „patriotyzm” będzie się naszym uczniom kojarzyło z miłością do Ojczyzny oraz pamięcią o doniosłych wydarzeniach z historii naszego kraju.

Całą uroczystość przygotowali uczniowie klas IV-VII. Wychowankowie wykazali się nie tylko zdolnościami recytatorskimi, ale także muzycznymi.

Na koniec uroczystości występujący zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

 

Spotkanie ze strażakami z KP PSP w Mielcu

 

Dnia 06.04.2018r. uczniowie całej szkoły mogli spotkać się ze strażakami z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu.

Wizyta strażaków w naszej szkole wzbudziła ogromne zainteresowanie dzieci. W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku.

Dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych.

Dzieci utrwaliły sobie numer telefonu do straży pożarnej – 998 i numer alarmowy – 112.

Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki, którym przyjechali strażacy. Uczniowie z bliska mieli możliwość podziwiać wyposażenie jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy strażacy.

Przez chwile wszyscy mogli poczuć się jak strażacy wsiadając do wozu strażackiego.

Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały strażakom za przyjazd i podzielenie się bardzo ciekawymi informacjami.

 

MOBILNE PLANETARIUM

W piątek dzieci z naszego przedszkola oraz całej szkoły uczestniczyły w seansie edukacyjnym w mobilnym planetarium. Zostały utworzone trzy pokazy, których treść była adekwatna do wieku dzieci. Dzięki pokazom, najmniejsze maluchy dowiedziały się i zobaczyły jak wygląda wszechświat, galaktyki, Układ Słoneczny. Pokaz odbył się w specjalnej kopule (namiocie) o kształcie kuli, które dawała wrażenie przestrzeni kosmicznej 3D. Dzieci odbyły podróż przez Układ Słoneczny, przechadzały się po Marsie, lądowały na Księżycu. Mogły również poznać zjawiska związane z ruchem sfery niebieskiej, zmianą położenia planet. W jednej chwili przedszkolaki mogły przenieść się w baaardzo daleką przeszłość wspólnie z bohaterami bajki i dowiedzieć się jak powstawała nasza planeta ziemia. Podróż w czasie pozwoliła  także spotkać się z dinozaurami.
Pokaz dostarczył wszystkim wiele niezapomnianych kosmicznych wrażeń oraz wiedzy.

 

 

 

WYJAZD DO PIZZERII "DA GRASSO" W MIELCU

Dnia 27.02.2018r. dzieci z przedszkola, starszej grupy „O” oraz klas od I-III udały się do pizzerii „Da Grasso” w Mielcu. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z wyglądem i wyposażeniem pizzerii. Dzieciaki dowiedziały się również, na czym polega praca w tym miejscu i co można oprócz pizzy tam zjeść. Dzieci miały możliwość przypomnienia sobie zasad kulturalnego zachowania się w taki miejscu, a także przy stole podczas posiłku.
Przedszkolaki wzięły udział w rozmowie na temat, w jaki sposób robi się ciasto na pizzę, a także poznały składniki używane do robienia pizzy. Ponadto miały okazję zobaczenia pieca, w którym piecze się pizzę. Następnie z wielkim zaangażowaniem wzięły się do pracy: wyrabiały ciasto, polewały sosem pomidorowym oraz układały składniki na własnej pizzy.
Jak się później  okazało, nic tak nie smakuje, jak własnoręcznie przygotowane danie…pychotkasmiley  Na koniec każdy uczestnik warsztatów kulinarnych otrzymał Dyplom Małego Kucharza a także balonik. Wszyscy wrócili w doskonałych humorach do szkoły. Zapraszamy do zakładki „Galeria zdjęć”smiley.

 

 

BAL KARNAWAŁOWY 2018

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe.

            Bal karnawałowy dla  dzieci to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą , dostarczającą wielu przeżyć i radości.

Tak też było u nas.

Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do poprowadzenia balu zespół muzyczno-animacyjny, który zachęcał wszystkich do tańca najlepszymi przebojami ale także licznymi konkursami. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo  zmęczenia dlatego znalazł się czas na odpoczynek i naładowanie baterii dzięki słodkościom oraz napojom. Po kilku chwilach wypoczynku muzyka znowu porwała wszystkich do tańca w rytm samby, walczyka, Kaczuch.  

Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.

            Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.

            Kolejny bal karnawałowy już za rok :)

Zdjęcie w zakładce "Galeria zdjęć"

 

 

 

Wizyta w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym

Dnia 19.01.2018r. uczniowie naszej szkoły odwiedzili Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Mielcu-Wojsławiu dla dzieci i dorosłych niepełnosprawnych umysłowo. Dzieci z klas IV-VII wystąpiły z przedstawieniem pt. „Jasełka” specjalnie napisanym dla naszych uczniów przez p. A. Kramarz. Występ dzieci, ich stroje oraz piękna scenografia wzbudziły entuzjazm widzów. Było to niezwykłe przeżycie dla wszystkich. 

 

Szkolenie z pierwszej pomocy 
grupa Passio

26 styczeń był wyjątkowym dniem w naszej szkole, gdyż przyjechał do nas ratownik pogotowia z Rzeszowa, z grupy Passio uczącej dzieci ratować życie, ponieważ każdy powienien wiedzieć jak zachować w przypadku nagłych wypadków, nawet kilkuletnie dzieci. Dzięki szkoleniu w ramach Kliniki Doktora Misia nasi podopieczni poznali zasady udzielenia pierwszej pomocy, bo nigdy nie wiadomo, czy nasze życie nie będzie zależało właśnie od wiedzy, jaką wpoimy naszym pociechom! Uczestników odwiedził ratownik medyczny, któremy w zajęciach pomagał doktor Miś. W trakcie pokazu dzieci mogły zapoznać się ze sprzętem medycznym oraz przekonać się, że używanie go jest całkiem bezbolesne. Ponadto milusińscy nauczyli się jak prawidłowo zaopatrzyć ranę na Misiu, jak rozpoznać, czy  Miś jest przytomny, czy oddycha, ułożyć go w "pozycji bezpiecznej", a także jak poprawnie wezwać pomoc. Niektórzy uczestnicy mieli okazję na chwilę zamienić się w prawdziwych chirurgów przebierając się w profesjonalne stroje: maseczki, czepki, rękawiczki, fartuch. Po zajęciach każdy uczestnik szkolenia otrzymał Dyplom Małego Ratownika. Mamy nadzieję, że dzieci na całe życie zapamiętają tą lekcje. (Zdjęcia w zakładce "Galeria")

 

Spotkanie z leśniczym

Na nasze zaproszenie do szkoły 24 stycznia przybył Gość: pan Leśniczy. Przybliżył od dzieciom informacje na temat swojej pracy, zwierząt żyjących w lesie, roślin chronionych i bezpieczeństwa odczas pobytu w lesie . Leśniczy opowiedział co należy do jego zadań i dlaczego został leśnikiem. Nasz gość przywiózł ze sobą liczne plansze edukacyjne, dzięki którym dzieci mogły oglądnąć różne rodziny zwierząt leśnych oraz drzew. Dzieci były zaciekawione, aktywne, zadawały liczne pytania dzięki temu poszerzyły swoją wiedze na tematy leśno- ekologiczne. Na pamiątkę spotkania dzieci otrzymały upominki. Dzieci także wręczyły leśniczemu laurkę z podziękowaniem. Bardzo dziękujemy za ciekawą pogadankę o tajemnicach lasu. (Zdjęcia w zakładce "Galeria").

 

Dzień Babci i Dziadka

Dzień 22.01.2018 r. upłynął w naszej szkole pod hasłem obchodów Dnia Babci i Dziadka. Dzieci z całej szkoły, a także przedszkola zaprosiły swoje babcie i dziadków na wyjątkową uroczystość, aby w szczególny sposób podziękować im za ich miłość, dobroć i cierpliwość. Dzieci przedszkolne oraz z klas młodszych z wielkim zaangażowaniem tańczyły, recytowały i śpiewały piosenki, natomiast starszaki wsytawiły piękne jasełka. Oprócz tego, wybrane dziewczynki zaprezentowały swoje umiejętności gry na keyboardzie. Zagrały oczywiście piękne kolędy. Dziadkowie otrzymali drobne upominki własnoręcznie wykonane przez swoje wnuki. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku.

Dziękujemy wszystkim gościom za obecność i życzymy życia najdłuższego, szczęścia i zdrowia dobrego! :) (Zdjęcia z wydarzenia w zakładce "Galeria").

"To, czego dzieci potrzebują w obfitości dostarczają dziadkowie. Dają bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwość, poczucie humoru, komfort, lekcje życia. Oraz, co najważniejsze, ciasteczka".
Rudolph Giuliani

 

 

Wizyta w Schronisku w Mielcu

W dniu 19 grudnia 2017 delegacja dzieci wybrała się do Schroniska zwierząt w Mielcu aby przekazać dary dla zierząt, które były zbierane przez wszystkie dzieci ze szkoły oraz ich rodziny. Tym gestem wszyscy chcieliśmy także zwierzętom dać coś na święta, nie tylko była to żywność ale także zabawki, ciepłe kocyki, miseczki, smycze, itp. Przekazane zostały także najlepsze życzenia Bożonarodzeniowe dla kierownictwa a także wszystkich pracowników schroniska. Cieszymy się ogromnie, że mogliśmy tam dziś być. Zachęcamy także wszystkich odwiedzających naszą stronę aby odwiedzili to miejsce a może dzięki temu któryś z pupili znajdzie nowy, ciepły i kochający dom. (Zdjęcia z wizyty znajdziecie Państwo w zakładce "Galeria").

 

Zelektryzowani- warsztaty

 

W dniu  1 grudnia 2017 roku odbyły się zajęcia w naszej szkole dotyczące doświadczeń chemicznych i fizycznych. Zajęcia „Zelektryzowani” prowadzone były przez młodych naukowców, którzy przyjechali do nas z Lublina. Uczniowie z zaangażowaniem uczestniczyli w doświadczeniach i różnorodnych pokazach. Na zakończenie warsztatów młodzi naukowcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

 

Warsztaty bursztynu

         Dnia 1 grudnia 2017r.uczniowie klas 0-3 wraz z wychowawcami pojechali do Pałacyku Oborskich na interaktywne warsztaty:" Bursztynowe opowieści".

         Na początku obejrzeliśmy prezentację, z której  dowiedzieliśmy się w jaki sposób powstaje bursztyn, poznaliśmy cały proces jego tworzenia. Następnie oglądaliśmy ekspozycję "Złoto Bałtyku" , która pokazywała bursztyn w różnych aspektach. Mogliśmy zobaczyć historię bursztynu, historię rzemiosła bursztynowego i bursztynowych szlaków handlowych, tradycje bursztynu w lecznictwie i bursztyn jako tworzywo artystyczne. Dziewczynki zachwyciła piękna biżuteria: pierścionki, broszki, kolie, kolczyki. Podziwialiśmy piękny pająk zwisający z sufitu, torebkę bursztynową oraz kamizelkę uszytą z drobnych bursztynków. Chłopców natomiast bardziej zainteresowała broń ozdobiona bursztynami oraz bursztynowe fajki i miniaturki instrumentów muzycznych. Poznaliśmy nowe słowo "Inkluzja". Dowiedzieliśmy się, że inkluzje zwierzęce to bursztyny w których uwięzione zostały małe zwierzątka. Widzieliśmy różne okazy bursztynów w których dopatrzyliśmy się różnych żyjątek: komary, skorpiona, jaszczurkę, pszczołę, mrówki.

        Po zwiedzeniu wystawy braliśmy udział w doświadczeniu, w którym sprawdzaliśmy jak zachowuje się bursztyn w wodzie słodkiej i słonej. A na koniec robiliśmy własną inkluzję zwierzęcą. Lepiliśmy z plasteliny własne stworzonka i zatapialiśmy w pojemniczkach. Takie "niby bursztyny" przywieźliśmy ze sobą do szkoły. Warsztaty bardzo nam się podobały i mamy nadzieję że jeszcze weźmiemy udział w podobnych.

 

 

Andrzejki

   28 listopada dzieci z klas I-III bawiły się na zabawie andrzejkowej. Na wstępie wszystkie dzieci zostały zaproszone do wspólnego wróżenia. Niektórzy dowiedzieli się, że pojadą w daleką podróż, inni że spotka ich szczęście, a jeszcze inni, że w najbliższym czasie czeka ich niespodzianka. Po wróżbach dzieci bawiły się przy muzyce. Wiele emocji i radości dostarczyła wszystkim „zabawa w przebieranki”. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że zabawa andrzejkowa była w tym roku bardzo udana.

Po południu andrzejkowe święto uczcili uczniowie klas IV-VII. Zabawa rozpoczęła się od konkursów oraz wróżb.  Następnie wszyscy doskonale bawili się przy muzyce. Wszyscy dobrze się bawili i już czekają z niecierpliwością na koleiną zabawę.

 

 

Dzień Pluszowego Misia

 

 

24 listopada przedszkolaczki, grupa 0 oraz uczniowie klas I - III uroczyście obchodzili Światowy Dzień Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim małym lub dużym przyjacielem - Misiem. Dzień pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy. Z tej okazji dzieci przgotowały również portrety swoich ulubionych przytulanek i bohaterów bajek. 

 

 

 

Konkurs na najpiękniejszą zakładkę do książki

  W ramach rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród uczniów p. Mirosława Cisińska nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i bibliotekarka zorganizowała w naszej szkole konkurs na najpiekniejszą zakładkę do książki. Czytając książki trzeba bowiem pamiętać aby ich nie niszczyć, nie zaginać rogów, ponieważ książka to nasz przyjaciel i ma służyć przez wiele lat wielu uczniom.

   Uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością i kreatywnością przy projektowaniu i wykonywaniu zakładek. Różnorodne techniki sprawiły że powstały prawdziwe dzieła sztuki. Mając takie zakładki nikt napewno nie pomyśli o niszczeniu książek. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątki  a zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez p. Mirosławę Cisińską i p. dyrektor szkoły. Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie serdecznie gratulujemy i życzymy miłych chwil z prawdziwym, niezawodnym  przyjacielem jakim jest książka.

 

 

99 rocznica odzyskania nie

podległości przez Polskę w Szkole Podstawowej
w Chrząstowie

        9 listopada uczniowie szkoły z Chrząstowa wzięli udział w obchodach 99 rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Akademię tę przygotowali uczniowie klasy VI i VII pod opieką ks. Sławomira Krzyżanowskiego i mgr Teresy Leś.

11 listopada 1918 roku  to data ważna w historii Europy. Wtedy to zakończyła się I wojna światowa.   Jest to jednak data szczególnie ważna dla nas, Polaków, gdyż nasza Ojczyzna odzyskała wówczas, po 123 latach niewoli, upragnioną niepodległość. To, o co walczyło niemal sześć pokoleń Polaków stało się rzeczywistością.  Po  powrocie do kraju Józefa Piłsudskiego, zwolnionego z więzienia w Magdeburgu, Rada Regencyjna postanowiła utworzyć  stanowisko Naczelnika  Państwa i przekazać władzę w niepodległym państwie polskim w  ręce Józefa Piłsudskiego.

Te ważne wydarzenia z historii naszego kraju przypomnieli całej społeczności szkolnej organizatorzy uroczystości. Uczniowie w montażu słowno-muzycznym mówili  nie tylko o historii, ale także o roli, jaką dziś  mamy do spełnienia my sami. Wypowiedziano tez wiele słów podkreślających miłość Polaków do ich kraju ojczystego, do Polski. 

 

 

 

Święto Pieczonego Ziemniaka

Po raz drugi w sobotę (16.09) mieszkańcy Chrząstowa oraz ich goście mogli bawić się na festynie z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka oraz smakować potrawy wykonane z najpopularniejszego warzywa kuchni polskiej.

- Impreza organizowana jest przez naszą szkołę, Radę Rodziców, ale przede wszystkim rodziców i uczniów, którzy wspólnie wykonali wszystkie potrawy jakie zagościły dzisiaj na naszych stołach. Bardzo serdecznie dziękuję im za zaangażowanie i serce włożone w organizację naszego święta. Dziękuję również sponsorom – Przedsiębiorcom z Chrząstowa, którzy wsparli finansowo naszą inicjatywę. Szczególne podziękowania należą się również panu Sołtysowi, który wspiera nas - powiedziała Monika Szczebak dyrektor Szkoły Podstawowej w Chrząstowie.

Poza kulinarnymi atrakcjami na zebranych czekały atrakcje przygotowane przez Agencje Eventową Alternatywa, która zmieniła szkolny plac w miasteczko z dzikiego zachodu. Młode kowbojki i kowboje wraz z rodzicami mieli okazje nauczyć się tradycyjnych tańców z dzikiego zachodu, zapoznać się z przedmiotami jakie towarzyszyły mieszkańcom tego terenu oraz  wykonać zdjęcia w specjalnie przygotowanych monidłach.

- Bardzo się cieszę, że mieszkańcy Chrząstowa tak ochoczo włączają się w takie inicjatywy. Aby takich aktywności mogło być jeszcze więcej pracujemy obecnie z panią dyrektor oraz panem sołtysem nad przystosowaniem niezagospodarowanego pomieszczenia po byłej bibliotece szkolnej. Obiekt miałby służyć wszystkim mieszkańcom Chrząstowa, którzy chcieliby z niego skorzystać. Dziękuję bardzo za zaproszenie na dzisiejszą uroczystość i możliwość spróbowania tych pysznych potraw. Jestem pełen uznania dla wszystkich gospodyń, które z nudnego warzywa jakim jest ziemniak stworzyły takie kulinarne cuda – powiedział na zakończenie Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec. 

 

 

Bezpiecznie na drodze - Spotkanie z policjantem

        12 września 2017 roku uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu z policjantką z Komisariatu  Policji w Mielcu  - st. asp. Joanną Sznajder.  

    Tematem pogadanki była „Bezpieczna droga do szkoły”. Funkcjonariuszka przypomniała zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego, rowerzysty oraz pasażera. Uczniowie zostali również uwrażliwieni na potrzebę bycia widocznym na drodze, czemu służyć mają elementy odblaskowe, które każde dziecko powinno posiadać. Policjantka poinformowała także uczniów, że nie należy ufać osobom, z którymi zawieramy znajomości poprzez Internet, należy być ostrożnym w kontaktowaniu się z innymi za pośrednictwem komunikatorów, nie należy przyjmować niczego od osób obcych. Uczniowie z ogromnym z dużym zainteresowaniem słuchali rad i wskazówek zaproszonego gościa.

 

 

 

Wycieczka szkolna do Skansenu

      Dla uczniów najmłodszych klas Szkoły Podstawowej w Chrząstowie zorganizowana została  wycieczka autokarowa do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Wizyta w skansenie była dla dzieci ciekawą lekcją historii i atrakcyjną formą spędzenia czasu. Piękna pogoda sprzyjała spacerowi między starymi chałupami, a opowieści przewodników bardzo zainteresowały wycieczkowiczów. Dzieci miały możliwość zobaczenia jak wyglądała dawniej wieś: wiejskie chałupy, stodoły, spichlerze, wiatraki, kuźnie, budynki użyteczności publicznej, czyli szkołę i kościół. Dowiedziały się, jak żyli ludzie na wsi ponad 100 lat temu. Mogły też porównać dzisiejsze urządzenia do tych sprzed lat. Zobaczyły drewniane zabawki: koniki na biegunach, taczki, wózki, ptaszki klepaki, kółka terkoczące, kołatki i wiele innych. Przedszkolaki wzbogaciły też swoje słownictwo o nowe pojęcia takie jak: skansen, muzeum, eksponat, klepisko, izba, itp. Wiedzą już jak ważne jest przechowywanie pamiątek dla zachowania tradycji rodzinnej i polskiej.

 

 

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2017/2018

 

    4 września rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Uczniowie z uśmiechem na twarzy przekroczyli próg szkoły. Jedni po raz pierwszy, a inni po raz siódmy.

    Każdy nowy rok szkolny, to dla ucznia wielka niewiadoma. Kogo spotka? Kto będzie go uczył? Jak wygląda jego klasa? Ten rok szkolny niósł ze sobą te wszystkie pytania. Bo jest to rok reformy oświatowej. Ze szkoły sześcioklasowej zmieniliśmy sie w szkołę ośmioklasową. Pozostali z nami uczniowie klasy VII. Mamy tez całodzienny oddział przedszkolny dla dzieci 2,5 - 4 letnich. Do grona pedagogicznego dołączyli nauczyciele: geografii, fizyki, chemii, wychowania dożycia w rodzinie, doradztwa metodycznego, matematyki, techniki, informatyki oraz j. niemieckiego. W czasie przerwy wakacyjnej powstały dwie nowe sale lekcyjne. Swoją lokalizację zmieniła biblioteka i izba regionalna, które przeniosły się do wyremontowanych pomieszczeń.. Udało się również przeznaczyć oddzielne pomieszczenia na zajęcia logopedyczne. To wszystko po to aby nauka w naszej szkole odbywała sie w przyjaznych warunkach z pożytkiem dla dzieci.

  Dzisiaj bardzo serdecznie powitaliśmy nie tylko nowych nauczycieli ale przede wszystkim nowych, najmłodszych uczniów oddziału przedszkolnego i klasy I.

   Pani dyrektor Monika Szczebak pasowała ich na uczniów Szkoły Podstawowej w Chrząstowie. Uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie. Obiecali być dobrymi uczniami, godnie reprezentować szkołę, być pociechą dla rodziców i nauczycieli. Na nowo przyjętych uczniów czekały drobne upominki ufundowane przez Radę Rodziców.

  Ten rok szkolny będzie pełen nowości, zmian, niespodzianek. Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy sukcesów, zadowolenia z przcy, a rodzicom, aby ich dzieci czuły się w szkole dobrze i osiągały najlepsze wyniki w nauce.

 

 

 

 

ROK SZKOLNY 2016/2017

 

Dzień Babci i Dziadka

      31 stycznia 2017 roku w Szkole Podstawowej w Chrząstowie odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przybyli na nią zaproszeni gości – kochane Babcie i Dziadkowie naszych uczniów. Obecny był również gość honorowy Wójt Gminy Mielec Pan Józef Piątek.

     Gości w imieniu społeczności szkolnej powitała pani mgr Małgorzata Chruściel, która złożyła zebranym serdeczne życzenia z okazji ich święta. W dalszej części spotkania Babcie i Dziadkowie obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczniów naszej szkoły oraz dzieci z Przedszkola „Zielony Raj”.

    Po montażu słowno – muzycznym poświęconym kochanym seniorom wszyscy zebrani obejrzeli jasełka w wykonaniu uczniów klas IV – VI. Po części artystycznej życzenia Babciom i Dziadkom złożył Wójt Gminy Mielec Pan Józef Piątek.

   Babcie i Dziadkowie otrzymali od swych pociech drobne samodzielnie wykonane upominki. Na przybyłych gości czekał również słodki poczęstunek przygotowany przez nasze Mamy.

   Dyrekcja i Grono Pedagogiczne serdecznie dziękują rodzicom za pomoc okazaną przy organizacji uroczystości.

Do zobaczenia za rok. 

zdjęcia z uroczystości do obejrzenia w Albumie

 

SPOTKANIE BOŻONARODZENIOWO - NOWOROCZNE

     4 stycznia 2017 r. w Szkole Podstawowej w Chrząstowie odbyło się spotkanie bożonarodzeniowo - noworoczne.

      Przybyli na nie: Pan Wójt Gminy Mielec Józef Piątek, przewodniczący Rady Gminy - Pan Jan Kołodziej, emerytowani nauczyciele naszej szkoły, rodzice i dziadkowie uczniów, uczniowie i nauczyciele.

        Spotkanie to uświetnił swym występem Zespół Wokalno - Instrumentalny z Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu oraz kwartet klarnetowy z tejże szkoły. W zespole klarnetowym wystąpiła absolwentka naszej szkoły Bernadetta Gałda.

     Swój program przygotowali również uczniowie naszej Szkoły, którzy zaprezentowali przybyłym gościom przygotowane na tę okazję jasełka.

     Wszyscy zebrani zasiedli przy suto zastawionych stołach. Tradycyjne potrawy świąteczne oraz wspaniałe wypieki przygotowali nasi niezastąpieni rodzice, którzy zawsze chętnie biorą udział w działaniach środowiskowych szkoły.

     Dyrekcja i Grono Pedagogiczne serdecznie dziękują wszystkim za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy

 

Kiermasz świateczny

     Już po raz drugi w Szkole Podstawowej w Chrząstowie w okresie przedświątecznym organizowany jest Kiermasz Bożonarodzeniowy. 

     W jego organizację angażują się uczniowie, rodzice i nauczyciele. Dzieci samodzielnie lub z pomocą rodziców wykonują ozdoby choinkowe, bombki, aniołki, kartki świąteczne, dekoracje, choinki i inne cudeńka. Na kiermasz licznie przybyli rodzice, dziadkowie, rodziny uczniów a także mieszkańcy Chrząstowa.Wszystkie wykonane dekoracje przeznaczono do sprzedaży. Ze sprzedanych ozdób świątecznych uczniowie uzbierali 1200,00 zł. Dochód ze sprzedaży został przeznaczony na organizację wycieczki szkolnej dla uczniów Szkoły Podstawowej w Chrząstowie.

     Wszystkim darczyńcom i tym którzy pomogli w organizacji kiermaszu serdecznie dziękujemy.

 

Mikołajki środowiskowe

 

      6 grudnia to co roku szczególny dzień dla wszystkich dzieci, które z wypiekami na twarzy czekają na przybycie niecodziennego gościa – Świętego Mikołaja.

    W tym roku Mikołaj przybył do naszej szkoły już 5 grudnia. Ale nasze dzieci były na niego przygotowane. Powitały go wierszami i piosenkami. Miały dla niego również prezent, ponieważ 6 grudnia to Jego imieniny.

    Mikołaj przyjechał z workami i pudłami pełnymi prezentów. Były prezenty dla każdego – uczniów naszej szkoły, dzieci z przedszkola „Zielony Raj”, a także dla nauczycieli i pracowników szkoły. Wspólna zabawa z Mikołajem trwała cały wieczór, a na pożegnanie dzieci odśpiewały Mikołajowi Sto lat i zaprosiły go do naszej szkoły za rok. Już czekamy!

 

 

Akcja „Podaruj książkę bibliotece”

         W październiku 2016 r. w naszej szkole przeprowadzona została akcja „Podaruj książkę bibliotece”, której celem było wzbogacenie księgozbioru o ciekawe pozycje książkowe.  Można było przekazać lektury, literaturę piękną oraz popularnonaukową. Książki powinny być w dobrym stanie, wydane po 2000 roku, a zgodę na podarowanie powinni wyrazić rodzice.

Nasza biblioteka wzbogaciła się o wiele ciekawych pozycji książkowych. Zebraliśmy łącznie 182 egzemplarze a w samym październiku do naszej biblioteki trafiło 75 książek. Najmłodsi czytelnicy bardzo ucieszyli się z pięknych, nowych bajek.

Do grona darczyńców należą:

 

Daniel Kramarz

Ola Lis

Oliwia Woszczyna

Gabrysia Pyź

Wiktoria Szot

Klaudia Woszczyna

Maciek Markowski

Bartek Pietras

Emilka Małek

Martyna Szot

Franek Gagat

Kacper Kapinos

Ola Schab

pani Monika Szczebak

pani Mirosława Cisińska

pan Czesław Rutkowski

 

Wszystkim ofiarodawcom serdecznie DZIĘKUJEMY!

 

Zapraszamy do współpracy z naszą biblioteką.

 

       Pamiętaj – książka czytana żyje dłużej.

 

 

 

 

Paryż w piątek 13-tego

 

          18 listopada w Szkole Podstawowej w Chrząstowie odbył się wieczór autorski pani Joanny Duszkiewicz autorki książki "Paryż w piatek 13-tego". Pani Joanna jest mieszkanką Chrząstowa, mamą Daniela ucznia naszej szkoły oraz Tymona uczęszczającego do przedszkola "Zielony Raj" w Chrząstowie. Ponadto jest blogerką, a ostatnio również autorką książki.

           W swojej książce pani Joanna przedstawiła losy francuskiej rodziny osadzone na tle wydarzeń w Paryżu w listopadze 2015r.

        Podczas wieczorku pani Joanna opowiadała o swoim pomyśle na książkę, skąd czerpała inspirację, jak wyglądała droga od pomysłu do finalnego produktu. Odpowiadała również na liczne pytania przybyłych osób. Wieczór autorski urozmaiciły występy młodzieży z Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu. Zespół muzyczny w składzie: Kornelia Czechura - pierwsze skrzypce, Klaudia Niziołek - drugie skrzypce, Emilia Łachut - altówka, Aleksandra Brzezińska - pianino i Konrad Sosiński - kontrabas wykonał arię na strunie "g" Jana Sebastiana Bacha, a Wiktoria Mikołajczyk. wykonała dwa utwory: "Białe róże" oraz piosenkę z filmu "Miasto 44". Klimat wieczoru dopełniały zdjęcia i prezentacja multimedialna przedstawiające Paryż przed i po zamachach oraz w dniu zamachów.

         Na wieczór autorski licznie przybyli zaproszeni goście: pan Józef Piątek - wójt Gminy Mielec z żoną, pan Jan Kołodziej - przewodniczący Rady Gminy Mielec, pani Zofia Paterak radna Gminy Mielec, pani Dorota Kieraś - Jędrychowska dyrektor SOKS w Chorzelowie, pan Tadeusz Tacik - sołtys Chrząstowa, pani Zofia Załucka - sołtys Złotnik oraz bibliotekarka Biblioteki w Złotnikach, mieszkańcy Chrząstowa, uczniowie, rodzice, nauczyciele naszej szkoły a także najbliższa rodzina pani Joanny.

         Podczas wieczorku można było również porozmawiać z autorką, zakupić egzemplarz książki oraz otrzymać dedykację. Na przybyłych gości czekała również dodatkowa atrakcja. Każdy mógł wziąć udział w konkursie którego nagrodą był egzemplarz książki z dedykacją od autorki. Szczęśliwym zwyciężcą i posiadaczem własnej książki okazał się pan Tadeusz Tacik sołtys Chrząstowa. Serdecznie gratulujemy.

          Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Chrząstowie składa podziękowania wszystkim przybyłym na wieczór autorski, a szczególnie pani Joannie Duszkiewicz, bo bez niej to spotkanie nia miało by sensu.

 

 

 

 

Narodowe Święto Niepodległości

            Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości. Także i w naszej szkole 10 listopada 2016r. odbyła sięz tej okazji akademia. W uroczystym apelu, który rozpoczął się od odśpiewania hymnu narodowego, wzięli udział uczniowie klas O - VI. 

      Uczniowie klasy V i VI przedstawili program artystyczny, w którym informacje o historii Polski przeplatały się z wierszami i pieśniami patriotycznymi.

       Rys historyczny przybliżył uc zniom okoliczności utraty niepodległości, wydarzeń z okresu zaborów, a następnie odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku. Barwy narodowe, godło, hymn oraz własnoręcznie wykonane kotyliony w barwach narodowych podkreśliły patriotyczny charakter apelu.

       Celem uroczystości było wzbogacenie wiedzy uczniów, kształtowanie szacunku dla historii minionych pokoleń, uświadomienie małym Polakom roli wartości w życiu narodu  oraz uświadomienie młodemu pokoleniu, że Święto Narodowe i praca codzienna jest sprawą wszystkich. Obowiązkiem rodziny i szkoły jest pielęgnowanie tradycji narodowych, co czynimy, na co dzień i od święta

"Warto się czasem zasłuchać
w wiatru granie, szum gałęzi,
listopadów przemijanie..."

 

Akademia została przygotowana przez mgr Justynę Wnuk – nauczyciela języka polskiego i historii.

 

 

Śniadanie daje moc

              8 listopada uczniowie klas I - VI Szkoły Podstawowej w Chrząstowie po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskiej akcji  promującej zdrowe odżywianie "Śniadanie Daje Moc".Celem akcji jest promowanie wśród uczniów, nauczycieli i rodziców zasad zdrowego, racjonalnego odżywiania. śniadanie to najważniejszy posiłek dla dziecka. To z niego dziecko czerpie energie na cały poranek. 

                Zdrowe to nie znaczy nudne. Tak też było na naszych stołach. Wśród przygotowanych zestawów śniadaniowych znalazły się kanapki z dużą zawartością warzyw, kolorowe, uśmiechające się smoki, pieski, motylki wołające zjedz mnie.

 

Dzień Edukacji Narodowej

                14 października – ta data jest ważna zarówno dla dużych jak i małych. Wtedy właśnie każdy uczeń i nauczyciel obchodzą wspólnie Dzień Edukacji Narodowej zwany również Dniem Nauczyciela. Jak zawsze uczniowie klas IV – VI przygotowali z tej okazji zabawny program artystyczny, w którym przedstawili scenki z życia szkoły zarówno w czasie lekcji jak i przerw. Były również wiersze i piosenki dotyczące nauczycieli. Każdy nauczyciel otrzymał życzenia i kwiaty jako dowód wdzięczności za trud wkładany w naukę i wychowanie młodzieży.

Również pani dyrektor miała nagrody dla najlepszych nauczycieli. Nagrody otrzymały pani Małgorzata Chruściel  nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, wychowawca i logopeda, pani Alicja Wójtowicz wychowawca klas IV – VI, nauczyciel matematyki, techniki i informatyki oraz opiekun samorządu uczniowskiego oraz pani Dorota Łabaj nauczyciel j. angielskiego i przyrody. Nagrody otrzymały również pani Elżbieta Trela – pracownik obsługi oraz pani Agnieszka Płatek – sekretarka. Pani dyrektor przyznała że na nagrody zasługują wszyscy nauczyciele pracujący w naszej szkole za zaangażowanie, pasję i poświęcenie z jakim każdego dnia wypełniają swoje obowiązki oraz prowadzą działania wybiegające poza przydzielone im zadania.

                Na uroczystą akademię przybyli licznie zaproszeni goście: sołtys Chrząstowa pan Tadeusz Tacik oraz emerytowani nauczyciele naszej szkoły pani Danuta Saczawa – Borowiec, pani Sabina Kiełb oraz pan Stanisław Markowski, a także rodzice. Z powodu ważnych spraw zawodowych na uroczystość nie mógł przybyć pan Józef Piątek wójt gminy Mielec oraz radny pan Ryszard Kordyś.

                 Miłym akcentem był również słodki poczęstunek przygotowanych przez rodziców. Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości bardzo dziękujemy.

 

Żywa lekcja historii

               W ramach cyklicznych już żywych lekcji w naszej szkole odbyła się żywa lekcja historii. Do Szkoły Podstawowej w Chrząstowie przybyła grupa Artystyczna Rekonstrukto z pokazem dla uczniów „Rzymskie imperium i tradycje antyku”. Podczas spotkania artyści przybliżyli uczniom czasy starożytnego Rzymu, jego podboje i upadki. Opisali ekwipunek i uzbrojenie w jakim walczyli legioniści w I w. n. e. pokazali również walki gladiatorów, techniki posługiwania się bronią.                          

              Uczniowie z zainteresowaniem przyglądali się pokazom walk rycerskich a także mieli możliwość przymierzenia zbroi i obejrzenia rekwizytów z bliska. Była to niecodzienna lekcja historii zarówno dla starszych jak i młodszych uczniów naszej szkoły.

 

 

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

            Dnia 30 września Szkoła Podstawowa w Chrząstowie po raz kolejny wzięła udział w Akcji Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. O tytuł mistrza tabliczki mnożenia ubiegli się uczniowie z klas IV – VI naszej szkoły. Celem akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania – uczenie się tabliczki mnożenia.

                                                                                 

             Tego dnia na uczniów klas IV - VI czekało wiele ciekawych atrakcji. Uczniowie zmagali się z zadaniami matematycznymi sprawdzającymi ich poziom opanowania i znajomości tabliczki mnożenia. Bawili się w rozmaite gry matematyczne: domino, memo, rebusy, kwadraty magiczne i wiele innych. 

            Każdy mógł korzystać z reguł sprytnego mnożenia, a kto nie znał tej metody mógł się tego nauczyć. Także każdy starał się zostać Mistrzem Tabliczki Mnożenia. Najlepsi uczniowie klas IV - VI otrzymali Certyfikaty potwierdzające ich wiedzę i umiejętności posługiwania się tabliczką mnożenia. Z tej też okazji uczniowie przygotowali plakaty promujące Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Plakaty można podziwiać na korytarzu szkolnym. 

                                                                        

                Koronowanym mistrzem tabliczki mnożenia w tym roku szkolnym została uczennica klasy VI Izabela Miodunka, wice mistrzem został Jakub Kłoda z klasy VI, a trzecie miejsce zajął również uczeń klasy VI Jakub Schab.

 

                                                                        

 

Wszystkim uczestnikom i zwycięzcą gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Święto pieczonego ziemniaka w Szkole Podstawowej w Chrząstowie

 

            W sobotę 17 września przy pięknej, słonecznej pogodzie odbył się festyn rodzinny „Święto pieczonego ziemniaka”, którego organizatorem byli pracownicy szkoły oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Chrząstowie.    

            W uroczystości wzięli udział nie tylko uczniowie i ich rodzice, ale także inni mieszkańcy wsi oraz goście spoza miejscowości. Wśród zaproszonych gości, na naszą uroczystość przybył Wójt Gminy Mielec  - pan Józef Piątek oraz sołtys wsi – pan Tadeusz Tacik.          

           Obchody „Święta pieczonego ziemniaka” rozpoczęła dyrektor szkoły mgr Monika Szczebak, która przywitała gości i ogłosiła pierwszy konkurs. Był to zmagania kulinarne, w których wzięły udział wszystkie klasy szkoły, wraz z klasą „0” i przedszkolem „Zielony Raj”. W tej konkurencji ogromną pomysłowością i dużymi zdolnościami kulinarnymi wykazali się przede wszystkim rodzice uczniów, przygotowując na klasowe stoły wspaniałe potrawy z ziemniaków. Były one nie tylko smaczne, ale również pięknie wyglądały. Ponieważ jednak do udanej imprezy potrzeba jeszcze czegoś więcej, niż tylko jedzenia, organizatorzy przygotowali wiele konkurencji dla dzieci i dorosłych. Wszystkie cieszyły sie ogromnym powodzeniem.

           Dzieci brały udział między innymi w: sadzeniu ziemniaczków, wykopkach,  skokach w workach i innych. W zabawach tych  dzielnie spisywali się rodzice, którzy współzawodniczyli ze swoimi pociechami. Po zakończeniu zmagań sportowych odbyło się losowanie nagród wśród ich uczestników. Praktycznie każde dziecko otrzymało jakiś drobiazg.        

            Dzieci mogły również skorzystać ze sprzętu sportowego oraz klocków piankowych .
W trakcie „Święta pieczonego ziemniaka” nie mogło zabraknąć jego głównego bohatera – pieczonego ziemniaczka. Wszyscy uczestnicy mogli go skosztować dzięki zaangażowaniu tatusiów dzielnie pilnujących pieczenia kartofelków. 

           Imprezie towarzyszyła wystawa konkursowych prac uczniów: stworzonek wykonanych
z darów jesiennych oraz prac plastycznych na szkle. Zabawa była pyszna i zakończyła się wspólnym biesiadowaniem przy suto zastawionych, potrawami ziemniaczanymi,  stołach, pieczonych ziemniakach i kiełbaskach z ogniska.

          Organizatorzy serdecznie dziękują Rodzicom  za zaangażowanie w przygotowanie naszej uroczystości oraz za pomysłowość i wsparcie naszych działań.

         Dziękujemy wszystkim uczestnikom festynu. 

 


Więcej zdjęć w albumie  


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

    1 września 2016 roku wszyscy uczniowie z uśmiechem na twarzach wrócili do szkoły po wakacyjnej przerwie. Wszystkich uczniów i rodziców powitała pani dyrektor, która przedstawiła uczniom ich wychowawców. 

     Wychowawczynią klasy 0 będzie pani mgr Ewa Pałasz, klasy I pani mgr Teresa Leś, klasy II pani mgr Mirosława Cisińska oraz klasy III pani mgr Małgorzata Chruściel. Wychowawczynią klasy IV, V i VI będzia pani mgr Alicja Wójtowicz. 

       Rozpoczęcie nauki w szkole to dla najmłodszych uczniów bardzo trudny okres. Dlatego aby od pierwszego dnia mogli się poczuć jak ich starsi koledzy pani dyrektor przyjęła ich do braci uczniowskiej i pasowała ich na uczniów Szkoły Podstawowej w Chrząstowie.

 

        "Będę starał się być dobrym i uczciwym" – to fragment tekstu ślubowania, które złożyli uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Chrząstowie.


     Po ślubowaniu odbył się ceremoniał pasowania dzieci wielkim ołówkiem. Tego aktu dokonała dyrektor Monika Szczebak.

     Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz mnóstwo prezentów: przybory szkolne od Rady Rodziców, Pierwszaki były zachwycone niespodziankami.

     Tekst ślubowania złożyło 5 uczniów: Aleksandra Schab, Sara Stelmuk, Kornelia Mrozik, Karolina Rutkowska i Mateusz Durda

 

ROK SZKOLNY 2016/2017

 

Festyn Rodzinny w Chrząstowie

            18 czerwca 2016 roku w Szkole Podstawowej w Chrząstowie odbył się festyn rodzinny, stanowiący okazję do wspólnego świętowania Dnia Dziecka, Dnia Matki i Dnia Ojca.
Z tej okazji najmłodsi uczniowie naszej szkoły przygotowali piękny program artystyczny i drobne upominki dla swoich rodziców.

 


           

Licznie zgromadzeni rodzice, uczniowie, mieszkańcy wsi oraz goście z innych miejscowości, oprócz wysłuchania programu artystycznego w wykonaniu dzieci, mogli także uczestniczyć w innych, przygotowanych z tej okazji, atrakcjach.
Po udanym występie dzieci estradę zajął ksiądz-katecheta, który wystąpił ze swoim recitalem.

 


       

     Następnie plac działań objęła Ochotnicza Straż Pożarna z Chrząstowa. Dzięki uprzejmości strażaków wszyscy mogli obejrzeć strażacki wóz bojowy oraz poznać zasady jego działania. Najmłodsi bardzo się ucieszyli z możliwości uruchomienia pompy strażackiej i próby „gaszenia” drzew otaczających plac szkolny.


         

   Dalszą część festynu poprowadzili przedstawiciele Agencji Eventowej „Alternatywa”, specjalizującej się w organizacji imprez plenerowych. Ich działania wywołały na buziach najmłodszych radosny i szczery uśmiech, a wśród rodziców i opiekunów podziw i uznanie, dla umiejętności wciągnięcia wszystkich, bez względu na wiek, do wspólnej zabawy.
            Pod wodzą kapitana Grega i jego załogi uczestnicy zabawy wyruszyli na morska wyprawę. Wspólnie poszukiwaliśmy zaginionych fragmentów mapy, odbył się również sprawdzian pirackich umiejętności, a w efekcie nastąpiło odnalezienie ukrytego skarbu, z którego każde dziecko mogło wylosować dla siebie drobny upominek.
            Piraci zaprosili również wszystkich zgromadzonych do odbycia taneczno-muzycznej podróży dookoła świata. Chętnie w niej uczestniczyły nie tylko dzieci, ale także liczni dorośli.


 

W tej tanecznej wyprawie można było odbyć podróż po różnych zakątkach świata i zgłębić wiedzę o kulturze  innych narodów.
            Program „Tańczy duży, tańczy mały” okazał się doskonałą animacją rodzinną, która połączyła w sobie to, co lubimy najbardziej, czyli muzyczne zagadki, wesołą muzykę i dużo tańca. Mamy, w trakcie trwania wspólnej zabawy, mogły skorzystać z darmowego pirackiego salonu fryzjerskiego, z którego wychodziły ze wspaniałymi fryzurami, godnymi każdego prawdziwego pirata.
            W trakcie festynu można było także wziąć udział w bezpłatnym malowaniu twarzy, licytacji pakietów rodzinnych za pirackie pieniądze zgromadzone wcześniej w trakcie rozgrywania licznych konkurencji oraz obejrzeć pokaz baniek mydlanych.
          Na wszystkich uczestników festynu czekał również poczęstunek: pyszne lody, kiełbaski  z ogniska, napoje, kawa i herbata.
               Imprezę te można uznać za udaną. Z całą pewnością będziemy o niej długo pamiętać.

          Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom i ludziom dobrego serca za pomoc w zorganizowaniu festynu oraz za przekazanie upominków i lodów dla uczniów naszej szkoły.

Więcej zdjęć z festynu w zakładce Album


 

           Wycieczka do Miejskiej Biblioteki i pizzerni

            13 czerwca uczniowie klas 0 -3 wraz z wychowawczyniami  wybrały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu. Na miejscu przywitała nas miła pani bibliotekarka, która wprowadziła nas do zupełnie pustych sal, bo biblioteka była jeszcze zamknięta dla pozostałych czytelników.  Wytłumaczyła podział biblioteki na sektory związane z wiekiem czytelników i zainteresowaniami oraz procedurę wypożyczania książek. Pokazywała ciekawe książki, o tematyce która nas interesowała. Oglądaliśmy książki o psach i kotach o roślinach, o księżniczkach, o przygodach detektywów i wiele innych. Każdy znalazł coś dla siebie. Pani bibliotekarka przeczytała nam fragment książki, którą napisała podróżniczka Martyna Wojciechowska o naszym rówieśniku, który mieszka w Afryce. Bardzo nas ta książka zaciekawiła i mamy nadzieję, że kiedyś przeczytamy ją w całości.

          Ponieważ odwiedziliśmy bibliotekę w czasie trwania Euro 2016, pani bibliotekarka pokazała nam wystawę i  opowiedziała nam o książkach, które opisują naszych znanych piłkarzy.

              Pierwsza wizyta w publicznej bibliotece bardzo nam się podobała. Na pewno wrócimy do niej z rodzicami, aby wypożyczyć ciekawe książki. Na koniec spotkania otrzymaliśmy zakładki do książek, kalendarzyki oraz cukierki.

             Następnie udaliśmy się do pizzerni  Da Grasso, gdzie  mogliśmy „podglądać” pizzę od zaplecza. Poznaliśmy tajniki wyrabiania ciasta, mieliśmy możliwość obserwowania pracy kucharza. Po lekcji teoretycznej był czas na stworzenie własnej pizzy. Wałkowaliśmy swoje ciasto, wybieraliśmy  ulubione dodatki tworząc własne kompozycje smakowe, po czym przyszedł czas na wspólną konsumpcję. Niezjedzone kawałki zostały starannie zapakowane w pudełka, opatrzone imieniem każdego dziecka. Dzięki temu i mieliśmy możliwość zabrania jej ze sobą i podzielenia się ze swoimi bliskimi. Za zaangażowanie i aktywny udział w warsztatach kulinarnych otrzymaliśmy dyplomy.

            W drodze powrotnej "zahaczyliśmy" jeszcze o lodziarnię, gdzie wypróbowaliśmy lody włoskie "kręciołki" i gałkowe. Najedzeni i zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

 

Gminny Konkurs Literacki

          8 czerwca, w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Literacki sprawdzający znajomość wybranych lektur. Wzięło w nim udział 20 uczniów z 7 szkół naszej gminy.
          Uczestnicy konkursu zmierzyli się z 38 zadaniami dotyczącymi „Akademii pana Kleksa”’, „Sposobu na Alcybiadesa” oraz  „Szatana z siódmej klasy”. Poziom uczestników zmagań konkursowych był wysoki i wyrównany. Po sprawdzeniu prac komisja wyłoniła zwycięzców. I miejsce zajęła
I miejsce zajęła Wiktoria Wałek oraz Elżbieta Szostek ze Szkoły Podstawowej w Książnicach, II miejsce należało do Amelii Sowy również ze Szkoły Podstawowej w Książnicach, III miejsce przypadło w udziale naszej uczennicy Izabeli Miodunce z klasy V oraz Kindze Kwaśniewskiej ze Szkoły Podstawowej w Woli Mieleckiej. Komisja przyznała również 5 wyróżnień.
             Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe.
Serdecznie dziękujemy nauczycielom, którzy przygotowali swoich podopiecznych do konkursu oraz Dyrekcjom szkół za umożliwienie dzieciom udziału w nim. Konkurs przygotowała pani mgr Justyna Wnuk.

                 

Gminny Konkurs Matematyczny klas V

          7 czerwca odbył się w Zespole Szkół w Woli Mieleckiej konkurs matematyczny klas piątych. Miło nam poinformować, że trzecie miejsce zdobył uczeń naszej szkoły Jakub Kłoda, natomiast Jakub Schab otrzymał wyróżnienie. Gratulujemy sukcesów!

Dzień Dziecka

                Dnia 1 czerwca jak wszędzie, tak i w naszej szkole swoje święto obchodzili wszyscy uczniowie. Bo to właśnie 1 czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka.

                Z tek okazji w naszej szkole odbyły się gry i zabawy sportowe na świeżym powietrzu, w których brali udział wszyscy uczniowie klas I – VI.  Każdy uczeń otrzymał słodki poczęstunek w postaci lodów ufundowanych przez panią Małgorzatę Gagat – przewodnicząca Rady Rodziców. Za ten słodki gest bardzo serdecznie dziękujemy.

                Na kolejne atrakcje związane z Dniem Dziecka uczniowie czekają już z niecierpliwością, bowiem wiedzą, że 18.06 (sobota) odbędzie się Szkolny Festyn Rodzinny z okazji połączonych świąt: Dnia Matki, Dnia Ojca i Dnia Dziecka.

                Będzie to popołudnie pełne atrakcji. Każdy znajdzie coś miłego dla siebie. Wierzymy, że razem spędzimy bardzo miło sobotnie popołudnie.

    

Turniej "W krainie baśni"

              Dnia 27.04 w naszej szkole  odbył się turniej literacki pt. "W krainie baśni". Było to podsumowanie projektu edukacyjnego prowadzonego w ramach akcji "Książka naszych marzeń". Uczniowie klas 0-3 wykazali się prawdziwą znajomością bajek i baśni. Odgadywali zagadki, rozpoznawali postacie na podstawie rekwizytów, rozwiązywali różne łamigłówki dotyczące baśni. Odbył się również konkurs układania puzzli  na czas." Puzzlowa" konkurencja tak się podobała, że drużyny dodatkowo  ułożyły dodatkowe układanki. Na koniec każdy uczeń wylosował kolorowankę, którą należało jak najpiękniej pomalować. Wystawę najpiękniejszych "bajkowych" prac można podziwiać na korytarzu szkolnym. Zwycięską drużyną w turnieju została klasa "0", a prawdziwą "znawczynią" baśni okazała się Ola Schab.

 12 maj 2016 - wycieczka do Rzeszowa

            Na ten dzień uczniowie naszej szkoły czekali z wielką niecierpliwością.

            Zgodnie z planem o umówionej godzinie wyruszyliśmy autokarem do stolicy naszego województwa. Pierwszym punktem programu była wizyta w teatrze Maska" . Obejrzeliśmy  spektakl teatralny pt.”Księga dżungli”. Przedstawienie w atrakcyjny sposób łączyło żywy plan aktorski z animacją lalek. Po raz pierwszy  mieliśmy możliwość oglądania i przeżywania spektaklu w profesjonalnym teatrze. Przedstawienie teatralne bardzo podobało się widowni chociaż były momenty w których najmłodsi widzowie słysząc "dzikie" ryki tygrysa  zaciskali ze strachu oczy i piąstki.

            Następnie wszyscy udali się do centrum Millenium Hall, gdzie zorganizowano największą w Polsce wystawę budowli z klocków LEGO. Odwiedzającym zaprezentowana została kraina EREBOR, czyli jedno z głównych miejsc akcji Hobbita i Władcy Pierścieni. W strefie Fun Park czekały na nas m.in. zjeżdżalnie samochodowe, strefa zabaw klockami, miejsce gier na Play Station, a także kino edukacyjne ukazujące świat nauki i wiedzy przez pryzmat klocków LEGO. Wystawa liczy ponad 100 makiet i 100 eksponatów, więc każdy znalazł coś dla siebie. Dziewczynki zachwycały się domkami, lalkami i karuzelami, a chłopcy różnymi pojazdami militarnymi, rolniczymi, robotami.  Była też postura najwyższego człowieka na świecie licząca aż 272 cm wysokości i postać Roberta Lewandowskiego z którym chłopcy, a szczególnie miłośnicy piłki nożnej robili sobie zdjęcia. Podziwialiśmy  rekonstrukcję Boeinga 747, na który zużyto ponad milion klocków. To  największy samolot z LEGO na całym świecie. Byliśmy pod wielkim wrażeniem i nie mogliśmy się nadziwić ,że takie" cuda" można zbudować z plastikowych klocków. Nie oparliśmy się pokusie i wychodząc z wystawy zahaczyliśmy o sklep ,gdzie kupiliśmy kilka zestawów klocków LEGO.

           Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej pod opieką przewodnika, który w  interesujący sposób przekazał fragment historii „ukryty pod ziemią”. Dowiedzieliśmy się, że sieć podziemnych korytarzy, budowana latami przez mieszkańców Rzeszowa, służyła im jako sklepy, magazyny, zakłady produkcyjne, a także jako schronienie. Trasa kryje w sobie liczne atrakcje i tajemnice. Chodząc piwnicami oglądaliśmy ukryte przejścia, kilkusetletnie cegły „palcówki”, repliki zbroi rycerskich, broni białej i palnej, wystawę ceramiki użytkowej i ceramicznych zabawek ,wreszcie herby miasta Rzeszowa.

             Nie byłoby prawdziwej wycieczki bez pamiątek, więc jak zwyczaj każe był również czas i na pamiątki i na pyszne lody. W międzyczasie można było podziwiać pięknie odrestaurowane kamieniczki rzeszowskiego Rynku.

Wyjazd do Rzeszowa wzbudził wiele pozytywnych emocji w dzieciach o czym świadczyły uśmiechy i komentarze w drodze powrotnej do domu. Z niecierpliwością czekamy na następną wycieczkę.

 


 

Dzień kobiet

W Dzień Ósmego Marca wszyscy odpowiedź mają jedną:
My wiemy doskonale, że po to są kobiety,
By mogły od nas mężczyzn przyjmować bukiety.

Dla Was dziś piękne Panie kwiaty i uśmiechy,

I pierwszy promień bliskiej wiosny,

Dzień bez kłopotów i bez troski.

Życzymy Wam dużo radości.

 

Z takimi słowami chłopcy z Samorządu Uczniowskiego zwrócili się do pań nauczycielek w Dniu Ich święta. Każda dziewczynka i pani otrzymały cukierki.
 

ZABAWA CHIONKOWA

         Jest taki jeden dzień w roku, kiedy w murach naszej szkoły rozbrzmiewa taneczna muzyka. To właśnie wtedy do naszej szkoły przybywają uczniowie zaczarowani w piękne księżniczki, dzielnych rycerzy, nieustraszonych superbohaterowie, bohaterów Gwiezdnych Wojen. Są wśród nich także pieski, kotki, misie a nawet biedronki i motylki! Co więcej, wszyscy radośnie pląsają w rytm muzyki i chętnie biorą udział w przygotowanych zabawach i konkursach!

          Tak też było w czwartek 4.02.2016r., a pojawienie się baśniowych postaci to bez wątpienia znak, że czas rozpocząć zabawę karnawałową. Radości, uśmiechów i świetnej zabawy nie było końca. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Chrzastowie i Niepublicznego Przedszkola "Zielony Raj" bawiły się znakomicie dzieki profesjonalnej DJ Marii. Wszystkie dzieci otrzymały również soczki i pączki - przeciez to Tłusty czwartek.

            Szkoda, że na następne karnawałowe podrygi trzeba czekać aż rok...

zdjęcia z zabawy do obejrzenia w zakładce album

 

PRZEGLĄD SZKOLNYCH TEATRÓW JASEŁKOWYCH

         26 stycznia 2016r. w Samorządowym Ośrodku Kultury i Sportu Gminy Mielec w Chorzelowie odbył się XIII Gminny Przegląd Szklonych Teatrów Jasełkowych „Idźmy przywitać Pana…”. Tegoroczny przegląd, podobnie jak w latach ubiegłych zorganizowany został na zasadzie spotkania i zaprezentowania widowisk jasełkowych w dowolnej formie, o dowolnej tematyce, z dowolnego okresu literatury.

         W XIII edycji Przeglądu udział wzięło sześć szkolnych teatrów jasełkowych: uczniowie Zespołu Szkół w Trześni, Szkoły Podstawowej w Książnicach, Szkoły Podstawowej w Rzędzianowicach, Szkoły Podstawowej w Chrząstowie i dwa teatry jasełkowe z Zespołu Szkół w Chorzelowie – uczniowie klas III i uczniowie klasy V i VI. Powołana przez organizatora komisja artystyczna w składzie: Jadwiga Klaus –instruktor Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu oraz Agnieszka Adamczyk – instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Borowej, zwracała uwagę na oryginalność pomysłów reżyserskich, stronę muzyczną widowiska, scenografię   oraz przekazała swoje ewentualne uwagi pomocne w kolejnych przygotowaniach widowisk jasełkowych.

           Wszystkie występujące grupy otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody indywidualne wręczane przez Wójta Gminy Mielec Józefa Piątka oraz dyrektor Ośrodka Kultury w Chorzelowie Dorotę Kieraś – Jędrychowską.

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA             

      W dniu 23. I. 2016 r. w Szkole Podstawowej w Chrząstowie dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Zielony Raj” oraz  uczniowie z klas 0 - III wraz z paniami wychowawczyniami zorganizowały spotkanie z babciami i dziadziusiami z okazji ich święta. Na co dzień nie okazujemy naszym Babciom i Dziadkom jak bardzo ich kochamy oraz jak są dla nas ważni. Ale bardzo często jest tak, że to na Ich barkach spoczywa dom. Bardzo często to Oni przejmują  wychowanie i opiekę nad dziećmi. Na szczęście jest dzień, w którym to właśnie Oni są najważniejsi. Chcąc podziękować Im za dobre serce oraz za to co dla nas robią, dzieci pod kierunkiem nauczycielek przedstawiły Jasełka pt. „Betlejemska droga”, a także przedtawiłt montaż słowno – muzyczny: recytowały wierszyki, śpiewały wesołe piosenki. Po programie artystycznym dzieci wręczyły zaproszonym gościom własnoręcznie wykonane upominki piernikowe serca.

      Na wszystkich przybyłych gości czekał też słodki poczęstunek przygotowany przez mamy oraz kawa i herbata. Uścisków i całusków była moc. To był wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, miłości, radości i dumy.

        Wśród zaproszonych gości, którzy przybyli na szkolno – przedszkolną  uroczystość był Wójt Gminy Mielec p. Józef Piątek oraz Sołtys Chrząstowa p. Tadeusz Tacik.

     Serdeczne podziękowania dla p. Mirosławy Cisińskiej i p. Teresy Leś za przygotowanie programu uroczystości oraz wszystkim Mamom, które zadbały o słodkości na stołach.

zdjęcia z Uroczystości do obejrzenia w zakładce album

Spotkanie z Mikołajem                                 

          7 grudnia do Szkoły Podstawowej w Chrząstowie przybył niecodzienny, długo oczekiwany gość – Św. Mikołaj.

          Zmęczonego długą drogą Mikołaja przywitali uczniowie SP Chrząstów, dzieci z Przedszkola Zielony Raj oraz maluszki, które jeszcze nie uczęszczają do przedszkola.

          Spotkanie z upragnionym gościem rozpoczęło się od programu artystycznego , w którym dzieci odśpiewały piosenki o Mikołaju, recytowały wiersze oraz zapewniały, że przez cały rok były bardzo grzeczne, i że zasługują na prezenty. Oczywiście Mikołaj przybył do dzieci z workami wypełnionymi po brzegi kolorowymi upominkami dla każdego dziecka. Radość z podarków była ogromna. Dzieci serdecznie zaprosiły Mikołaja na kolejne spotkanie za rok oraz wręczyły mu prezent z okazji imienin.

            Spotkaniu z Mikołajem towarzyszył Pierwszy Szkolny Kiermasz Świąteczny z inicjatywy Rady Rodziców. Na kiermaszu nie zabrakło bombek, choinek z piórek i piernika, piernikowych serduszek, kartek świątecznych, stroików bożonarodzeniowych, aniołków, reniferów i wielu innych drobiazgów. Wszystkie przedmioty zostały własnoręcznie wykonane przez dzieci, rodziców a nawet nauczycieli. Dochód z kiermaszu Rada Rodziców przeznaczyła na dofinansowanie wiosennej wycieczki szkolnej. Miejsce , gdzie uczniowie SP Chrząstów pojadą zostanie wybrane wspólnie z dziećmi.

     Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie serdecznie dziękują rodzicom za zaangażowanie w organizację kiermaszu oraz cieszą się z udanych świątecznych zakupów.                                                                                                                                                                                                   

Niepodległość znaczy wolność

           Z okazji 97 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości 12 listopada w Szkole Podstawowej w Chrząstowie odbyła się niecodzienna lekcja historii. Temat patriotyzmu, honoru, odwagi i poświęcenia to sprawy bardzo trudne do ciekawego przedstawienia najmłodszemu pokoleniu Polaków. Jak mówić o historii Polski, aby uczniowie naprawdę poczuli, że są to ważne sprawy dla wszystkich Polaków?

          Przed takim problemem stanęli uczniowie klasy IV i V naszej szkoły, którzy wraz z panią mgr Dorotą Łabaj zabrali pozostałych uczniów i nauczycieli w niecodzienną podróż po naszej historii. Przez lata niewoli, walk narodowowyzwoleńczych, powstań i upadków przeprowadzili nas do upragnionego 11 listopada 1918 roku gdy po 123 latach Polska odzyskała tak bardzo upragniona wolność.

           W sposób prosty, przystępny rozmawiali o historii, prezentowali wiersze i pieśni patriotyczne, które towarzyszyły Polakom w ich najtrudniejszych momentach życia. Na zakończenie uczniowie stworzyli dekoracje, która została umieszczona na korytarzu szkolnym i przez kolejne dni będzie wszystkim przypominała co to jest godło, flaga, co wydarzyło się w poszczególnych latach. Zdjęcia z tej lekcji można obejrzeć na stronie naszej szkoły w zakładce album fotograficzny.

 

Szkolny Dzień Zdrowego Odzywiania.

           9 listopada w Szkole Podstawowej w Chrząstowie od samego rana roznosił się bardzo przyjemny zapach zwiastujący coś niecodziennego. To dlatego, że nasi uczniowie już po raz trzeci przystąpili do Ogólnopolskiej Akcji Dzień Zdrowego Żywienia.

           We wszystkich klasach uczniowie przygotowywali zdrowe, smaczne, kolorowe kanapki. Zasada była jedna: MA być zdrowo i smacznie. Każdy uczeń mógł wykazać się pomysłowością i twórcza inwencją. Dlatego po 45 minutach na talerzach zagościły kanapki w kształcie psa lub kot, łodzie motylki. Był także jabłkowy łabędź i wiele innych zdrowych przysmaków.

           W dniach poprzedzających wielkie gotowanie w klasach na lekcjach z wychowawcą uczniowie młodszych klas poznawali zasady zdrowego odżywiania a starsi uczniowie przypominali je sobie. Zdobytą wiedzę w barwny i ciekawy sposób wykorzystali podczas dzisiejszego gotowania.

          Wszystkie przygotowane kanapki zostały zaprezentowane uczniom i nauczycielom, a następnie odbyła się wielka degustacja. Wszystkim bardzo smakowało własnoręcznie wykonane śniadanie. Fotograficzną relację można obejrzeć na stronie szkoły. Serdecznie zapraszamy.

 

Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej w Chrząstowie.

 

   15 października w Szkole Podstawowej w Chrząstowie odbyły się obchody Dnia Edukacji Narodowej. W uroczystości wzięła udział cała społeczność szkolna wraz z rodzicami, pracownikami szkoły oraz gośćmi - emerytowanymi nauczycielami naszej szkoły: panią Władysławą Mazur, panią Sabiną Kiełb, panią Stanisławą Mrozik oraz panem Stanisławem Markowskim.

       Akademię rozpoczęły klasy IV - VI, które pod opieka pani mgr Alicji Wójtowicz przygotowały montaż słowno - muzyczny o codziennym życiu w szkole. Zaprezentowali skecze i scenki ze szkolnych klas i korytarzy, a także złożyli życzenia nauczycielom, nauczycielom emerytom i pracownikom szkoły życząc im wytrwałości w pracy, sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym oraz podziękowali za codzienny trud i zaangażowanie w wychowanie   i nauczanie młodego ucznia.

      Po częsci artystycznej głos zabrała pani dyrektor szkoły - mgr Monika Szczebak, która podziękowała nauczycielom za ogromne zaangażowanie w edukację dzieci, za pracę na rzecz szkoły i środowiska oraz miłą, serdeczną atmosferę w pracy. Życzyła dalszych sukcesów zawodowych, wytrwałości i samych pogodnych dni w tym roku szkolnym. Na zakończenie pani dyrektor wręczyła zasłużonym nauczycielom i pracownikom Nagrody DyrektoraSzkoły. Wsród nauczycieli nagrody otrzymali: pani Mirosława Cisińska, pani Teresa Leś oraz pani Justyna Wnuk, a wśród przcowników pani Alina Krempa i pani Elżbieta Trela.

       Za zorganizowanie tej wspaniałej uroczystości szczególne podziękowania należą się rodzicom, którzy swoją obecnością i słodkim poczęstunkiem podziękowali nauczycielom za pracę.


 

V światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

 

          Dnia 25 września Szkoła Podstawowa w Chrząstowie przyłączyła sie do Akcji Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

             Tego dnia na uczniów klas Iv - Vi czekało wiele ciekawych atrakcji. Uczniowie zmagali się z zadaniami matematycznymi sprawdzającymi ich poziom opanowania i znajomośi tabliczki mnożenia. Bawili się w rozmaite gry matematyczne: domino. memo, rebusy, kwadraty magiczne i wiele innych. Każdy mół korzystać z reguł sprytnego mnożenia, a kto nie znał tej metody mógł się tego nauczyć. Także każdy starał się zostać Mistrzem Tabliczki Mnożenia. Najlepsi uczniowie klas IV - VI otrzymali Certyfikaty potwierdzające ich wiedzę i umiejętności posługiwania się tabliczką mnożenia. Z tej też okazji uczniowie przygotowali plakaty promujące Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Plakaty można podziwiać na korytarzu szkolnym.                                                                                                                

Zdjęcia z przygotowań oraz przebiegu akcji dostepne są w zakładce album

 

 

Sprzątanie świata.

       Wzorem ubiegłych lat nasza szkoła włączyła się w akcję "Sprzątanie świata - Polska". Hasło tegorocznej edycji ogłoszone przez Fundację Nasz Ziemia brzmiało "Wyprawa - poprawa". "Sprzątanie świata" to międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie. Jej głównym celem jest wzmacnianie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska.

       W dniu 18 września nauczyciele wraz z uczniami udali się w teren, aby aktywnie pomóc naszej miejscowości. Sprzątany obszar to teren wokół szkoły. Dzieci zaopatrzone w rękawice zbierały śmieci do specjalnie przygotowanych worków. Efekt ich pracy to 3 worki zebrane w jedną godzinę. Niewielka ilość śmieci świadczy o tym, że mieszkańcy coraz bardziej dbają o otaczające nas środowisko naturalne.             


 

 

Ognisko szkolne klas I - III - Pożegnanie lata.

        W czwartek 17 września na podwórku szkolnym było niezwykle gwarno i wesoło. Przepiękne ciepłe i słoneczne popołudnie zgromadziło na placu szkolnym miłośników dobrej, plenerowej zabawy. O godzinie 14.00 zaczęli się schodzić uczniowie z klas I - III, przyszły także dzieci ze świetlicy szkolnej i przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola "Zielony Raj". Nadchodzących witał zapach płonącego ogniska i snujące się nici babiego lata. Wszyscy ochoczo zabrali się za pieczenie kiełbasek oraz chleba, które potem zjadali z wielkim apetytem. Maluchom z przedszkola pomagały wychowawczynie klas I - III oraz pani ze świetlicy szkolnej. Potem był czas na wspólną zabawę, towarzyskie rozmowy i grę w piłkę. Dzieci wesoło i miło spędzały czas i nikt się nie nudził, a dzieciom wcale nie spieszyło się do domów.

        Imprezę możemy zaliczyć do bardzo udanej i wszyscy będą ją mile wspominać przez długie zimowe wieczory.                                                                                                                                                              

Zdjęcia z ogniska można obejrzeć w zakładce album

 

 

Spotkanie z wędkarzami.

          10 czerwca 2015 r. naszą szkołę odwiedzili panowie z Kola Polskiego Związku Wędkarskiego z Mielca. Byli to pan Krzysztof Tylutki, Włodzimierz Biernacki i Krzysztof Wójtowicz. Spotkanie miało na celu pobudzenie ciekawości światem  przyrody i uwrażliwienie na piękno oraz wspaniałość natury. Wędkarze przedstawili uczniom ciekawostki wodnego świata, a także w bardzo ciekawy sposób zaprezentowali swoje hobby. Pokazano różne wędki, przynęty i strój wędkarza.

       Dzieci były zachwycone pokazem, słuchały uważnie i odpowiadały na zadawane pytania, a każdy udzielający poprawnej odpowiedzi został nagrodzony. W drugiej części spotkania dzieci miały okazję spróbować swoich sił w ,,łowieniu ryb” – z pomocą i doświadczeniem służyli wędkarze. Zabawa była udana, a ,,połowy” obfite! Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze, uczniowie wykazali się dużą wiedzą przyrodniczo- ekologiczną. Chcielibyśmy jeszcze raz serdecznie podziękować panom za sympatyczne spotkanie.


 

 

Gminny Konkurs Historyczny

 

27 maja 2015 roku w naszej szkole odbył się już po raz kolejny Gminny Konkurs Historyczny dla uczniów szkół podstawowych z gminy Mielec. Uczniowie klas VI z pięciu szkół zmierzyli się z trudnymi zagadnieniami dotyczącymi II wojny światowej w Polsce i na świecie. Czternastu uczestników przez 60 minut rozwiązywało test, który sprawdził ich znajomość tematyki wojennej. Po zakończeniu pracy przez uczniów, jury, w skład którego weszli nauczyciele – opiekunowie uczestników konkursu, sprawdziło prace i wyłoniło zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęła uczennica naszej szkoły Martyna Szymańska. Uzyskała ona 60 pkt. na 61 możliwych. Na drugim miejscu z 57 punktami, uplasował się Michał Cygan, również uczeń naszej szkoły. Trzecie miejsce należało do Amelii Krysy ze szkoły w Trześni. Dziewczynka uzyskała wynik 46 punktów. Jury przyznało również IV miejsce, które zajęli wspólnie dwaj chłopcy: Jan Jeż ze szkoły podstawowej w Trześni i reprezentujący naszą chrząstowską szkołę – Kacper Wybraniec. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Konkurs został przygotowany i przeprowadzony przez mgr Justynę Wnuk.

 

 

 

 

W krainie bombki choinkowej poczuliśmy już magię świąt.

W dniu 18.11.2014 r. klasy 0 - VI pod opieką swoich wychowawczyń udały się na wycieczkę do pierwszego w świecie Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie.  W Firmie Bilińskich w Nowej Dębie. Przewodnik oprowadził nas po muzeum, gdzie oglądaliśmy stanowiska z choinkami z różnych części świata i epok. Podziwialiśmy setki unikatowych  i niepowtarzalnych ozdób. Obejrzeliśmy cały proces wyrobu ozdób choinkowych oraz pracownię z ich ręcznym malowaniem. Oprócz zwiedzania zakładu dzieci uczestniczyły w warsztatach dekorowania ozdób choinkowych albowiem wszystkie produkty są wykonywane ręcznie. Wycieczka przybliżyła dzieciom tradycje ozdabiania świątecznej choinki nie tylko w Polsce ale także z różnych części świata i epok. Na koniec naszego pobytu udaliśmy się do firmowego sklepu, gdzie można było zaopatrzyć się w przepiękne ozdoby, które zawisną na naszych choinkach. Pięknym ukoronowaniem wycieczki były bombki z imieniem dla każdego uczestnika wyjazdu. 

 

 

Zbiórka baterii 2014r.

7 listopada 2014r. w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie odbyła się konferencja podsumowująca akcję selektywnej zbiórki odpadów w postaci zużytych baterii. Organizatorem kampanii zakończonej 7.11.2014 r. był Marszałek Województwa Podkarpackiego i Stowarzyszenie „EKOSKOP” Rzeszów. Zakres kampanii obejmował tematykę prawidłowego postępowania z odpadami w postaci zużytych baterii i akumulatorów.

Szkoła Podstawowa w Chrząstowie po raz drugi wzięła udział w tej akcji i jak w roku ubiegłym znalazła się w gronie 10 najlepszych szkół podstawowych województwa podkarpackiego. W szranki o tytuł najlepszej placówki podejmującej działania na rzecz ochrony środowiska stanęło 372 szkoły z 44 miast i gmin Podkarpacia. Uczniowie szkoły i nauczyciele aktywnie włączyli się w zbiórkę zużytych baterii. Trud i zaangażowanie bardzo się  opłaciło. Uczniowie aktywnie uczestniczą w ochronie środowiska naturalnego, uczą się segregacji śmieci w tym niebezpiecznych baterii i akumulatorów. Zachęcają do współpracy swoich bliskich i znajomych. W rezultacie przeprowadzonej akcji uczniowie naszej szkoły otrzymali od Marszałka Województwa Podkarpackiego stół do CYMBERGAJA.

Otrzymany stół wraz z piłkarzykami z ubiegłorocznej akcji wzbogaca bazę naszej szkoły i przyczynia się do miłego spędzania czasu w szkole podczas przerw i po zakończeniu zajęć.

 

 

Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości
w Chorzelowie

 

Tegoroczne obchody 96 rocznicy odzyskania Niepodległości  rozpoczęły się przemarszem pocztów sztandarowych: Stowarzyszenia Kawalerii Konnej 
 w Dobryninie im.5 Pułku Strzelców Konnych, Ochotniczych Straży Pożarnych
 z terenu Gminy Mielec,  Polskiego Stronnictwa Ludowego, Zespołów Szkół :  Chorzelowa, Trześni , Woli Mieleckiej oraz Pocztu Sztandarowy Gminnego Koła Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych wystawiony przez Zespół Szkół w Chorzelowie. Przemarszowi towarzyszyła Orkiestra Dęta z Dobrynina oraz sekcja Jazdy Konnej.

O godz. 11.00 rozpoczęła się Msza św. w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie.  Po zakończonej Mszy św. poczty sztandarowe, przedstawiciele Władz Samorządowych Gminy Mielec, radni Gminy Mielec, przedstawiciele Samorządów Wiejskich, przedstawiciele organizacji społecznych
i politycznych, dyrektorzy szkół podstawowych i gimnazjów Gminy Mielec wraz
 z młodzieżą, pracownicy Urzędu Gminy Mielec, mieszkańcy Chorzelowa i Gminy Mielec przemaszerowali na Miejsce Pamięci Poległych za Ojczyznę w Chorzelowie.

Uroczystości rocznicowe odbyły się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Rozpoczął je meldunek dowódcy uroczystości złożony Wójtowi Gminy Mielec, następnie podczas hymnu państwowego nastąpiło podniesienie flagi państwowej, potem odbyła się uroczysta zmiana wart.

Po głównej ceremonii głos zabrał Wójt Gminy Mielec Kazimierz Gacek wygłaszając okolicznościowe przemówienie. Po  przemówieniu złożono wiązanki kwiatów na Miejscu Pamięci. Na zakończenie Orkiestra Dęta z Dobrynina zagrała krótki koncert pieśni patriotycznych. Naszą szkołę reprezentowała pani magister Alicja Wójtowicz oraz uczniowie: Joanna Gruszecka z klasy VI i Jakub Kłoda z klasy IV. Przedstawiciele naszej szkoły złożyli wiązankę kwiatów na  Miejscu Pamięci Poległych za Ojczyznę.   W ten sposób oddali cześć poległym za Ojczyznę. 

 

 

6 listopada 2014 r.

SZKOLNY DZIEŃ ZDROWEGO ŻYWIENIA

Śniadanie daje moc”

6 listopada, w związku z przypadającym na dzień 8 listopada  Europejskim Dniem Zdrowego Jedzenia i Gotowania, w naszej szkole uczniowie wzięli udział w konkursie
na najładniejszą kanapkę przygotowaną ze zdrowych produktów, a także w konkursie plastycznym propagującym zdrowe odżywianie.
W tym dniu prowadzone były liczne działania edukacyjne, które miały  na celu uświadomienie uczniom, jak ważne jest jedzenie śniadania przed wyjściem do szkoły oraz drugiego śniadaniaw szkole. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Specjalnie na ten dzień uczniowie przygotowali plakaty, które przypominały 12 zasad zdrowego odżywiania. W klasach, uczniowie wspólnie z nauczycielami i wychowawcami przygotowali śniadanie. Było ono nie tylko zdrowe i smaczne, ale także pięknie wykonane. Na talerzach pojawiły się kanapki w kształcie motyli, kwiatów, a nawet całych wysp i różnych zwierzątek. Uczniowie chętnie wzięli udział w tej akcji. Spośród osób biorących udział w konkursie plastycznym jury wyłoniło laureatów. Otrzymali oni drobne upominki, natomiast wszyscy uczniowie szkoły dostali zdrowe soczki.

 

 

Wycieczka do Krakowa i Wieliczki.

29 września uczniowie z naszej szkoły, pod opieką wychowawców i księdza katechety, udali się na wycieczkę do Krakowa i Wieliczki.  W Krakowie zwiedziliśmy Katedrę na Wawelu, kościół Mariacki. W trakcie pobytu na Wawelu młodsi uczniowie udali się z wizytą do Smoka Wawelskiego i zwiedzili jego jamę. Starsi uczniowie mieli okazję dotknąć Dzwonu Zygmunta i podziwiać piękną panoramę grodu Kraka, widoczną z dzwonnicy. Następnie udali się do Krypt Wawelskich, miejsca spoczynku wielu wybitnych Polaków oraz dawnych władców naszego państwa. Odbyliśmy również spacer Traktem Królewskim, w czasie którego poznaliśmy najważniejsze zabytki Krakowa: Barbakan, Bramę Floriańską, Rynek Główny z Sukiennicami i Wieżą Ratuszową, kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, Okno Papieskie. Mieliśmy również okazję wysłuchać hejnału granego z wieży Mariackiej.
Z Krakowa pojechaliśmy do Wieliczki, w której mieliśmy okazję zwiedzić Kopalnię Soli „Wieliczka”. Duże wrażenie wywarł na nas szlak turystyczny. Magiczna podróż labiryntem solnych korytarzy była idealną okazją, by poznać unikalne pejzaże niezwykłych komór oraz odkryć tradycję i historię wielickiej kopalni. Z wycieczki wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń, które długo jeszcze będziemy wspominać.

 

 

Półkolonia w naszej szkole.

Wakacje to czas wypoczynku, relaksu często z dala od szkoły. To również czas kiedy wiele dzieci nie wie co robić, nudzi się w domu. Wielu rodziców boryka się z problemem co w wakacje zrobić z dziećmi, jak zorganizować im czas wolny komu powierzyć opiekę kiedy oni pracują zawodowo.

W Chrząstowie nie ma takiego problemu. Nauczyciele i dyrekcja szkoły wyszli naprzeciw dzieciom i rodzicom i zorganizowali w miesiącu lipcu półkolonię dla uczniów swojej szkoły, którzy nigdzie nie wyjeżdżają . Propozycja Grona Pedagogicznego spotkała się entuzjazmem rodziców i dzieci. Na półkolonii dzieci mogą korzystać z całodziennego wyżywienia (śniadanie, obiad, podwieczorek). Mają zapewnioną ośmiogodzinną opiekę wykwalifikowanych nauczycieli. Wszystkie materiały, pomoce dydaktyczne i sprzęty potrzebne do zorganizowania zajęć nauczyciele pozyskują we własnym zakresie. Rodzice nie ponoszą żadnych dodatkowych opłat poza wyżywieniem.

Przez cały lipiec wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna ze Szkoły Podstawowej w Chrząstowie „charytatywnie” prowadzi półkolonię. Z oferty skorzystali zarówno uczniowie naszej szkoły jak również dzieci na co dzień uczęszczające do ościennych szkół. Dzieci korzystają z różnorodnych zajęć artystycznych i sportowych. Zdobywają sprawności kucharza, sportowca, artysty i inne. Rozwijają swoje talenty produkując samodzielnie biżuterię metodą rainbow loom i innymi. Poszerzają wiedzę o świecie i najbliższej okolicy. Poznają dawno zapomniane sposoby spędzania wolnego czasu z dala od telewizora czy komputera. Piesze wycieczki po okolicy, zabawa w podchody, turnieje sportowe to szansa na zdrowe, ciekawe i pożyteczne spędzenie czasu. Dzieci ciekawie i bezpiecznie spędzają czas w szkole, zawierają nowe znajomości, utrwalają dotychczasowe. Nikt tu się nie nudzi. Każdemu szybko i miło upływa czas w szkole.

 

 

Wycieczka do Stobiernej

Dzięki gościnności Kasztelana Ziemowita uczniowie naszej szkoły 16 czerwca 2014r. mogli uczestniczyć w żywej lekcji historii zrealizowanej w Grodzie Słowiańskim w Stobiernej koło Dębicy.  Poznali proste życie naszych dawnych przodków. W chacie niewiast Jaruhna opowiadała , jak wyglądało codzienne życie średniowiecznych kobiet, a w chacie wojów kasztelan Ziemowit zaprezentował zbroje i broń dawnych wojowników. W chacie rzemiosła pod czujnym okiem Świętosława każdy mógł sprawdzić swoje garncarskie zdolności. Jasiek Lewosilny uczył chętnych sztuki strzelania z łuku. Na koniec pobytu w tym niezwykle urokliwym miejscu z ogromnym apetytem wszyscy zajadali kiełbaski upieczone na ognisku przez wytrawnego kucharza Świętosława. Dopełnieniem atrakcji było podziwianie widoków z wieży widokowej oraz spacer do Parku Owadów i Pajęczaków. Wycieczka, którą zorganizowała nauczycielka historii p. Justyna Wnuk dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń. Dzieci nie tylko poznały, jak żyli nasi przodkowie, ale sami mogli spróbować dawnego rzemiosła i poczuć się jak dzielni obrońcy grodu.

  

 

 

Festiwal Twórczości Szkolnej Gminy Mielec w Chorzelowie

 

Taka forma prezentacji artystycznej szkół odbyła się po raz pierwszy. Głównymi celami Festiwalu była – manifestacja artystycznej wrażliwości każdego dziecka, promocja aktywnej, kreatywnej postawy w stosunku do siebie i otaczającej rzeczywistości, promowanie twórczości dziecięcej, współpraca w szkołach oraz konfrontacja między biorącymi udział w przeglądzie zespołami i uczestnikami indywidualnymi, nabywanie i doskonalenie umiejętności autoprezentacji (świadomość środków artystycznego wyrazu, kontakt z publicznością)
W Festiwalu udział wzięły wszystkie szkoły z terenu gminy Mielec. Każda szkoła prezentowała się na scenie w różnych kategoriach wykonawczych: muzyka, ruch, teatr, słowo. Na festiwalu zaprezentowały się szkoły z terenu Gminy Mielec w następującej kolejności:

Gimnazjum i Szkoła Podstawowa w Woli Mieleckiej, Szkoła Podstawowa Podleszany, Szkoła Podstawowa Chrząstów, Zespół Szkół w Trześni, Szkoła Podstawowa Chorzelów, Szkoła Podstawowa Książnice, Szkoła Podstawowa Rydzów, Społeczna Szkoła Podstawowa Złotniki, Szkoła Podstawowa Rzędzianowice, Gimnazjum Chorzelów.

Wszystkie szkoły otrzymały dyplomy a każdy uczestnik drobny upominek.

Po zakończeniu prezentacji scenicznej Wójt Gminy Mielec – Kazimierz Gacek wraz z sekretarz Gminy Mielec Bożeną Mazur wręczyli nagrody Wójta Gminy Mielec „Wyjątkowy Uczeń” dla najlepszych uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

 

Nagrody otrzymali:

Aleksandra Róg i Szymon Pazdro- Społeczna Szkoła Podstawowa w Złotnikach, Anna Szumacher i Krzysztof Naprawa – Szkoła Podstawowa w Chorzelowie, Grzegorz Świątek, Konrad Sosiński, Gabriela Naprawa, Angelika Paterak, Karolina Ciejka – Gimnazjum w Chorzelowie, Laura Czernikowska - Szkoła Podstawowa w Podleszanach, Karol Burdzy, Sylwii Bogdan – Szkoła Podstawowa w Książnicach, Wiktoria Duszkiewicz – Szkoła Podstawowa w Chrząstowie, Joanna Jargieło i Jakub Dziekan – Zespół Szkół w Trześni, Jolanta Hyla i Roksana Naprawa- Szkoła Podstawowa w Rzędzianowicach, Łukasz Hajec, Mateusz Ozga, Dominik Kawalec, Tomasz Sowa, Radosław Janeczko, Patryk Pasela, Gabriela Fryc, Weronika Kobylarz, Mateusz Sienkiel -Gimnazjum w Woli Mieleckiej, Aleksandra Skowron –Szkoła Podstawowa w Woli Mieleckiej.

 

Zostały również wręczone dyplomy i nagrody dla szkól biorących udział w konkursie ekologicznym              „Od przybytku głowa nie boli – razem sprzątamy świat” .

 

Zdobywcami nagród zostały szkoły:

I m-ce Zespół Szkół w Chorzelowie,
II m-ce Szkoła Podstawowa w Rydzowie,
III m-ce Zespół Szkół w Woli Mieleckiej.

 

Oprócz prezentacji scenicznej każda szkoła prezentowała się na plenerowych stoiskach wystawienniczych , na których można było oglądać między innymi: nagrody, dyplomy, puchary szkół, prace plastyczne, techniczne, hobby uczniów itp.

Dodatkową atrakcją było stoisko wystawiennicze prac plastycznych uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno– Wychowawczego im. Św. Jadwigi Królowej w Mielcu, które budziło zachwyt bogactwem i pięknem prezentowanych prac.

 

  

 

 

Konstytucja 3 maja w naszej szkole.

W poniedziałek 5 maja 2014 roku w naszej szkole odbyła się krótka akademia poświęcona rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W ten sposób i my mogliśmy choć przez chwilę zastanowić się nad ważnymi, dla nas Polaków, wydarzeniami z historii naszej Ojczyzny. Program artystyczny został przygotowany przez klasę V i uczniów z klasy IV. Młodzi artyści przypomnieli nam o losach naszego kraju łącząc ze sobą wiersze, informacje historyczne              i piosenki. Uczniowie przygotowali swój występ pod opieka  mgr Justyny Wnuk.                                                                                

 

        

Święto wiosny w SP w Chrząstowie

W piątek 21.03.2014r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Chrząstowie uroczyście przywitali pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.

            Powitanie wiosny połączone było z dniem otwartym naszej szkoły. Na gości oraz całą społeczność szkolna czekało wiele atrakcji. Uroczystość rozpoczęła się od prezentacji osiągnięć naszej szkoły, a następnie odbyły się występy artystyczne uczniów
z poszczególnych klas. Najładniej zaprezentowała się klasa II pod opieką wychowawcy
mgr Renaty Winiarz. Po występach nadszedł czas na konkursy. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące tej pory roku oraz rozwiązywali zagadki. Zwycięzcy otrzymali słodkie upominki. Wybrano również najładniejszą „Panią Wiosnę”.

            Po zakończeniu konkursów w części artystycznej wszyscy udali się na spacer
w kolorowym korowodzie z Marzanną i gaikiem. Po korowodzie Marzanna, zgodnie
z tradycją, została spalona w ognisku, przygotowanym z tej okazji. W ten sposób uczniowie naszej szkoły pożegnali zimę i powitali wiosnę.

            Ten dzień bardzo podobał się wszystkim uczestnikom.                                          

 

Jasełka                                                                                                                                                                                                                                                                                                 07.01.2014r. w naszej szkole uczestniczyliśmy w Bożonarodzeniowej opowieści o narodzinach Pana Jezusa. Uczniowie klas I-III zaprosili wszystkich nauczycieli i kolegów do Betlejem, gdzie przywitali Boże Dzieciątko. Wśród witających obok Trzech Króli i Pastuszków byli również Turoń, Diabeł i Śmierć, a więc ludowi kolędnicy. Doniosłą atmosferę stworzyły piękna dekoracja, samodzielnie wykonane stroje oraz polskie kolędy, które wspólnie śpiewali uczniowie i nauczyciele. Nad całością jasełek czuwały pani mgr Małgorzata Chruściel i pani mgr Renata Winiarz. Dzięki ich zaangażowaniu dla wszystkich były to niezapomniane chwile. Na przedstawienie jasełkowe zostały zaproszone również dzieci z tutejszego Niepublicznego Przedszkola „Zielony Raj ’’. 16.01.2014r. nasi najmłodsi aktorzy zaprezentują przedstawienie jasełkowe w SOKiS Chorzelów podczas corocznego przeglądu Teatrów Jasełkowych. Liczymy, że odniosą tam wielki sukces. Gorąco im tego życzymy.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

95 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę w Szkole Podstawowej w Chrząstowie

12 listopada uczniowie szkoły z Chrząstowa wzięli udział w obchodach 95 rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Akademię tę przygotowali uczniowie klasy V i VI pod opieką ks. Henryka Kołodzieja i mgr Marty Zalot.

11 listopada 1918 roku  to data ważna w historii Europy. Wtedy to zakończyła się I wojna światowa.   Jest to jednak data szczególnie ważna dla nas, Polaków, gdyż nasza Ojczyzna odzyskała wówczas, po 123 latach niewoli, upragnioną niepodległość. To, o co walczyło niemal sześć pokoleń Polaków stało się rzeczywistością.  Po  powrocie do kraju Józefa Piłsudskiego, zwolnionego z więzienia w Magdeburgu, Rada Regencyjna postanowiła utworzyć  stanowisko Naczelnika  Państwa i przekazać władzę w niepodległym państwie polskim w  ręce Józefa Piłsudskiego.

Te ważne wydarzenia z historii naszego kraju przypomnieli całej społeczności szkolnej organizatorzy uroczystości. Uczniowie w montażu słowno-muzycznym mówili  nie tylko o historii, ale także o roli, jaką dziś  mamy do spełnienia my sami. Wypowiedziano tez wiele słów podkreślających miłość Polaków do ich kraju ojczystego, do Polski. 

 

Europejski  Dzień Zdrowego Żywienia i Gotowania

                                                                   Miniony tydzień upłynął w Szkole  Podstawowej w Chrząstowie pod hasłami promującymi zdrowe odżywianie.  Już pierwszego dnia akcji uczniowie przygotowywali pyszne i zdrowe sałatki. W trakcie różnych zajęć rozplanowanych  na poszczególne dni tygodnia uczniowie naszej szkoły poznali zasady zdrowego odżywiania. Dowiedzieli się jakie produkty są szkodliwe dla organizmu, a które powinny znajdować się w codziennym naszym menu.

W trakcie prowadzonych zajęć nasi podopieczni poznali również zasady dotyczące prawidłowego nakrywania stołu oraz dowiedzieli się, do czego służą różne sztućce.

Uczniowie wzięli też liczny udział w szkolnym konkursie plastycznym promującym zdrowe odżywianie.  Swoje prace wykonywali różnymi technikami.  Mogli się tutaj wykazać nie tylko zdolnościami plastycznymi, ale również znajomością zasad zdrowego odżywiania.

Laureatami tego konkursu zostali:            

I miejsce   - Daniel Kramarz klasa I

II miejsce Daniel Czaja klasa VI i Michał Cygan klasa V         

III Oliwia Woszczyna klasa I i Daria Ściora klasa IV

Prawdziwy sprawdzian zasad prawidłowego odżywiania miał jednak miejsce 8 listopada, czyli w dniu Europejskiego Dnia  Zdrowego Żywienia i Gotowania. W tym dniu  uczniowie wzięli indywidualnie udział w konkursie na najzdrowszą i jednocześnie najładniejszą kanapkę.   Każdy z uczestników przygotowywał swoje dzieło kulinarne   tylko z produktów należących do grupy zdrowych.  Kanapki, które powstały, były nie tylko zdrowe, ale i wspaniale się prezentowały, zachęcając  swym wyglądem do konsumpcji. Koordynatorkami akcji zdrowego odżywiania, w której wzięli udział wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły były: mgr Alicja Wójtowicz i mgr Marta Zalot.                                                                                        Wycieczka do Kurozwęk

Ciepłe czerwcowe dni sprzyjają organizacji szkolnych wycieczek w ciekawe zakątki naszego kraju. Uczniowie klas 0-VI naszej szkoły wraz z Paniami oraz chętnymi rodzicami urządzili sobie całodzienny „wypad” do sąsiedniego województwa świętokrzyskiego.

    W wtorkowy ranek – 11czerwca – o godzinie ósmej wszyscy zebrali się przed szkołą, gdzie czekał już wycieczkowy autokar. Po sprawdzeniu listy obecności, wycieczkowicze zajęli miejsca...i w drogę. Wszyscy z uśmiechem na ustach żegnali Chrzastów na kilka dobrych godzin.

        Po kilku godzinach dotarliśmy do miejscowości Kurozwęki, gdzie znajduje się zabytkowy pałac i wiele innych atrakcji. Wnętrza i piwnice kurozwęckiego Pałacu dzieci zwiedzały z przewodnikami. Duże wrażenie na chłopcach wywarła Sala Rycerska i ciemny ( zupełnie nieoświetlony) fragment wąskiego korytarza znajdującego się w podziemiach. Dziewczynkom podobały się salony oraz Sala Balowa. Zachwycały się także pięknym widokiem na pobliski park z pałacowego tarasu.

    Niecodzienną atrakcją Kurozwęk jest jedyna w Polsce hodowla bizonów amerykańskich. Liczne stado tych zwierząt dzieci oglądały na łąkach okalających kompleks pałacowy, jadąc specjalnym wozem o nazwie „safari bizon”. Bizony nie są jedynymi zwierzętami, jakie można spotkać w Kurozwękach. Wycieczkowicze chętnie zwiedzali tutejsze Mini-Zoo, a w nim świnki wietnamskie, strusie, lamy a także kozy. Wielu skorzystało z możliwości przejażdżki na kucyku. Mimo niezbyt sprzyjającej aury (przelotne opady deszczu) dzieci wesoło bawiły się na specjalnym placu zabaw wśród zieleni. Czas nieubłaganie upływał i w końcu trzeba było udać się w drogę powrotną.

  

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

29 kwietnia w naszej szkole odbyła się akademia poświęcona 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W trakcie trwania uroczystości przypomniane zostały ważne wydarzenia z historii naszej Ojczyzny. Poznaliśmy najważniejsze założenia majowej konstytucji oraz nazwiska jej twórców. Przywołane zostały ważne dla nas Polaków daty rozbiorów naszego państwa , a także lata obradowania Sejmu Wielkiego. W trakcie trwania uroczystości wysłuchaliśmy również kilku pieśni patriotycznych. Montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie klasy VI pod opieką mgr Justyny Wnuk.

 

Dzień Ziemi 2013

Zabawa karnawałowa

12 lutego 2013 roku sala gimnastyczna w naszej szkole zamieniła się w miejsce gdzie odbywała się szalona zabawa karnawałowa. Wszyscy uczniowie z klas O VI przyszli w barwnych przebraniach. Były królewny, wróżki, motylki. Chłopcy również mieli świetne przebrania: spidermana, batmana, Zorro itp. Wszyscy świetnie wspólnie się bawili.  

Niezwykły dzień w szkole w Chrząstowie

Dnia 29 stycznia 2013 roku w Szkole Podstawowej w Chrząstowie zorganizowany został Dzień Otwarty. Celem uroczystości było pokazanie szkoły jako placówki, w której uczniowie nie tylko zdobywają i poszerzają wiedzę, ale też rozwijają pasje i zainteresowania, nawiązują przyjaźnie, odpoczywają i bawią się.

 

 

Mimo niesprzyjającej aury zaproszeni goście przybyli licznie. O godzinie 17:00 wszyscy spotkali się na sali gimnastycznej, gdzie przybyłych przywitała pani dyrektor Monika Szczebak. Na początek uroczystości zaplanowano prezentację multimedialną: „Nasza Szkoła”, którą przedstawiła pani dyrektor. Została zaprezentowana w niej historia, tradycje, osiągnięcia i dorobek szkoły, bogata oferta zajęć pozalekcyjnych, działalność kół oraz realizowanych projektów, przygotowana przez panią Alicję Wójtowicz.

 

Następnym punktem programu była inscenizacja pt. „Sen Doroty ” w wykonaniu uczniów kółka teatralnego pod kierunkiem pani Małgorzaty Chruściel. Zebrani mogli obejrzeć również wystawę prac uczniowskich i dekoracje przygotowane na korytarzach szkolnych oraz lalki wykonane przez uczniów w ramach akcji Wszystkie Kolory Świata-UNICEF.

 

Podczas spaceru po szkole nasi goście mogli zobaczyć bogato wyposażone klasopracownie i sale lekcyjne także zbiory i eksponaty w izbie regionalnej. Największym zainteresowaniem cieszyła się pracownia przyrodnicza i zaprezentowane tam przez pomoce naukowe. W trakcie pobytu w naszej szkole była również okazja do rozmowy z nauczycielami i panią pedagog- mówi dyrektor szkoły Monika Szczebak.

 

Wszyscy uczestnicy Dnia Otwartego otrzymali folder z najważniejszymi informacjami o szkole przygotowany przez panie Dorotę Łabaj i Teresę Leś.

 

Było nam miło gościć rodziców i dzieci w naszych szkolnych progach i mamy nadzieję, że goście opuszczali nas z pozytywnymi wrażeniami i poczuciem mile spędzonego czasu- dodaje.

     

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W CHRZĄSTOWIE

            Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym mroźnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych Babci i Dziadków.

            W Szkole Podstawowej w Chrząstowie zapraszanie Babci i Dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, to dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.

            23 stycznia 2013 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Chrząstowie przygotowali dla swoich Babci i Dziadków niespodziankę. Na występy zaprosiła dyrektor szkoły – pani Monika Szczebak, składając zebranym gościom najserdeczniejsze życzenia, równocześnie podkreślając wkład dziadków w wychowanie wnucząt.

            W tegorocznym programie znalazły się jasełka pt. „ Cud nocy świętej” oraz wiersze przeplatane wesołymi piosenkami. Licznie przybyli goście brawami dziękowali wnukom za piękne występy, a uczniowie całuskami i własnoręcznie wykonanymi prezentami dziękowali za miłość i okazywane serce. W serdecznej i rodzinnej atmosferze przy słodkim poczęstunku miło upłynął czas. Podziękowania należą się Mamom za przygotowanie poczęstunku i pomoc w kuchni oraz księdzu Henrykowi Kołodziejowie za przygotowanie jasełek i pani Ewie Pałasz za przygotowanie części artystycznej.

            Pełną galerię zdjęć z dzisiejszej uroczystości można obejrzeć na naszej stronie www.spchrzastow.edupage.org

 

     

          

 

 

W Chrząstowie pierwsze warsztaty artystyczne dla mieszkańców

W dniu 10 grudnia w Szkole Podstawowej w Chrząstowie odbyły się I Warsztaty Artystyczne dla mieszkańców Chrząstowa i okolic.

W związku z nadchodzącymi świętami jako temat przewodni wybrano bombki bożonarodzeniowe. Przybyłe osoby poznały nowe techniki wykonywania dekoracji oraz własnoręcznie wykonały ozdoby świąteczne.

Warsztaty przyczyniły się do kultywowania tradycji własnoręcznego dekorowania domów. Były okazją do spotkania się wielu osób w różnym wieku i spędzenia przedświątecznego czasu w miłej atmosferze. Na uczestników warsztatów czekał słodki poczęstunek a dookoła rozlegała się świąteczna muzyka.

Panie już dziś zastanawiają się nad kolejnym spotkaniem. Co to będzie? - Jeszcze nie wiemy, ale pomysłów pojawia się coraz więcej… - podkreślają. 

   

 

Mikołaj w Chrząstowie. Dzieciaki nie przyszły z pustymi rękoma

Noc z 5 na 6 grudnia to niezwykła chwila kiedy każdy mały czy duży czeka na niecodziennego gościa i liczne prezenty. Właśnie w taki wieczór do szkoły w Chrząstowie przybył ten długo wyczekiwany gość – Święty Mikołaj z workiem pełnym prezentów.

Dzieci ze szkoły i środowiska lokalnego licznie przybyły na spotkanie z takim gościem. Ale nie przyszły z pustymi rękoma. Miały bowiem dla Mikołaja przygotowane wiersze i piosenki, którymi witały i zabawiały przybysza z dalekiego kraju.

Kiedy nadeszła właściwa chwila każde dziecko otrzymało prezent. Były zabawki, słodycze i inne niespodzianki. Dzieci z zerówki otrzymały dodatkowo nowe zabawki, a wszyscy uczniowie dostali nowe biurka do dwóch pracowni komputerowych. Biurka przekazała charytatywnie jedna z mielecki firm, która pomogła w wyposażeniu nowych sal.

Pomoc okazał również mieszkaniec Chrząstowa - radny Gminy Mielec. Chojnym darczyńcom bardzo serdecznie dziękujemy. Wieczór z Mikołajem przebiegł w bardzo miłej atmosferze. Dzieci zaprosiły Mikołaja na kolejne spotkanie już za rok. Na zakończenie spotkania wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia z Mikołajem.
 
 

    

Dzień Niepodległości

 

W poniedziałek 12 listopada w Szkole Podstawowej w Chrząstowie odbyła się akademia z okazji 214 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 

Z tej okazji uczniowie klasy VI przygotowali montaż słowno-muzyczny dotyczący wydarzeń z historii naszej ojczyzny.  Podczas tej uroczystości przypomniane zostały nam dni 123 lat niewoli Polski, począwszy od dnia kiedy Polska jako niepodległe państwo przestało istnieć na mapie Europy, przez dzieje narodu polskiego w okresie zaborów, wypełnionego walką o wyzwolenie aż do dnia, w którym wzeszła jutrzenka wolności, a Józef Piłsudski objął władzę i zaczęło się tworzyć niepodległe państwo polskie. 

Wspólnie odśpiewano hymn Polski i inne pieśni patriotyczne. Podniosłości chwili dopełniała dekoracja która przypominała o nieznanych żołnierzach poległych za naszą wolność. Uczniowie przygotowali tę uroczystość pod opieką ks. Henryka Kołodzieja.

  

Żywa lekcja przyrody na terenie bagiennego rezerwatu

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Chrząstowie wzięli udział w plenerowej lekcji przyrody. Wyjazdowa lekcja rozpoczęła się wizytą w siedzibie Nadleśnictwa Tuszyma.  

Tutaj dzieci spotkały się z Arturem Święchem specjalistą ds. lasów niepaństwowych, który w ciekawy i przystępny sposób opowiedział, na czym polega praca leśnika. Uczniowie dowiedzieli się, co to jest gospodarka leśna, w jaki sposób lasy chronione są przed szkodnikami i chorobami oraz w jakim celu zakładane są szkółki leśne. Prelekcja ilustrowana była animowanym filmem edukacyjnym, w którym leśne zwierzęta pełniły rolę przewodników po lesie. Duże zainteresowanie i zachwyt młodych przyrodników wzbudziła wystawa przyrodniczo-leśna, na której obejrzały wyeksponowane dary lasu, gabloty z owadami leśnymi oraz plansze edukacyjne. 

Następna część lekcji „na żywo” odbyła się w Rezerwacie „Bagno Przecławskie". Tutaj dzieci miały okazję poznać historię powstania rezerwatu, przejść dookoła mokradeł ścieżką przyrodniczą o długości 830 m, zobaczyć chronione gatunki roślin bagiennych oraz podziwiać piękno podmokłego lasu w mglisto - tajemniczej jesiennej aurze.

Na zakończenie wizyty w Nadleśnictwie Tuszyma dzieci odwiedziły szkółkę leśną. Tutaj dowiedziały się, w jaki sposób prowadzona jest uprawa młodych sadzonek przeznaczonych do nasadzeń leśnych. Uczniowie mięli okazję przekonać się jak wiele pracy i czasu, wymaga wyhodowanie lasu z dorosłymi drzewami oraz jak ważna i trudna jest praca leśników. 

Miłym uwieńczeniem dnia pełnego wrażeń było wspólne grillowanie kiełbasek, które chociaż przesiąknięte żywicznym, wonnym dymem w jesienno - leśnej scenerii smakowały wybornie.
 
 
Więcej zdjęć w albumie fotograficznym
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pasowanie uczniów klasy I w Szkole Podstawowej w Chrząstowie

- Będę starał się być dobrym i uczciwym – to fragment tekstu ślubowania, które złożyli 22października uczniowie klasy pierwszej SP w Chrząstowie.


Uroczystość rozpoczęła się od części artystycznej w wykonaniu pierwszoklasistów, w czasie której przeszli swój pierwszy w życiu egzamin - ,,Egzamin na ucznia”. Wszyscy zdali go celująco.

Doniosłość i powagę całej uroczystości podkreśliła piękna i kolorowa dekoracja. Uczniowie recytowali humorystyczne  wiersze, śpiewali piosenki, wykonywali zadania sprawnościowe.  Po ślubowaniu odbył się ceremoniał pasowania dzieci wielkim ołówkiem. Tego aktu dokonała dyrektor Monika Szczebak.

Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz mnóstwo prezentów: przybory szkolne od Rady Rodziców, rogi obfitości wypełnione słodyczami i nowiutkie mundurki szkolne od swoich rodziców oraz prezenty od starszych kolegów z klasy 2 i 3. Pierwszaki były zachwycone niespodziankami.

Miłym uwieńczeniem niniejszej uroczystości był poczęstunek dla pierwszoklasistów i zaproszonych gości przygotowany przez rodziców.

Tekst ślubowania złożyło 7 uczniów: Patryk Durda,  Andżela  Duszkiewicz, Mikołaj Gawryś, Natalka Gruszecka, Małgosia Małek, Maciek Rzemieniarz  i Emilka Wojdyło.

 

Więcej zdjęć w albumie fotograficznym

 

W naszej szkole jest wesoło.

 

W naszej szkole jest wesoło  - pod takim hasłem w Szkole Podstawowej w Chrząstowie, w dniu 15 października, odbyła się akademia  z okazji 239 rocznicy powołania do życia Komisji Edukacji Narodowej. KEN była pierwszym w Europie ministerstwem oświaty.                                                                                               

Tradycyjnie w tym dniu swoje święto mają wszyscy nauczyciele. Na uroczystość zostali zaproszeni emerytowani nauczyciele, którzy przez wiele lat uczyli i wychowywali młodzież ze Szkoły Podstawowej w Chrząstowie: Władysława Mazur  - wieloletnia dyrektor Szkoły,  A. Mrozik  - nauczyciel nauczania początkowego, S. Kiełb -  nauczyciel historii i j. polskiego D. Borowiec – Saczawa -  nauczyciel wychowania fizycznego oraz S. Markowski -  nauczyciel matematyki i informatyki. 

Uczniowie szkoły z Chrząstowa postanowili uczcić ten dzień i przygotowali dla swoich pedagogów ciekawy program artystyczny, obrazujący w sposób zabawny i humorystyczny codzienne życie w szkole. Oprócz różnych scenek, ukazujących postawy uczniowskie, zaproszeni goście mogli wysłuchać kilku znanych piosenek adaptowanych do życia szkolnego. Nie zabrakło również życzeń i kwiatów dla nauczycieli. Życzenia wszystkim pracownikom szkoły złożyli nie tylko sami uczniowie, ale również przedstawiciele Rady Rodziców i  Dyrektor.  

Ten dzień był okazją do spotkania byłego i obecnego pokolenia nauczycieli. Wspomnienia tego jak było, w jakich warunkach pracowano i porównania z tym co jest obecnie. Był to dzień obfitujący w wiele pozytywnych i ciepłych emocji. Nad całością imprezy czuwała Alicja Wójtowicz.

 

Więcej zdjęć w albumie fotograficznym

 

 

 

 

 

Wycieczka do piekarni ,,Rodzinna EMKA".

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Chrząstowie  z klasy I i III  wybrali się na wycieczkę do  złotnickiej piekarni  „Rodzinna EMKA”.

Dzieci z wielkim zainteresowaniem poznawały pracę piekarza, obserwowały etapy powstawania chleba, a nawet miały możliwość wykazania się zdolnościami artystycznymi w trakcie samodzielnego wykonania bułeczek, chleba, rogalików, czy też innych wytworów według własnego pomysłu. 

 - Na zakończenie dostaliśmy wiele różnych smakołyków w prezencie, za co bardzo Dziękujemy!!!!! Serdecznie dziękujemy również, wszystkim pracownikom  piekarni za pozytywne ustosunkowanie się do naszych potrzeb programowych, okazaną gościnność i bardzo miłą atmosferę – przekazują organizatorzy wycieczki z SP Chrząstów.

 

Więcej zdjęć w albumie fotograficznym
„Kocham, lubię, szanuję…nie śmiecę”

 

Pod takim hasłem rusza tegoroczna akcja „Sprzątanie świata – Polska” która w naszej szkole odbyła się 17.09.2012 roku.

 

 

Więcej zdjęć w albumie fotograficznym

 

Policja w szkole w Chrząstowie

 

We wtorek 25.09.2012 Szkołę Podstawową w Chrząstowie odwiedzili funkcjonariusze policji z Mielca. Uczniowie mogli się dowiedzieć wielu istotnych rzeczy dotyczących różnych zagrożeń. Po raz kolejny przypomnieli sobie numery alarmowe. Dzieci poznały też zasady dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach, zarówno pieszo, jak i rowerami. Najmłodsi chętnie rozmawiali z panią policjantką o bezpieczeństwie użytkowników dróg oraz o błędach popełnianych przez wielu kierowców. Okazało się, że nie tylko starsi znają przepisy ruchu drogowego, ale i najmłodsi doskonale wiedzą, jak należy korzystać z różnych środków lokomocji, a także znają zasady ruchu drogowego. Spotkanie zakończyło się piosenką, którą dzieci zaśpiewały w podziękowaniu dla sympatycznej pani policjantki. Wspólnie spędzony czas upłynął bardzo miło. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś się spotkamy w równie miłych okolicznościach.

Więcej zdjęć w albumie fotograficznym